TSA začne na amerických letištích používat samoobslužnou techniku pro kontrolu cestujících

| 28 prosince, 2023
TSA začne na amerických letištích používat samoobslužnou techniku pro kontrolu cestujících

Od roku 2024 budou mít někteří cestující možnost procházet bezpečnostními kontrolami na letištích Spojených států (USA) samostatně.

Americký Úřad pro bezpečnost v dopravě (TSA) se chystá otestovat novou „samoobslužnou“ technologii detekční kontroly. Zkušební provoz bude zahájen v lednu 2024 na mezinárodním letišti Harryho Reida v Las Vegas.

Cílem samokontroly je zvýšit efektivitu na bezpečnostních kontrolách a zkrátit čekací dobu. Snaží se také udržet stabilní počet zaměstnanců TSA s rostoucím počtem cestujících v letecké dopravě.

„Podobně jako samoobslužné kiosky v restauracích rychlého občerstvení a restauracích s obsluhou umožňuje samoobslužná kontrola cestujícím v programu Trusted Traveler dokončit proces bezpečnostní kontroly na vlastní pěst,“ uvedl v tiskové zprávě vedoucí programu Screening at Speed Dr. John Fortune.

Členové programu TSA PreCheck budou mít k dispozici samokontrolu, která jim umožní provést vlastní skenování těla.

TSA Precheck je vládní program USA, který umožňuje cestujícím nízkorizikových leteckých společností využít zrychlený proces bezpečnostní kontroly na amerických letištích. Začala v roce 2013 a v současné době má více než 10 milionů aktivních účastníků.

Očekává se, že cestující, kteří využijí samoobslužnou službu, projdou procesem kontroly rychleji a s minimální asistencí pracovníků TSA (TSO).

Fortune dále vysvětlil: „Cestující budou používat systémy pro kontrolu cestujících a příručních zavazadel u jednotlivých konzolí nebo u samotných kontrolních pásů, čímž se sníží počet prohlídek a kontrol zavazadel, které musí pracovníci TSO provádět, a uvolní se jim čas, který mohou věnovat náročnějším aspektům kontrolních operací.“

Samostatná kontrola by nenahradila stávající bezpečnostní kontroly, ale mohla by zkrátit čekací dobu a snížit pracovní zátěž pracovníků TSA.

Jak funguje samokontrola TSA PreCheck

Logistická společnost Vanderlande, známá vývojem automatických skenerů zavazadel, navrhla koncept samokontroly, který bude mít na letišti v Las Vegas premiéru v lednu.

Po vložení osobních věcí do automatického skeneru se cestující setkají se čtyřmi oddělenými stanicemi s jednotlivými portály pro osobní prohlídku.

Každý portál má automatické vstupní a výstupní dveře. Když na cestujícího přijde řada, vstoupí do portálu a vstupní dveře se automaticky zavřou.

Každým krokem cestující provede videoprůvodce. To zahrnuje zaujmutí správného postoje s rukama nad hlavou, podobně jako u tělesných skenerů v běžné bezpečnostní frontě. Poté cestující projdou skenováním pomocí milimetrových vln.

Pokud při kontrole těla neuspějí, třeba kvůli předmětu ponechanému v kapse, na obrazovce videa se zvýrazní oblast pro odstranění předmětu. Vstupní dveře se znovu otevřou a cestující mohou vyjmout předmět a nastoupit zpět.

Po úspěšné kontrole si cestující projdou výstupními dveřmi pro svá zavazadla a pokračují do terminálu.

Další návrhy pro samovyšetřovací kontroly

TSA v současné době testuje tři další prototypy samoobslužného designu, z nichž každý má pro cestující trochu odlišný postup.

Společnost Micro-X navrhla dvě různá řešení pro samokontrolu cestujících.

První z nich se skládá z jednotlivých promítacích konzolí, které jsou založeny na podech. Tyto konzole zahrnují kompaktní systém pro detekční kontrolu příručních zavazadel a plochý panel pro detekční kontrolu cestujících.

Druhým řešením je malý rentgenový systém počítačové tomografie (CT) určený pro kompaktní příruční zavazadla a osobní samovyšetření.

Další návrh, tentokrát od společnosti Voxel Radar, obsahuje stínicí panely „v pohybu“. Panely budou skenovat cestující v reálném čase, když budou pokládat svá příruční zavazadla na kontrolní pás.

Různé prototypy samokontrolních systémů již byly testovány na Národním letišti Ronalda Reagana ve Washingtonu a v Atlantic City.

Bezkontaktní cestovní a digitální systémy

Mnoho zemí po celém světě modernizuje a digitalizuje své systémy, aby cestujícím poskytlo bezproblémovější cestování.

Letiště po celém světě zavádějí biometrické údaje pro rychlejší a efektivnější cestování. Spojené království (UK) již na některých vstupních místech používá elektronické pasové brány (eGates).

Letiště ve Frankfurtu v Německu, letiště v Dubaji a letiště Changi v Singapuru používají nebo budou používat biometrické údaje, jako jsou otisky prstů a skeny obličeje, pro automatické ověřování a bezkontaktní cestování.

Velká Británie a Evropská unie (EU) rovněž digitalizují vízové a imigrační procesy. Spojené království přechází na elektronický záznam neboli eVisa. Zároveň bude brzy možné podat žádost o schengenské vízum online. Naopak EU se chystá zavést biometrický systém kontroly vstupu/výstupu (EES).

Velká Británie i EU zjednodušují imigrační proces pro předem ověřené cestující s nízkým rizikem pomocí britského elektronického cestovního povolení (ETA) a evropského systému pro cestovní informace a povolení (ETIAS).