Cestovní pas Spojeného království (UK) má větší svobodu cestování než dříve a v žebříčku Henly Passport Index 2024 si polepšil o dvě příčky.
Henley & Partners, přední světová poradenská společnost v oblasti pobytového poradenství a občanství prostřednictvím investic, vydává čtvrtletně Henley Passport Index.
V průběhu historie se obecně projevoval trend k větší svobodě cestování.
Rozdíl v celosvětové mobilitě mezi horními a dolními příčkami indexu dosáhl historického maxima.
„Průměrný počet destinací, do kterých mohou cestující cestovat bez víz, se téměř zdvojnásobil z 58 v roce 2006 na 111 v roce 2024,“ uvedl Dr. Christian H. Kaelin, předseda představenstva Henley & Partners, v tiskové zprávě.
Dodal: „Na začátku nového roku však země na prvních místech žebříčku mohou nyní cestovat bez víz do neuvěřitelných 166 destinací více než Afghánistán, který se nachází na konci žebříčku s přístupem do pouhých 28 zemí bez víz.“
Jak se sestavuje Henley Passport Index
Henley Passport Index již 19 let hodnotí cestovní pasy podle počtu bezvízových destinací, do kterých mohou jejich držitelé cestovat.
Společnost Henley & Partners při tom vychází z exkluzivních a oficiálních údajů Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA).
Každá země získá bod za každou destinaci, kterou může navštívit, aniž by před odjezdem získala vízum nebo vládou schválené elektronické vízum.
To zahrnuje případy, kdy cestující mohou získat vízum po příletu, povolení k návštěvě nebo elektronické cestovní povolení při vstupu do cílové destinace.
Žádné body se však nepřidělují za destinace, které vyžadují vízum nebo kde musí držitel pasu před odjezdem získat elektronické vízum.
Britský pas se vyšplhal na 4. místo, v první desítce dominují evropské země
Držitelé britských pasů mají nyní bezvízový přístup do 191 destinací, zatímco před rokem jich bylo pouze 188. Z 6. místa v roce 2022 poskočila na 4. místo v roce 2023 a do roku 2024.
Řada dalších evropských zemí se v žebříčku posunula nahoru.
Francie, Německo, Itálie a Španělsko se nyní dělí o první místo se Singapurem a Japonskem. Tyto země mají nejsilnější pasy na světě.
Občané čtyř členských států Evropské unie (EU) mohou navštívit 194 z 227 destinací bez víz. Tyto dvě asijské země dominovaly v posledních pěti letech na prvním místě Henley Passport Indexu.
Jižní Korea dosáhla bezvízového styku se 193 destinacemi a připojila se tak k Finsku a Švédsku na druhém místě.
Další čtyři země EU, Rakousko, Dánsko, Irsko a Nizozemsko, se dělí o třetí místo s bezvízovým přístupem do 192 zemí.
Na čtvrtém místě se ke Spojenému království připojily Belgie, Lucembursko, Norsko a Portugalsko.
Téměř všech zbývajících deset prvních míst obsadily evropské země, na pátém místě Řecko, Malta a Švýcarsko.
Pasy Austrálie a Nového Zélandu se v žebříčku umístily na 6. místě se 189 destinacemi dostupnými bez víza. Na šestém místě se k nim přidalo i Česko a Polsko.
Spolu s Kanadou a Maďarskem se Spojené státy drží na 7. místě. Tyto země mají přístup do 188 destinací bez nutnosti předchozího víza.
První desítku uzavírají Estonsko, Litva, Lotyšsko, Slovensko, Slovinsko a Island.
Cestovní ruch se bude zvyšovat
Podle Frederica Legera, vrchního viceprezidenta IATA pro komerční produkty a služby, se do roku 2040 počet cestujících zdvojnásobí.
Proto bude i nadále pokračovat optimalizace a zefektivňování letištních procesů, jako je automatizace kontroly a ověřování cestovních dokladů.
Cestující mohou brzy cestovat i bez cestovních pasů. Země využívají biometrické systémy, jako jsou skeny obličeje a otisky prstů, k rychlejší kontrole přistěhovalectví.
Britská vláda plánuje zavést na svých hranicích technologii rozpoznávání obličejů po vzoru Dubaje a Austrálie.
V říjnu 2024 EU rovněž zavede biometrický systém kontroly vstupu/výstupu (EES).
Více zemí používá elektronická cestovní povolení
Mnoho zemí se také snaží odstranit potřebu víz a používat digitální cestovní povolení, aby se zjednodušil imigrační proces, aniž by se snížila bezpečnost.
Spojené království již zavedlo nové elektronické cestovní povolení (ETA). Pro cestující, kteří nepotřebují vízum, je povinná pro návštěvu Anglie, Walesu, Skotska a Severního Irska.
Od listopadu 2023 je ETA ve Spojeném království k dispozici pouze katarským cestujícím.
V únoru 2024 bude britský systém ETA otevřen pro občany Rady pro spolupráci v Zálivu. Jedná se o země Bahrajn, Kuvajt, Omán, Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty (SAE).
Další arabská země, Jordánsko, jejíž občané dosud potřebovali pro cestu do Spojeného království vízum, bude od února rovněž moci využívat nový systém ETA.
Vláda Spojeného království očekává, že do roku 2024 budou muset všichni cizinci, kteří nemají vízum, získat před cestou do Spojeného království platné povolení ETA.
EU rovněž zavede do poloviny roku 2025 elektronický systém dokladů podobný britskému systému ETA, tedy Evropský systém pro informace a cestovní povolení (ETIAS), pro občany, kteří nemají vízum a vstupují do schengenského prostoru.
Keňa naopak víza zrušila úplně. Všem cestujícím bude vydávat elektronická cestovní povolení.
Napsat komentář