Účinnost nových zákonů proti zneužívání víz pro pracovníky ve Spojeném království

| 13 března, 2024
Účinnost nových zákonů proti zneužívání víz pečovatelů

Britská vláda prosadila nové zákony, které mají řešit zneužívání víz pro pracovníky v pečovatelství a výrazně snížit čistou migraci.

Od 11. března 2024 si pracovníci pečovatelských služeb nebudou moci do Spojeného království (UK) přivést své rodiny.

Poskytovatelé péče v Anglii se navíc musí registrovat u Komise pro kvalitu péče (CQC), aby mohli sponzorovat migranty přicházející do Spojeného království.

CQC dohlíží a reguluje všechny služby zdravotní a sociální péče v Anglii.

Zajišťuje kvalitu a bezpečnost péče poskytované v nemocnicích, u zubařů, v ambulancích, v pečovatelských domech a dokonce i v domácnostech.

Komise také pomáhá potírat vykořisťování a zneužívání pracovníků v tomto odvětví a předcházet mu.

Ministr vnitra Spojeného království James Cleverly v tiskové zprávě uvedl, že není „ani správné, ani spravedlivé“, aby zneužívání víz pro pracovníky v pečovatelských službách pokračovalo.

Vláda odhalila, že pečovatelům byla pod falešnou záminkou nabízena víza na pracovní místa, která „jednoduše neexistují“.

Jsou také „placeni hluboko pod minimální mzdou požadovanou za jejich práci, což je vykořisťuje a zároveň podráží britské pracovníky“.

„Pečovatelé jsou pro naši společnost neuvěřitelným přínosem, protože se starají o naše blízké, když je potřebují,“ řekl Cleverly.

Dodal: „Nemůžeme však ospravedlnit nečinnost tváří v tvář jasnému zneužívání, manipulaci s naším imigračním systémem a neudržitelnému počtu migrantů.“

Nové zákony chrání britské pracovníky a zároveň zajišťují, aby ve Spojeném království mohli pracovat a studovat „ti nejlepší zahraniční talenti“.

Změny víz pro pracovníky v oblasti péče byly oznámeny v prosinci 2023. Jsou součástí důkladného plánu na drastické snížení čisté migrace o 300 000 osob.

Rekordní počet zdravotnických a pečovatelských víz vydaných v roce 2023

Za rok končící v prosinci 2023 udělilo Spojené království 616 317 víz zahraničním pracovníkům a osobám na nich závislým.

Z tohoto počtu připadá 337 240 na žadatele o pracovní víza. Téměř polovinu z nich, 146 477, tvoří pracovní víza pro zdravotnictví a péči.

Tento počet se oproti předchozímu roku téměř zdvojnásobil, což představuje nárůst o 91 %.

Více než 60 % z celkového počtu 146 477 pracovních víz pro zdravotnictví a pečovatelství bylo určeno pro „pečovatele a domácí pečovatele“.

Z celkového počtu 279 131 víz vydaných závislým osobám zahraničních pracovníků bylo 203 452 víz vydáno rodinám zdravotnických a pečovatelských pracovníků.

Celkový počet pracovních víz v oblasti zdravotnictví a péče a víz pro závislé osoby se tak zvýšil na 349 929.

Zaznamenává výrazný nárůst oproti 63 291 v roce 2021 a 157 636 v roce 2022.

Odborníci z Migration Observatory na Oxfordské univerzitě vysvětlili, že příčinou nárůstu počtu pracovních sil je vážný nedostatek personálu ve zdravotnictví a pečovatelství.

Po vystoupení Spojeného království z Evropské unie (EU) museli zaměstnavatelé upravit své postupy při přijímání zaměstnanců v důsledku ukončení svobody pohybu.

Přechod na zavedení nových vízových pravidel pro pracovníky v pečovatelství

Po oznámení nových pravidel vláda zveřejnila další informace o přechodu na nová pravidla pro víza pro pracovníky v pečovatelství a jejich uplatňování.

Pro začátek mohou pečovatelé a starší pracovníci, kteří se již nacházejí ve Spojeném království, zůstat se svými závislými osobami.

Mohou tak učinit při prodlužování, změně zaměstnavatele v rámci své standardní klasifikace zaměstnání (SOC) a při usazování.

Pracovníci v oblasti péče, kteří již ve Spojeném království pobývají a kteří si před změnou pravidel ještě nepřivezli závislé osoby, si je budou moci přivést na základě sponzorství.

Osoby, které již ve Spojeném království pobývají na základě jiného povolení a plánují po 11. březnu přejít na vízum pro pracovníky v pečovatelství nebo seniory, nemohou ve Spojeném království zůstat se svými rodinami ani si je přivést.

To platí bez ohledu na to, zda již daná osoba má vízum, které umožňuje vstup do země vyživovaným osobám, či nikoli.

Na druhou stranu poskytovatelé péče, kteří sponzorují pracovníky v neregulovaných činnostech, které před změnou pravidel nevyžadují registraci CQC, je mohou sponzorovat i nadále.

Pracovníci těchto poskytovatelů péče si budou moci za těchto podmínek prodloužit víza.

Poskytovatelé péče však již nemohou přijímat nové pracovníky pro neregulované činnosti.

Růst britské pracovní síly v oblasti sociální péče

Britská vláda dala jasně najevo, že „imigrace není dlouhodobou odpovědí na potřeby sociální péče a poskytovatelé péče by měli zaměstnávat více britských pracovníků“.

Ministryně sociální péče Helen Whatelyová ocenila „neocenitelný přínos zahraničních pečovatelů, kteří se starají o naše blízké“.

„Naše reformy povedou k nárůstu domácí pracovní síly a naváží na úspěchy z minulého roku, kdy v sociální péči pracovalo více lidí, ubylo volných pracovních míst a snížila se fluktuace zaměstnanců,“ uvedl Whately.

Dodala, že „tato pravidla zajišťují etičtější a udržitelnější přístup.“

Ministerstvo zdravotnictví a sociální péče vede program reformy, růstu a podpory místních pracovníků v oblasti sociální péče.

To zahrnuje vůbec první národní kariérní řád pro pečovatele a novou akreditovanou kvalifikaci v oblasti péče pro lepší odbornou přípravu, jasnější kariérní postup a lepší vyhlídky na zaměstnání.

Další politiky legální migrace vstoupí v platnost příští měsíc a v průběhu roku 2024.

Dne 4. dubna bude zrušen seznam nedostatkových povolání (SOL) a nahrazen novým seznamem platů pro přistěhovalce (ISL).

Vyplývá to z doporučení nezávislého Poradního výboru pro migraci (MAC). Výbor ukončil své první hodnocení SOL a doporučil 21 pracovních míst pro nový ISL.

Vláda Spojeného království zdůraznila, že pracovní místa v ISL by měla být kvalifikovaná a nedostatková a že žádné odvětví by nemělo být závislé na imigraci.

„Zařazení na seznam nesmí sloužit ke snižování mezd a podkopávání náboru britských pracovníků,“ uvádí se v tiskové zprávě.

Kromě toho vláda od 4. dubna zvýší minimální mzdu požadovanou pro kvalifikované pracovníky ve Spojeném království z 26 200 liber na 38 700 liber.

Zvýšení se netýká pracovníků ve zdravotnictví a pečovatelských profesí a profesí, které jsou zařazeny do celostátní mzdové tabulky, jako jsou učitelé.

Požadavek na minimální příjem pro rodinná víza se 11. dubna rovněž zvýší z 18 600 liber na 29 000 liber.

Do začátku roku 2025 bude tato částka zvýšena na 38 700 liber, což pomůže zajistit finanční podporu vyživovaným osobám, které se do Spojeného království dostanou.

Od 1. ledna mají držitelé vybraných studentských víz zakázáno přivážet do Spojeného království závislé osoby. Rovněž jim není dovoleno přejít na pracovní vízum před ukončením studia.

Vláda Spojeného království rovněž zavedla zvýšení zdravotního příplatku za přistěhovalectví v únoru 2024.