Více než polovina občanů Spojeného království neví o novém systému hraničních kontrol v EU – průzkum EES

| 17 dubna, 2024
Více než polovina občanů Spojeného království neví o novém systému hraničních kontrol v EU - průzkum EES

Nový průzkum ukázal, že většina občanů Spojeného království (UK) stále nemá ponětí o systému vstupu/výstupu (EES).

Systém EES je nový automatizovaný systém Evropské unie (EU) pro hraniční kontroly. Na trh bude uveden v listopadu letošního roku.

Místo razítkování pasů na hranicích EU bude systém EES zaznamenávat vstupy a výstupy pomocí biometrických údajů.

Bude mít dopad na všechny cestující ze zemí mimo EU, včetně držitelů krátkodobých víz a občanů, kteří jsou osvobozeni od vízové povinnosti, například britských občanů.

Téměř dvě třetiny (63 %) britských občanů stále neví o systému EES a o tom, jak ovlivní cestování do schengenského prostoru.

Vyplývá to z průzkumu EES, který provedla pojišťovna Co-op Insurance za účasti 2 000 dospělých Britů.

Téměř čtvrtina (22 %) respondentů uvedla, že by je návštěva bloku EU kvůli systému EES „odradila“.

Graham Ward-Lush, vedoucí cestovního oddělení pojišťovny Co-op, uvedl, že stres během cestování není ničím výjimečným.

Obvykle je to způsobeno „rychlým tempem na letišti a sledováním různých procesů“.

Průzkum EES ukázal, že 27 procent osob považuje bezpečnostní kontroly na letišti za nejstresovější část cesty na dovolenou.

„Je důležité, aby cestující věděli, co mohou očekávat, a mohli si to náležitě naplánovat,“ uvedla Ward-Lushová, jak informovala společnost TTG Media.

Průzkum EES týkající se možných dlouhých zpoždění během cesty

Podle průzkumu EES 38 % respondentů uvedlo, že by si návštěvu schengenského prostoru rozmysleli kvůli možnosti dlouhého zpoždění.

Několik úředníků z cestovního ruchu a dopravy varovalo britský Evropský kontrolní výbor před dlouhými frontami na hranicích mezi Spojeným královstvím a EU.

Například přístav Dover informoval Evropský kontrolní výbor o možných 14hodinových zpožděních kvůli systému EES.

Je to proto, že cestující musí nejprve vystoupit ze svých automobilů nebo autobusů na přechodech pro vozidla, aby se mohli zaregistrovat do systému EES.

Vzniklá dopravní zácpa způsobená stojícími vozidly by měla vážný dopad i na místní podniky.

Společnost Eurostar bude možná muset omezit počet cestujících na londýnském nádraží St. Pancras, aby zabránila dlouhým čekacím dobám.

Na nádražích chybí prostor pro instalaci dalších kiosků EES, které by usnadnily nové automatizované hraniční kontroly.

Cestovní a dopravní úředníci očekávají, že na hranicích mezi Francií a Velkou Británií budou zpoždění ještě větší kvůli obrovskému objemu osobní dopravy.

Očekávají také dlouhé fronty na hranicích s „kombinovanými kontrolami“, kdy se kontroly na hranicích EU provádějí na straně Spojeného království.

Další hlavní příčinou zdržení je požadavek, aby cestující před hraničním úředníkem zaregistrovali biometrické údaje.

EU vyvíjí aplikaci, která by tento problém řešila. Mnozí však nejsou optimističtí v tom, že by to mohlo proces urychlit.

Jak systém EES EU ovlivňuje britské cestovatele

V souladu s politikou EU musí cestující při prvním vstupu do schengenského prostoru zaregistrovat údaje o obličeji a otiscích prstů v systému EES před hraničním úředníkem.

Při dalších návštěvách mohou pomocí otisků prstů nebo skenu obličeje potvrdit své oprávnění a zaznamenat svůj vstup a výstup.

Systém EES bude uchovávat cestovní pasy a biometrické údaje cestujících po dobu tří let nebo do vypršení platnosti pasu.

Při každé návštěvě schengenského prostoru bude údaje obnovovat a uchovávat po dobu dalších tří let.

Pokud navštíví EU po třech letech, kdy platnost jejich údajů vyprší, musí se znovu zaregistrovat u pohraničníka.

Přibližně polovina (46 %) respondentů průzkumu EES uvedla, že se jim nelíbí, že by jejich biometrické údaje byly zachyceny nebo uloženy v systému.

Připravte se na další požadavky na cestování po Brexitu

Britští občané jsou po vystoupení Spojeného království z EU považováni za občany třetích zemí nebo občany třetích zemí.

Občané Spojeného království nepotřebují ke krátkodobé návštěvě schengenského prostoru vízum. Musí však dodržovat cestovní předpisy pro občany třetích zemí.

To zahrnuje registraci do systému EES a do poloviny roku 2025 získání systému ETIAS před cestou do schengenského prostoru.

Systém ETIAS neboli Evropský systém pro cestovní informace a povolení je obdobou nového britského elektronického cestovního povolení (ETA).

V obou případech se jedná o digitální cestovní povolení, které oprávněným osobám umožňuje navštívit Spojené království nebo schengenský prostor bez víza.