Britský ministr parlamentu (MP) prohlásil, že nový systém hraničních kontrol Evropské unie (EU) Entry/Exit System (EES) bude mít mírné období spuštění.
Ministr pro silniční a místní dopravu Guy Opperman uvedl, že „měkké spuštění“ vyřeší „tolik front a tolik komplikací“, jak uvedl deník The Independent.
EU zavede nový automatizovaný systém hraničních kontrol EES v říjnu 2024.
Místo razítka do pasu využívá systém EES biometrické údaje cestujících k zaznamenání jejich vstupu do schengenského prostoru a výstupu z něj.
Dotkne se všech cestujících ze zemí mimo EU, a to jak držitelů krátkodobých víz, tak osob bez vízové povinnosti, například britských občanů.
Úřady varovaly, že systém EES může způsobit dlouhé fronty, zpoždění a dopravní zácpy. Důvodem je registrace otisků prstů a skenování obličeje cestujících na hranicích.
„Určitě máme šestiměsíční období, kdy bude implementace probíhat v podstatě formou měkkého spuštění,“ řekl Opperman evropskému kontrolnímu výboru.
Uvedl, že v případě dlouhých kolon nebo zpoždění umožňují „preventivní flexibilní opatření“ snazší průjezd vozidel, autobusů, nákladních vozidel a osobních automobilů.
Cestovní a dopravní úředníci očekávají delší fronty a zpoždění v důsledku systému EES na hranicích Spojeného království a EU, kde budou probíhat souběžné kontroly.
Vedle sebe probíhají kontroly, při nichž příslušníci pohraniční stráže EU provádějí imigrační kontroly ještě v době, kdy jsou cestující ve Spojeném království.
Cestující musí při přejezdu v přístavu Dover a v tunelu pod Lamanšským průlivem vystoupit z vozidla a zaregistrovat se do systému EES.
Systém EES by také mohl způsobit dlouhé fronty na londýnském nádraží St.Pancras, kde je prostor pro nové kiosky omezený.
Mobilní aplikace EES bude k dispozici brzy po spuštění.
Jak prohlásila generální ředitelka společnosti Eurostar Gwendoline Cazenave, mobilní aplikace EES nebude připravena včas před spuštěním systému.
To potvrdil i Tom Pursglove, státní ministr na ministerstvu vnitra, během schůzky s Evropským kontrolním výborem.
Politika EU vyžaduje, aby cestující, kteří poprvé navštíví schengenský prostor, zaregistrovali před hraničním úředníkem údaje o obličeji a otisky prstů.
Cílem vyvíjené aplikace EES je pomoci cestujícím, aby tak učinili s předstihem a mimo hranice.
EU i její členské státy uznávají, že aplikace EES „skutečně pomůže“ zmírnit problémy.
Pursglove uvedl, že britská vláda „má velmi silný pocit“, že by aplikace měla být „zavedena v první možné chvíli“.
„Existují obrovské výhody, pokud se snažíme co nejvíce zpracovávat suroviny před vstupem do řetězce,“ řekl výboru.
Ministr vnitra dodal, že aplikace EES bude „následovat v souladu s tím“.
Přesto Pursglove uvedl, že vláda bude „nadále usilovat“ o jeho zpřístupnění po spuštění systému hraniční kontroly EES.
„Je zde odhodlání pokusit se co nejrychleji dodat řešení založené na aplikaci,“ zdůraznil.
Mluvčí EU nicméně uvedl, že používání aplikace EES bude pro členské státy EU dobrovolné.
Příprava systému hraničních kontrol EES
Navzdory nedostupnosti aplikace probíhají na hranicích mezi Spojeným královstvím a EU přípravy na zavedení systému EES později v tomto roce.
Společnost Getlink, která spravuje tunel pod Lamanšským průlivem, dokončila novou krytou průjezdnou předběžnou registraci EES na svém francouzském terminálu v Coquelles.
Umožní řidičům ze zemí mimo EU, kteří využívají službu LeShuttle, cestovat do Spojeného království a předložit pasové a biometrické údaje.
Společnost Getlink očekává, že kiosky potřebné pro biometrické kontroly budou dokončeny do května 2024.
Infrastruktura EES ve Folkestone na britské straně tunelu je v provozu. Společnost Getlink uvedla, že kiosky budou instalovány od července 2024.
Vedoucí přístavu Dover Doug Bannister uvedl, že zpoždění EES zmírňují tím, že cestujícím umožňují zaregistrovat se do systému EES během obvyklé čekací doby před nástupem na trajekt.
Deník The Telegraph uvedl, že v prostoru pro vyčkávání bude zřízena registrační zóna, kde se auta budou řadit 90 minut až hodinu před odjezdem trajektu.
Během této čekací doby mohou cestující vyplnit formulář a nechat si sejmout otisky prstů a obličeje.
Natalie Elphickeová, poslankyně za Dover, řekla: „Do října je třeba ještě mnoho udělat.“
Naléhavě vyzvala vládu Spojeného království, aby upřednostnila hladší zavedení systému EES.
„Je opravdu důležité, aby vláda v příštích několika měsících držela nohu na pedálu,“ řekl Elphicke.
Uvedla, že ačkoli přípravy probíhají, EU dosud plně nezveřejnila regulační požadavky na systém EES.
Britské ministerstvo dopravy spolupracuje s EU, členskými státy, přístavními orgány a provozovateli trajektů na minimalizaci zpoždění.
Snaha o odložení spuštění systému EES na rok 2025
Zavedení systému EES bylo původně stanoveno na rok 2021, ale z technologických důvodů bylo odloženo na květen 2022 a září 2023.
Termín byl posunut na říjen 2024, aby se minimalizovalo narušení cestování během olympijských her ve Francii od července do září 2024.
Francouzský svaz letišť uvedl, že vyjednává s EU o opětovném odložení systému EES na první čtvrtletí roku 2025.
Vzhledem k očekávanému objemu dopravy během olympijských her se pařížská letiště nemohla na systém hraniční kontroly EES dostatečně připravit.
Francouzský svaz letišť však uvedl, že EU je „pevně rozhodnuta“ spustit systém EES později v tomto roce.