Bývalý nezávislý vrchní inspektor pro hranice a přistěhovalectví (ICIBI) tvrdí, že úspěch nového elektronického cestovního povolení (ETA) do značné míry závisí na britských pohraničních silách.
Na setkání s Výborem pro spravedlnost a vnitřní věci Sněmovny lordů 19. března 2024 David Neal uvedl, že ETA by mohla zvýšit bezpečnost Spojeného království.
„Určitě by to šlo. Odstraní to například lidskou chybu, která je jednou z největších nesrovnalostí, takže to musí být pozitivní,“ řekl.
Bývalý strážce přistěhovalectví dodal, že ve strategii pro hranice Spojeného království do roku 2025 ETA vykresluje digitální a automatizovanou budoucnost cestování.
Podle Neala však britská vláda potřebuje „posílit lidskou linii v organizaci, která tuto technologii podporuje“.
Na základě jeho zpráv by britské pohraniční síly nemusely být „nutně vybaveny k tomu, aby poskytly digitální odpověď na zmírnění některých rizik“.
Zdůraznil, že „pokud nebudou zavedena opatření na zmírnění dopadů na lidi, bude hranice vždy zranitelná“.
Neal uvedl, že personální řízení a vedení jsou pro ETA klíčové a účinně pomáhají chránit hranice Spojeného království.
Hraniční síly by měly rozumět technologiím
Podobný názor sdílí i Alexander Downer, předseda Policy Exchange a bývalý ministr zahraničních věcí Austrálie.
Na samostatném setkání s výborem dne 12. března 2024 Downer uvedl, že usnadnění vstupu osob a zboží do Spojeného království a z něj je zásadní.
„Rozhodně si myslím, že využívání technologií a jejich efektivní a rychlé zavádění do pohraniční stráže je budoucností,“ řekl autor nezávislé revize pohraniční stráže z roku 2022.
Upozornil, že pohraniční síly technologie nevyvíjejí, pouze je nakupují a používají.
Podle Downera však „příslušníci pohraniční stráže budou muset této technologii rozumět“.
„Budou muset vědět, jak to všechno funguje a co dělat, když to přestane fungovat,“ řekl o digitálních technologiích, jako je rozpoznávání obličeje.
Řekl, že s ETA „možná nebude potřeba tolik příslušníků pohraniční stráže, ale budou muset být technologicky a digitálně kvalifikovanější.“
Downer rovněž upozornil na personální problémy a problémy s veřejnými zakázkami na ministerstvu vnitra, které dohlíží na pohraniční síly.
Podle něj musí být ministerstvo vnitra také „vstřícné k technologiím a ochotné přijímat nové technologie“.
Předseda burzy uznal, že technologie má svá rizika.
Může to však trvat dlouho, a pokud to bude fungovat, lidé a zboží budou do Spojeného království vstupovat „rychleji, což ušetří spoustu peněz a starostí“.
Obvinění z neefektivity pohraničních sil
Před několika měsíci byl Neal propuštěn za to, že zveřejnil své nezveřejněné zprávy bez souhlasu ministerstva vnitra.
Ve svých zprávách poukázal na nedostatečnou kontrolu cestujících v obchodních letadlech na letišti London City, kterou provádějí britské pohraniční síly.
Bývalý člen ICIBI rovněž upozornil na roztěkanost a stres u pohraničníků a na nedůsledné nasazení sil pohraniční stráže na jiných letištích.
Neal upozornil na nedostatek komunikačního vybavení pro pohraniční úředníky obsluhující elektronické pasové brány (eGates), což vede k tomu, že hraniční přechody jsou bez obsluhy.
Jeho obvinění vyvolala obavy ohledně účinnosti bezpečnostních opatření na letištích a dalších vstupních místech ve Spojeném království.
Ministerstvo vnitra ve svém prohlášení uvedlo, že Nealova zpráva je „nesprávná ve svém závěru, že existuje významné bezpečnostní riziko“.
Dodala také, že byla přijata nápravná opatření, aby se zajistilo dodržování správných postupů a vedení záznamů.
Ministerstvo vnitra dále poskytlo seznam probíhajících činností zaměřených na hrozby ze strany všeobecného letectví nebo nekomerčních letů.
To zahrnuje zmenšení letištních ploch, rozvoj digitální služby pro podávání zpráv o všeobecném letectví (GAR) a předběžných informací o cestujících (API) a poskytování balíčků školení pro pracovníky v první linii.
Pohraniční služba vyzvala provozovatele letadel a stacionárních letadel, aby se připravili na dodržování nového systému ETA.
Ministerstvo vnitra mělo problémy s databází
Downer rovněž zmínil riziko, které představuje spoléhání se na databáze jiných zemí při prověřování občanů přicházejících do Spojeného království.
Příklad rizika může být podobný tomu, kterému nyní čelí ministerstvo vnitra.
Více než 76 000 osob mělo v imigrační databázi ministerstva vnitra nesprávné údaje, které v databázi vykazovaly zaměněné nebo sloučené údaje.
Tato databáze, známá jako Person Centric Data Platform (PCDP), uchovává informace o 177 milionech osob.
PCDP sleduje historii migrantů v imigračních systémech Spojeného království, včetně žádostí o víza a biometrických údajů.
Její záznamy se používají v systému Atlas, ke kterému mají přístup pracovníci, kteří vyřizují případy, úředníci pohraniční stráže a další online systémy k prokázání imigračního statusu.
Chyby v databázovém systému mohou vést k problémům s prokazováním práv na práci, nájemní bydlení nebo přístup k bezplatné léčbě NHS.
Úřad komisaře pro informace vyšetřuje možné porušení ochrany osobních údajů.