Vízum pro digitální nomády ve Spojeném království

| 15 února, 2023
Vízum pro digitální nomády ve Spojeném království

Vzhledem k tomu, že národní ekonomiky po celém světě utrpěly během nedávné výluky způsobené pandemií koronaviru, byla zavedena nová forma víz, která měla zvýšit národní příjmy. Práce na dálku pomocí počítače a internetového připojení se rychle stala atraktivním způsobem života pro mnoho lidí, kteří si užívají svobodu pracovat kdy a hlavně kde chtějí. Práce na dálku znamená, že člověk již není vázán na kancelář nebo pevné místo, ale může doslova cestovat po celém světě a přitom generovat příjem. Mnoho zemí zavedlo vízum pro digitální nomády nebo jeho variantu, aby tuto novou formu práce a pracovníka využilo.

Co je to digitální nomád?

Digitální nomád by neměl být zaměňován s pracovníkem na dálku. Práce na dálku obvykle zahrnuje zaměstnání u jedné společnosti a práci mimo její kancelář po několik dní v týdnu. Mnoho pracovníků na dálku pracuje z vlastní domácí kanceláře, i když pro některé je možné (a výhodnější) využít blízkou kavárnu, knihovnu nebo veřejné místo s přístupem k internetu. Pracovník na dálku je však vázán na jednoho konkrétního zaměstnavatele a jedno místo, ať už se jedná o malé město nebo velkoměsto.

Tato omezení se na digitální nomády nevztahují, protože se mohou volně pohybovat, kde se jim zachce, pokud včas dodají hotový produkt (obvykle článek nebo webový obsah). To znamená, že digitální nomád obvykle pracuje pro několik společností (i když tomu tak není vždy) a může plnit úkoly kdekoli na světě, pokud dodržuje termíny a smlouvy. Mnoho digitálních nomádů si vydělává na živobytí i přes související náklady na cestování a ubytování. Přesto je to především svoboda cestování, která je hlavní hnací silou při volbě tohoto životního stylu.

Vízum pro digitální nomády

V závislosti na zemi se digitální nomádské vízum může jmenovat jinak. Obvyklé alternativní názvy jsou víza pro samostatně výdělečně činné osoby, víza pro práci na dálku a víza pro osoby pracující na volné noze, ale bez ohledu na název plní všechny tyto víza stejnou základní funkci. Tato víza umožňují držiteli dočasně pobývat v dané zemi a zároveň být zaměstnán a pracovat na dálku pro zahraniční firmu.

Stejně jako se může lišit název víza, mohou se lišit i podmínky a omezení, která se na něj vztahují. Ve většině případů jsou držitelé digitálního nomádského víza:

  • jsou omezeny na typ práce, kterou lze provádět.
  • Musí být zaměstnán u zahraniční společnosti
  • Nemůžete se ucházet o práci v hostitelské zemi
  • Nemusí mít nárok na státní dávky, jako je lékařská péče.

Vízum pro digitální nomády je téměř totožné se standardním schengenským turistickým vízem, ale navíc je možné si v zemi vydělávat. Dalším významným rozdílem je, že obvykle je možné překročit typický limit 90 dnů ze 180 dnů, který platí pro většinu schengenských víz, protože doba platnosti se může pohybovat od šesti měsíců až po dva roky s možností prodloužení v případě potřeby.

Způsobilost pro digitální nomádské vízum

V různých zemích mohou platit různé názvy a různá kritéria, ale žadatelé o vízum pro digitální nomády obvykle musí:

  • Prokázat schopnost pracovat na dálku předložením smlouvy (smluv) a/nebo ukázek práce.
  • Prokázat, že zaměstnavatel sídlí v zahraničí
  • mít dostatek finančních prostředků na pokrytí celého plánovaného pobytu
  • Splnění minimální výše měsíčního příjmu
  • Dodání plánů ubytování pro pobyt
  • mít odpovídající úroveň zdravotního pojištění
  • Pocházíte ze země, která má nárok na digitální nomádské vízum.
  • nemít záznam v trestním rejstříku

V současné době uplatňuje omezení týkající se koronaviru jen velmi málo zemí, ale tato situace se může kdykoli změnit a žadatelé o vízum by se měli informovat o požadavcích na očkování, které platí v cílové zemi.

Požadovaná podpůrná dokumentace

Při žádosti o vízum je vždy nutné předložit doklady, které prokazují splnění všech kritérií a dodržování předpisů. To platí i v případě žádosti o vízum pro digitální nomády, kdy se obvykle vyžadují následující údaje:

  • Kopie platného cestovního pasu
  • Kopie příslušných cestovních dokladů nebo víz
  • Doklad o zaměstnání u zahraničního subjektu
  • Doklad o schopnosti vykonávat práci na dálku
  • Doklad o příjmu a financích na dobu pobytu.
  • Kopie odpovídajícího zdravotního pojištění
  • Doklad o pronajatém bydlení nebo místě pobytu
  • Policejní výpis prokazující čistý trestní rejstřík
  • Doklady prokazující další cestu nebo plány na návrat domů, například letenky.

Přestože se jedná o poměrně standardní požadavky, nemusí se jednat o všechny dokumenty, které jsou nezbytné pro úspěšnou žádost o vízum. Všechny žádosti o schengenské vízum lze podat maximálně tři měsíce před prvním dnem cesty a v této době je třeba důkladně zkontrolovat všechny požadavky na dokumentaci, protože ke změnám může dojít téměř ze dne na den.

Digitální nomád ve Spojeném království

V některých evropských zemích, ale zdaleka ne ve všech, funguje systém digitálních nomádských víz a patří mezi ně i některé z nejoblíbenějších turistických destinací.

V současné době je tento systém v těchto zemích k dispozici: Chorvatsko, Česká republika, Estonsko, Portugalsko, Maďarsko, Řecko, Německo, Itálie, Malta, Island, Španělsko, Norsko a Rumunsko.

Občané členského státu Evropské unie nebo Schengenu mohou pracovat v kterémkoli jiném členském státě, zatímco ostatní potřebují ke vstupu, pobytu nebo práci na hranicích Schengenu-EU určitou formu víza.

Ve Spojeném království v tuto chvíli neexistuje vízový program pro digitální nomády. Digitální nomádi jsou považováni za osoby na volné noze a osoby samostatně výdělečně činné a musí získat jinou formu víza, která se vztahuje na tyto oblasti.

Dostupné možnosti

Individuální vízum s vysokým potenciálem – vízum s vysokým potenciálem je určeno pouze cizincům, kteří v předchozích pěti letech úspěšně absolvovali uznávanou špičkovou zahraniční univerzitu, a umožňuje držiteli hledat nebo získat práci ve Spojeném království nebo se stát samostatně výdělečně činnou osobou.

Globální talentové vízum – Cizinci, kteří jsou považováni za vynikající talenty v oblasti vědy, výzkumu, umění, kultury nebo technologií, mohou požádat o globální talentové vízum, které po udělení umožňuje držiteli pracovat nebo samostatně podnikat a zůstat ve Spojeném království až pět let.

Vízum pro začínající podnikatele – Vízum pro začínající podnikatele je určeno speciálně pro osoby samostatně výdělečně činné s prokazatelnou historií, které chtějí začít podnikat ve Spojeném království.

Inovační vízum – cizinci, kteří chtějí založit nový a inovativní podnik, potřebují inovační vízum, dobrou znalost anglického jazyka a dostatečné finanční prostředky na plánovaný podnik.

Vízum pro kvalifikované pracovníky – vízum pro kvalifikované pracovníky se vztahuje pouze na digitální nomády, kteří jsou zaměstnáni britskou společností a mohou pracovat ve Spojeném království díky sponzorství zaměstnavatele.

Přestože je možné pracovat jako digitální nomád ve Spojeném království s jednou z těchto forem víz, není snadné je získat a nejjednodušší cestou je vízum pro dočasné pracovníky ve Spojeném království.

Vízum pro dočasné pracovníky ve Spojeném království

Dočasné pracovní vízum umožňuje držiteli pracovat během pobytu ve Spojeném království, ale pouze po omezenou dobu. Přihlášky se podávají obvyklým způsobem a na výběr je řada oblastí zaměstnání:

  • Charitní pracovník
  • Kreativní pracovník
  • Sezónní pracovník
  • Vládní pracovník na výměnných pobytech
  • Pracovník mezinárodní dohody
  • Náboženský pracovník

Tato víza nejsou ideální pro každého, protože každé z nich vyžaduje, aby žadatel měl sponzora ve Spojeném království a splňoval určitá finanční kritéria. Pokud je však žadatel zaměstnán převážně v britském koncernu, může to být nejjednodušší a nejrychlejší cesta.