Dánská agentura pro mezinárodní nábor a integraci (SIRI) připomněla občanům Spojeného království (UK) a jejich rodinám termín pro podání žádostí o pobyt.
Agentura SIRI je pověřena vyřizováním případů udělování povolení k pobytu a pracovních povolení pro cizince. Vydává také doklady o pobytu občanům Evropské unie (EU) a Evropského hospodářského prostoru (EHP).
„Britští občané a jejich rodinní příslušníci, kteří ještě nemají povolení k pobytu v Dánsku podle dohody o vystoupení, musí podat žádost,“ uvádí se v prohlášení na internetových stránkách SIRI.
Prodloužená lhůta do 31. prosince 2023 se týká osob, které dosud nepodaly žádost, a osob, jejichž žádost byla zamítnuta.
Osoby, které požádaly o pobyt v Dánsku na základě dohody o vystoupení a obdržely pobytovou kartu, nemusí žádat znovu.
Kromě zveřejněného prohlášení nebude agentura zasílat individuální informační dopisy.
Co je to dohoda o vystoupení?
Dohoda o vystoupení chrání občany EU legálně pobývající ve Spojeném království a státní příslušníky Spojeného království legálně žijící v kterémkoli z 27 členských států EU na konci přechodného období dne 31. prosince 2020.
Vztahuje se také na občany EU, kteří se přestěhovali do Spojeného království, nebo na občany Spojeného království, kteří se během přechodného období přestěhovali do členského státu EU.
Dohoda zajišťuje, že si tito občané a jejich rodiny zachovají v podstatě stejná práva, jaká měli před odchodem Spojeného království z EU.
Zaručuje jim, že budou moci nadále žít, studovat, pracovat a volně cestovat mezi Spojeným královstvím a EU.
Britští občané a jejich rodiny, na které se vztahuje dohoda o vystoupení, musí v Dánsku požádat o nový status pobytu a povolení k pobytu.
Kvalifikované osoby, které nepodají žádost před uplynutím lhůty, mohou ztratit jakýkoli nárok vyplývající z dohody.
Prodloužení žádostí o pobyt
Státní příslušníci Spojeného království a jejich rodiny, kteří splňují podmínky dohody o vystoupení, měli původně na podání žádosti o pobyt v Dánsku čas do konce roku 2021.
V květnu 2023 dánská vláda prodloužila lhůtu pro podání žádosti o pobyt poté, co mnoho britských občanů žijících v Dánsku promeškalo lhůtu do roku 2021.
Mnozí z nich nedostali individuální oznámení o nutnosti požádat o prodloužení pobytu v zemi.
Prodloužená lhůta umožňuje žadatelům, kteří poprvé nestihli původní termín, podat žádost o pobyt v Dánsku.
Rovněž dává jednotlivcům, kterým byla žádost zamítnuta z důvodu pozdního podání, možnost znovu otevřít svůj případ.
Ti, kteří se proti zamítnutí žádosti neodvolali k Odvolacímu imigračnímu úřadu, mohou rovněž požádat o znovuotevření svého případu.
Občané Spojeného království v zemích EU
Od doby, kdy se Spojené království rozhodlo vystoupit z EU (tzv. brexit) s účinností od konce roku 2020, považuje EU britské občany za státní příslušníky třetích zemí.
Státní příslušníci třetích zemí jsou cizinci, kteří používají pasy vydané zeměmi mimo EU. V rámci volného pohybu v EU nemohou žít a pracovat.
Občané Spojeného království jako státní příslušníci třetích zemí podléhají pravidlům třetích zemí. To znamená přísnější požadavky na přechodný i trvalý pobyt a na získání pracovního povolení.
V roce 2025 budou občané Spojeného království při krátkodobých návštěvách zemí EU potřebovat také evropský cestovní informační systém ETIAS ( European Travel Information and Authorization).
Dánští občané ve Spojeném království
Dánští občané a jejich rodiny, kteří chtějí ve Spojeném království žít i po brexitu, se mohou přihlásit do programu EUSS ( European Union Settlement Scheme ).
EUSS je systém ministerstva vnitra Spojeného království, který provádí ustanovení o právech občanů obsažená v dohodě o vystoupení.
Poskytuje oprávněným žadatelům z EU, Islandu, Lichtenštejnska, Norska a Švýcarska imigrační status ve Spojeném království. To jim umožní zůstat v zemi i po brexitu.
Bez vypořádání EUSS nemohou dánští a další občané EU ve Spojeném království žít, pracovat ani čerpat dávky a služby. Podléhají také imigračním zákonům.
Pro krátkodobé návštěvy potřebují občané EU při cestě do Spojeného království elektronické cestovní povolení (ETA). Znamená to také požádat o vízum do Spojeného království za účelem delšího pobytu, práce nebo studia.
Napsat komentář