Belgický „zákon Frontex“ obtěžuje pohraničníky EU na vstupních místech, včetně brány do Spojeného království

| 8 května, 2024
Belgický "zákon Frontex" obtěžuje pohraničníky EU na vstupních místech, včetně brány do Spojeného království

Belgie posiluje ochranu svých hranic přijetím zákona, který na vstupní body umisťuje až 100 příslušníků pohraniční stráže agentury Frontex.

Patří sem letiště, námořní přístavy, tunel Eurostar a bruselské nádraží Midi, které je hlavním uzlem vlakové dopravy do Británie.

Bruselské nádraží Midi je pro mnoho britských cestujících a cestujících z EU důležitým vstupním bodem.

Frontex je agentura Evropské unie pro pohraniční a pobřežní stráž, která spravuje vnější hranice EU.

Belgický federální parlament schválil návrh zákona 2. května poměrem hlasů 68:11. Belgická Státní rada ji již také schválila.

Někteří označili návrh zákona za „zákon Frontexu“, protože umožňuje agentům Frontexu zatýkat, zadržovat a odmítat vstup migrantům.

To znamená, že agentura Frontex by také mohla deportovat a eskortovat migranty, kteří jsou nuceni vrátit se do země původu.

Návrh zákona je prvním případem, kdy je pohraniční agentura EU zmocněna k provádění takových činností na vstupních místech Belgie.

Tyto pravomoci však mohou vykonávat pouze v přítomnosti belgického federálního policisty.

Návrh zákona předložili na začátku dubna belgický ministr spravedlnosti a Severního moře Paul Van Tigchelt a belgická ministryně vnitra, institucionální reformy a demokratické obnovy Annelies Verlinde.

Cílem zákona je rovněž posílit bezpečnost hranic země a přispět k celkové bezpečnosti Evropské unie.

Belgický zákon o agentuře Frontex byl přijat měsíc poté, co Parlament EU odhlasoval jednotnější azylovou a migrační politiku.

Zákon o agentuře Frontex by mohl vést ke zneužívání a porušování lidských práv

V ideálním případě by příslušníci pohraniční stráže agentury Frontex pomáhali místní belgické policii a řídili se příkazy belgických orgánů.

Zákonodárci a organizace občanské společnosti však vyjádřili obavy, že znění návrhu zákona je vágní a nedostatečně jasné.

Obávají se, že by to mohlo vést k tomu, že by pohraničníci EU jednali bez dozoru, což by vedlo ke zneužívání a porušování lidských práv.

Deník The Brussels Times to označil za „nebezpečný precedens“ s odkazem na historii špatného zacházení s migranty a žadateli o azyl ze strany agentury Frontex.

Opoziční poslanci zpochybňovali, že by agenti Frontexu mohli zatýkat pouze na konkrétních místech vstupu nebo kdekoli na belgickém území.

Objevily se také obavy, zda budou mít pohraničníci EU povoleno nosit střelné zbraně jako místní policie.

Uprchlické charitativní organizace kritizovaly návrh zákona za to, že dává agentuře Frontex stejné pravomoci jako belgickým federálním orgánům.

„Současný zákon dává příští vládě příliš velký prostor, přestože víme, že Frontex nemá příliš dobré výsledky,“ řekl Thomas Willekens z organizace Refugeework Flanders (Vluchtelingenwerk Vlaanderen).

Belgická vláda uvedla, že pracuje na královském dekretu, který přesněji vymezí působnost a pravomoci pohraniční stráže Frontex.

Jak ovlivní cestování mezi Spojeným královstvím a Belgií

Podle Evropské konzervativní strany by nový zákon „mohl být precedentem pro evropeizaci ochrany hranic v celé EU“.

Nasazení agentů Frontexu je důsledkem zvýšených obav z trestných činů páchaných migranty a nedostatku personálu na dopravních uzlech.

Zda bude mít bruselský zákon o agentuře Frontex vliv na cesty Eurostar mezi Spojeným královstvím a EU, není jasné.

Bruselské nádraží Midi je vstupní branou do Spojeného království (UK) po brexitu, podobně jako jsou brány mezi UK a Francií.

Britské a francouzské úřady již mají neshody s žadateli o azyl, kteří po brexitu překračují Lamanšský průliv.

Irsko se začalo zapojovat do tohoto sporu, protože žadatelé o azyl prchají do Dublinu přes Severní Irsko, aby unikli britskému zákonu o Rwandě.

V únoru 2024 se britská vláda a agentura Frontex dohodly na pracovní dohodě o koordinaci a boji proti nelegální migraci.

Jednou z povinností agentury Frontex je spolupracovat s členskými státy EU a sousedními zeměmi v boji proti nelegální migraci a přeshraniční trestné činnosti.

Zaměřuje se také především na ochranu jižní hranice EU.

Navzdory spolupráci se severoevropskými policejními složkami je příležitostně povolávána na mise na západní Balkán a do severní Afriky.

Přestože je Frontex oficiální agenturou, je obviňován z porušování lidských práv žadatelů o azyl.

Travel Tomorrow informoval, že v únoru organizace na ochranu lidských práv 11.11.11. obvinila agenturu Frontex, že v roce 2023 provedla 346 004 nelegálních přesunů.

Odmítnutí je situace, kdy je migrant odmítnut na hranicích země dříve, než může požádat o ochranu. To je podle evropského i mezinárodního práva nezákonné.