Kompletní cestovní průvodce novou ETA ve Velké Británii pro Dunfermline

Dunfermline, kdysi hlavní město Skotska, má bohatou královskou i církevní historii. S novou britskou ETA mohou cestující prozkoumat toto fascinující město. Každý, kdo se zajímá o skotskou historii, si zde najde spoustu zajímavostí, od starobylého opatství až po hrobky králů a královen, kteří se zapsali do dějin.

Starobylé hlavní město Skotska

Okolí Dunfermline je osídleno již nejméně 1 500 let a ve městě a jeho okolí byly nalezeny pozůstatky po Piktech. Jeho klíčová role v dějinách však začala v roce 1069, kdy si ho skotský král Malcolm III. zvolil za své královské sídlo. Malcolmova manželka Margaret byla hluboce věřící a přesvědčila svého manžela, aby ve městě vybudoval benediktinské převorství. Markéta cítila k Dunfermline zvláštní vztah, a proto se zde královský pár usadil. Skotsko v té době nemělo žádné oficiální hlavní město, a tak se Dunfermline díky králově přítomnosti stal de facto jeho hlavním městem.

Jeskyně svaté Markéty

https://goo.gl/maps/hKfeVWav9bQashdH6

Královna Markéta, která v Dunfermline porodila tři budoucí krále, je v historii známá jako nejsvatější skotská královna. Kromě toho, že přesvědčila svého manžela, aby postavil benediktinské převorství v Dunfermline, žila velmi dobročinným životem, pomáhala poutníkům, sirotkům a chudým. Svatá jeskyně, u níž se modlila, se stala jednou z nejzajímavějších atrakcí Dunfermline. Nachází se zde také malá svatyně královny, která byla po své smrti kanonizována.

Růst Dunfermlinského opatství

V roce 1128 se z malého převorství založeného Malcolmem a Margaret stalo opatství. Postupem času nabýval na síle a významu, až se stal jednou z nejvýznamnějších skotských církevních staveb. Během válek mezi Anglií a Skotskem byl vypleněn útočícími anglickými vojsky a jejich král Eduard I. prohlásil, že „to není kostel, ale doupě zlodějů“. Po dobytí Dunfermline obsadil na zimu opatství a po svém odchodu ho vypálil. Později byl obnoven a časem byl na jeho pozemcích postaven palác Dunfermline.

Dunfermlinské opatství

https://goo.gl/maps/1YyieMf5eLw2nsMe8

V areálu opatství je pohřbena řada významných skotských historických osobností, včetně svaté Markéty, jejího manžela Malcolma a mnoha bývalých skotských králů. V roce 1329 zde byl pohřben slavný Robert Bruce, ale jeho hrobka se ztratila a byla znovu objevena až v roce 1818. Později byl na místo jeho posledního odpočinku instalován památník.

Dunfermline v úpadku

Dunfermline byl de facto hlavním městem Skotska až do roku 1437. Jakub I., narozený v opatství Dunfermline, byl skotským králem v neklidném období. Jeho vládu poznamenaly pokusy o převrat a konflikty s Angličany. Nakonec byl v roce 1437 v Perthu zavražděn skupinou vrahů najatých jeho strýcem. Jeho manželka, která byla při útoku zraněna, uprchla na edinburský hrad, aby se shledala se svým synem, nyní Jakubem II. Silně opevněný Edinburský hrad byl považován za mnohem bezpečnější sídlo, a tak královská rodina opustila Dunfermline a usadila se tam.

Dunfermline Palace

https://goo.gl/maps/YVX4k4UGnmbCgZhb7

V areálu opatství se nachází zřícenina paláce Dunfermline. Po staletí se zde rodili skotští králové a královny. I poté, co bylo královské sídlo přesunuto do Edinburghu, sem panovníci často přijížděli, aby si užili relativního klidu. Po sjednocení korun v roce 1603 se skotský dvůr spojil s anglickým a palác Dunfermline přestal být využíván. Poslední britský panovník narozený ve Skotsku, Karel I., se zde narodil v roce 1600. Později se stal anglickým a skotským králem a poté, co byl v roce 1649 odsouzen za velezradu, se stal nechvalně známým jako jediný anglický král, který byl popraven. Ve druhé polovině 17. století byl palác opuštěn. Dnes z něj zbyly jen ruiny.

ETA ve Spojeném království pro Dunfermline

Cestující, kteří chtějí navštívit Dunfermline nebo jakoukoli jinou část Spojeného království, budou muset od roku 2024 požádat o povolení ETA. ETA neboli elektronické cestovní povolení je nový systém, který nahradí současný britský program bezvízového styku. Vychází ze systémů, které jsou v současné době zavedeny v Kanadě a Spojených státech, a má pomoci plně digitalizovat hranice Spojeného království. V rámci nového systému ETA musí cestující před vstupem do země poskytnout více informací. To vládě umožní lépe sledovat příjezdy a odjezdy.

Způsobilost a požadavky na ETA pro Spojené království pro Dunfermline

Systém ETA nahradí bezvízový styk, to znamená, že osoby, které mohou v současné době vstoupit do Spojeného království bez víza, budou muset požádat o ETA. Vízum pro vstup do Spojeného království nepotřebuje 92 zemí. Nový systém se dotkne cestujících z těchto zemí.

Cestující, kteří plánují strávit ve Spojeném království méně než šest měsíců, musí požádat o povolení ETA pro Dunfermline. Ať už se jedná o turistickou, studijní nebo obchodní cestu, všichni musí projít stejným systémem a splnit požadavky ETA. Ti, kteří plánují zůstat ve Spojeném království déle než šest měsíců nebo chtějí pracovat, potřebují podle současného systému vízum. I po zavedení systému ETA budou potřebovat samostatné vízum.

Proces podávání žádostí o ETA ve Spojeném království

Cestující, kteří chtějí vstoupit na území Spojeného království, by měli požádat o vydání ETA s dostatečným předstihem. Předpokládá se, že vyplnění formuláře zabere přibližně deset minut, ale doba zpracování může trvat až 72 hodin. Návštěvníci musí mít před vstupem do země schválený ETA, proto by měli žádost vyplnit včas.

Proces podávání žádostí bude probíhat online, bez možnosti podání v papírové podobě. K vyplnění formuláře budou žadatelé potřebovat platný biometrický pas. V závislosti na zemi původu může mít platnost 3-6 měsíců od plánovaného data cesty. Musí také poskytnout základní informace a sdělit své osobní údaje, jako je trestní minulost nebo problémy s přistěhovalectvím v minulosti.

Kromě osobních údajů musí cestující poskytnout informace o své cestě do Spojeného království. Mohou být požádáni o vyplnění základního itineráře, v němž uvedou své cestovní plány a údaje o své adrese během pobytu ve Spojeném království.

ETA pro Dunfermline ve Spojeném království je zpoplatněna. Tato částka musí být uhrazena v plné výši současně s vyplněným formulářem žádosti. Žádost bude zpracována až po zaplacení poplatku.

Cestování po Spojeném království s ETA v Dunfermline

V rámci Spojeného království mohou návštěvníci volně cestovat mezi Skotskem, Anglií, Walesem a Severním Irskem. To znamená, že cestující s ETA pro Spojené království do Dunfermline nejsou omezeni na Skotsko, takže se mohou po zemi pohybovat podle libosti.

Někteří cestovatelé rádi kombinují cestu do Spojeného království s návštěvou dalších evropských zemí. ETA není platná pro žádnou jinou zemi, včetně Irské republiky. Předpokládejme, že cestující plánuje během své cesty překročit mezinárodní hranice. V takovém případě je jejich povinností zajistit, aby splnili všechny požadavky na vstup do ostatních zemí, které navštíví.

Cestování do Dunfermline se společností ETA

Nový britský systém ETA usnadní cestujícím návštěvu Dunfermline bez víz. Vydejte se po stopách generací skotských králů a královen a prohlédněte si slavné opatství a zříceninu paláce. Objevte skrytý historický klenot města, kde ožívají staletí britské historie.