Britská vláda oznámila nová opatření, která mají zjednodušit cestování na francouzské školní výlety.
Změny přicházejí poté, co se po vystoupení Spojeného království (UK) z Evropské unie (EU) neboli brexitu dramaticky snížil počet vzdělávacích cest.
Francouzský prezident Emmanuel Macron a britský premiér Rishi Sunak se dohodli na dvoustranné dohodě v březnu 2023.
Ministr vnitra Spojeného království James Cleverly představil 7. prosince 2023 v Dolní sněmovně změny imigračních pravidel.
„Provádíme změny, které umožní dětem do 18 let, které studují na škole ve Francii, navštívit Spojené království na organizované vzdělávací cestě bez obvyklých pasových nebo vízových požadavků,“ řekl Cleverly během svého projevu v Dolní sněmovně.
Nová pravidla pro cestování na francouzské školní výlety
Děti, které jsou státními příslušníky EU, EHP nebo Švýcarska, budou moci pro školní výlety do Spojeného království používat své národní průkazy totožnosti.
Děti ze zemí mimo EU budou muset i nadále cestovat na svůj cestovní pas, ale nebudou již potřebovat návštěvnické vízum.
Revidovaná cestovní pravidla vstoupí v platnost 28. prosince 2023. Platí pouze v případě, že jsou splněny všechny následující podmínky:
- Studenti jsou ve věku 18 let nebo mladší.
- Studenti jsou zapsáni ve škole nebo vzdělávací instituci ve Francii, která má povolení francouzského ministerstva školství.
- Studenti cestují do Spojeného království v rámci pětičlenné skupiny, kterou zorganizovala jejich škola nebo instituce.
Složitá pravidla pro školní výlety po Brexitu
Před brexitem se ročně uskutečnilo přibližně 10 000 školních výletů z Francie do Spojeného království. Prostřednictvím cestovních kanceláří tak přispěla ekonomice částkou 100 milionů liber.
Po brexitu však nová pravidla pro cestování vedla k výraznému poklesu počtu školních výletů. Učitelé uváděli, že se při organizování výletů pro své žáky potýkají s obtížemi.
Cestovní předpisy po brexitu vyžadují, aby děti, které jsou občany EU, používaly při vstupu do Spojeného království pasy místo občanských průkazů.
Kromě toho musí studenti ze zemí mimo EU získat návštěvnické vízum, aby se mohli zúčastnit školních výletů do Spojeného království z Francie.
Přibližně polovina francouzských občanů nemá cestovní pas, protože v rámci EU mohou cestovat na základě svých občanských průkazů.
Školské úřady s populací studentů ze zemí mimo EU nechtěly nechat děti, které potřebují víza, na pokoji.
Nechtějí po nich také vyžadovat víza. To zahrnuje poplatek 100 liber a cestu na britské velvyslanectví v Paříži.
Francouzští občané navštěvující Spojené království
Cestovní pravidla pro ostatní Francouze cestující do Spojeného království a občany Spojeného království navštěvující Francii zůstávají stejná.
Francouzi potřebují cestovní pas, protože občanské průkazy již nejsou přijímány. Pro krátkodobé pobyty ve Spojeném království do šesti měsíců nepotřebují vízum.
V roce 2024 však budou všichni cestující bez vízové povinnosti, včetně Francouzů, potřebovat pro krátké cesty do Spojeného království elektronické cestovní povolení (ETA). Platí pro turistiku, návštěvu rodiny a přátel, podnikání, studium a tranzit.
Francouzští občané potřebují pro delší pobyt, práci nebo studium příslušné vízum Spojeného království.
Občané Spojeného království cestující do Francie a členských států schengenského prostoru
Britští občané mohou cestovat do Francie, která je součástí schengenského prostoru, bez víza až na 90 dní během 180 dnů. Omezení na 90 dní se vztahuje na celkovou délku pobytu v schengenském prostoru.
To se týká turistů, návštěv rodiny nebo přátel, obchodních jednání, kulturních nebo sportovních akcí a krátkodobého studia nebo školení.
V roce 2025 bude EU vyžadovat, aby britští občané a další občané, kteří jsou osvobozeni od vízové povinnosti, měli pro krátkodobé návštěvy v délce do tří měsíců evropský cestovní informační systém ETIAS nebo evropské cestovní povolení.
Pro delší pobyty nebo návštěvy za účelem práce či studia v schengenském prostoru potřebují občané Spojeného království příslušné vízum nebo povolení k pobytu.
Napsat komentář