Parlament Spojeného království (UK) schválil kontroverzní zákon proti nelegální migraci, který vládě umožňuje deportovat migranty do Afriky.
Návrh zákona o bezpečnosti Rwandy prošel parlamentem Spojeného království 22. dubna 2024.
Jejím cílem je odradit nelegální migranty od riskantního překonání Lamanšského průlivu s cílem dostat se do Spojeného království.
„Přijetí tohoto přelomového zákona není jen krokem vpřed, ale zásadní změnou v globální rovnici v oblasti migrace,“ uvedl v prohlášení britský premiér Rishi Sunak.
Zdůraznil, že návrh zákona vysílá jasný signál nelegálním migrantům, že „pokud sem přijdete nelegálně, nebudete moci zůstat“.
Očekává se, že král Charles udělí zákonu v nejbližších dnech královský souhlas, čímž se stane zákonem.
Aktivisté za lidská práva a skupiny migrantů slíbili, že budou i po schválení tohoto nařízení pokračovat v boji proti politice Spojeného království.
Tvrdili, že návrh zákona o Rwandě je neetický a nehumánní, když se migranti posílají do země, kde nechtějí žít.
Co je zákon o bezpečnosti Rwandy?
Návrh zákona o bezpečnosti Rwandy je součástí plánu premiérky Sunakové zastavit lodě převážející nelegální migranty do Spojeného království.
Kromě toho se snaží rozbít obchodní model zločineckých organizací, které zprostředkovávají takové cesty přistěhovalců bez dokladů.
Počet migrantů překračujících kanál La Manche na malých člunech dosáhl v roce 2022 rekordní výše 46 000, přičemž o čtyři roky dříve jich bylo jen 299.
Mnoho lidí, kteří připlouvají do Spojeného království na malých člunech, žádá o azyl a vláda již v minulosti mnoha z nich azyl udělila.
Konzervativní vláda však tvrdila, že migranti na lodích by neměli být považováni za uprchlíky, protože nepožádali o azyl v první bezpečné zemi, kam se dostali, jako je Francie.
V dubnu 2022 uzavřela Velká Británie dohodu se Rwandou o vysílání černých pasažérů a migrantů na lodích do východní Afriky.
Pokud tito nelegální migranti požádají o azyl ve Spojeném království, vláda jejich žádost posoudí během jejich pobytu ve Rwandě.
Pokud budou jejich žádosti o azyl úspěšné, zůstanou tito migranti v této východoafrické zemi.
Provádění zákona o bezpečnosti Rwandy
Schválení zákona znamená, že vláda může zahájit operativní plánování letů, které do Rwandy přivážejí nelegální migranty.
„Nyní se soustředíme na zahájení letů a je mi jasné, že nám nic nebude stát v cestě, abychom to dokázali a zachránili životy,“ řekl premiér Sunak.
Ministr vnitra James Cleverly prozradil: „Plány na zahájení letů [to Rwanda] jsou v plném proudu, a to během 10 až 12 týdnů.“
To zahrnuje pohotovost na letišti a zajištění komerčních charterových letadel pro konkrétní lety.
Vláda rovněž zvýšila kapacitu detenčního zařízení, aby mohla ubytovat až 2 000 osob.
Připravuje také 200 vyškolených pracovníků a vyčleňuje 25 soudních síní pro urychlení žalob a soudních řízení.
Na doprovod nelegálních migrantů do Rwandy čeká také 500 vysoce kvalifikovaných osob.
Dalších 300 lidí absolvuje školení, aby byli připraveni v nadcházejících týdnech.
Překážky při schvalování zákona o bezpečnosti Rwandy
Bývalý britský premiér Boris Johnson poprvé navrhl deportaci nelegálních migrantů do Rwandy v roce 2022.
Evropský soud pro lidská práva však v červnu 2022 zablokoval pokus britské vlády o deportaci osob do Rwandy.
Případ se dostal až k Nejvyššímu soudu, který rozhodl, že Rwanda není bezpečnou třetí zemí, do které lze migranty posílat.
Soudci Nejvyššího soudu uvedli, že deportace migrantů do východoafrické země je vystavuje „reálnému riziku špatného zacházení“.
Rwandská vláda totiž mohla migranty posílat zpět do zemí, odkud uprchli.
Tato východoafrická země má také málo zkušeností s azylovým řízením pro migranty ze Spojeného království a z celého světa.
Spojené království a Rwanda podepsaly v prosinci 2023 mezinárodně závaznou smlouvu o posílení ochrany migrantů.
Zajistila, aby Rwanda neposílala migranty deportované ze Spojeného království zpět do jejich domovské země nebo do jiné nebezpečné země.
Na základě této smlouvy Rwanda rovněž zavedla posílený azylový systém „end-to-end“.
Patří sem i specializovaný soud, který se zabývá projednáváním individuálních odvolání proti zamítnutým žádostem o azyl.
Smlouva rovněž zmocňuje monitorovací výbor, aby stanovil prioritní oblasti a zajistil jejich dodržování.
Co to znamená pro nelegální migranty přicházející do Spojeného království?
Po přijetí zákona o bezpečnosti ve Rwandě bude pro migranty obtížnější napadnout deportaci.
Návrh zákona také umožňuje britské vládě ignorovat soudní příkazy Evropského soudu pro lidská práva, které by mohly deportace zablokovat.
Navzdory tomu, že britský parlament legislativu schválil, však může návrh zákona o Rwandě stále čelit právním námitkám a deportace se může zpozdit.
Vrcholní představitelé Organizace spojených národů (OSN) vydali 22. dubna společné prohlášení, v němž vyzvali Spojené království, aby přehodnotilo svůj plán na deportaci Rwandy.
Podle ABC News OSN varovala, že „porušuje Úmluvu o právním postavení uprchlíků“ a bude mít „škodlivý dopad“ na lidská práva a ochranu uprchlíků.