Při cestách do Spojeného království (UK) by již brzy cestující nepotřebovali cestovní pas, ale pouze sken obličeje.
Britská vláda plánuje zavést na svých hranicích technologii rozpoznávání obličejů po vzoru Dubaje a Austrálie.
Generální ředitel britské pohraniční služby Phil Douglas po zkušenostech z Austrálie navrhl zrušení pasů.
„Musel jsem si předem zažádat o elektronické cestovní povolení a k přečtení čipu v pasu jsem použil svůj chytrý telefon. Ten odeslal můj obraz v čipu australským úřadům,“ řekl Douglas. The Times .
Dále sdělil. „Když jsem přijel do Austrálie, nemusel jsem ani vyndat pas z tašky. Je to opravdu zajímavý koncept.“
Kromě Austrálie a Dubaje používají biometrické údaje, jako jsou otisky prstů a skeny obličeje, pro automatické ověřování a bezkontaktní cestování také letiště v německém Frankfurtu a singapurské letiště Changi.
Přechod na novější systém eGates
Douglas uvedl, že cílem je vytvořit „inteligentní hranici“, která by využívala „mnohem méně tření“ než současný systém elektronických pasových bran (eGates) ve Spojeném království.
Hraniční policie má v plánu provést zkoušky na britských letištích později v roce 2024 a umožnit cestování bez pasů díky modernizaci systému eGates.
Nová moderní technologie umožní identifikovat cestující přilétající do Spojeného království pomocí rozpoznávání obličeje, takže nebude nutné předkládat cestovní pas.
Pokud budou zkoušky úspěšné, vláda zahájí zadávací řízení na zavedení systému v celé zemi.
Douglas již dříve vyjádřil svou vizi „zcela bezbariérových hranic“ v únoru 2023. Navrhl, aby se papírový pas stal do značné míry nadbytečným.
Během listopadové konference Airlines 2023 Douglas sdělil, že agentura Border Force již usiluje o pořízení nové generace elektronických bran.
Hovořil o tom, že nebudou potřeba pasy ani pasové přepážky a k cestování budou stačit biometrické údaje.“
Bezkontaktní cestování a ETA ve Spojeném království
Přechod Spojeného království na „cestování bez tření“ se shoduje s průběžným zaváděním britského elektronického cestovního povolení (ETA).
Nové digitální cestovní povolení je povinné pouze pro cizince, kteří nepotřebují vízum pro krátkodobé návštěvy a tranzity do Spojeného království.
Bezvízoví cizinci jsou občané zemí, které jsou osvobozeny od vízové povinnosti, včetně občanů Evropské unie (EU).
Každá žádost o povolení ETA ve Spojeném království stojí 10 liber, což je v porovnání s podobnými cestovními povoleními v jiných zemích malý poplatek.
Cestující bez víz musí o digitální cestovní povolení požádat nejméně tři dny před odletem.
Po schválení bude ETA spojena s cestovním pasem dané osoby. To jim umožní využívat stávající britský systém eGates pro rychlejší vyřizování imigračních žádostí na hranicích.
Tento systém již funguje pro katarské občany. V únoru 2024 se rozšíří na občany Bahrajnu, Kuvajtu, Ománu, Spojených arabských emirátů (SAE), Saúdské Arábie a Jordánska.
Do konce roku 2024 musí mít všichni cestující, kteří jsou osvobozeni od vízové povinnosti, při cestě do Spojeného království ETA.
Přechod k digitálním hranicím
Osoby, které jsou držiteli britského a irského pasu, nemusí žádat o povolení ETA ve Spojeném království. Jejich biometrické údaje se však již odebírají v rámci žádosti o vydání pasu.
To může platit i pro osoby, které žádají o víza do Spojeného království, a pro osoby s imigračním statusem, včetně statusu před usazením a statusu usazeného v rámci systému usazování v Evropské unii (EUSS).
Údaje shromážděné prostřednictvím žádostí o pas, vízum, ETA a přechod na digitální záznamy o imigračním statusu nebo elektronické vízum umožňují vládě větší kontrolu a dohled nad osobami vstupujícími do země.
Douglas řekl: „O lidech se dozvíme mnohem více informací předem. Dozvíme se, zda už ve Spojeném království někdy byli. Dozvíme se, jak dodržují imigrační zákony.
„A my budeme vědět, jestli o nich máme nějaké záznamy v našich bezpečnostních systémech. Takže někteří lidé se do letadla nedostanou,“ dodal.
Současný systém eGates ve Spojeném království
V současném britském systému eGates musí mít cestující biometrický pas nebo pas se symbolem fotoaparátu na obálce.
V čipu pasu jsou uloženy údaje o držiteli, jako je jméno, datum narození, pohlaví, státní příslušnost, fotografie a země, která pas vydala.
Může také obsahovat cestovní a vízové informace a biometrické údaje, jako je rozpoznávání obličeje nebo skenování oční duhovky. Brzy se do něj budou ukládat také otisky prstů.
Brána eGate naskenuje pasovou fotografii a stránku s informacemi a poté pořídí novou fotografii držitele pasu, aby zkontrolovala, zda se shodují.
Pokud je vše v pořádku, brána eGate se automaticky otevře. V případě problému se případem osobně zabývá imigrační úředník.
Děti mladší 10 let musí absolvovat pasovou kontrolu osobně. Osoby ve věku od 10 do 17 let mohou brány eGates využívat v doprovodu dospělé osoby.
Britské elektronické brány byly původně určeny pro občany Velké Británie a EU, ale nyní jsou k dispozici i cestujícím z Kanady, Islandu, Japonska, Nového Zélandu, USA, Austrálie a dalších zemí.
V současné době je na 15 britských letištích a železničních stanicích více než 270 elektronických bran, které bude třeba vyměnit. Úředníci očekávají, že nová technologie rozpoznávání obličejů bude rychlejší a bezpečnější.