Severoirský soudce rozhodl, že rwandský zákon by se neměl vztahovat na tento region

| 15 května, 2024
Severoirský soudce rozhodl, že rwandský zákon by se neměl vztahovat na tento region
Obrázek by Kenneth Allen via Wikimedia Commons

Severoirský soudce rozhodl, že kontroverzní zákon Spojeného království (UK) o Rwandě by se neměl vztahovat na tento region.

Soudce Nejvyššího soudu Michael Humphreys prohlásil část rwandského zákona za neslučitelnou s Evropskou úmluvou o lidských právech, informoval deník The Guardian.

Obvykle se jedná o sankci britského soudu, který vrátí legislativu parlamentu k přepracování.

Severoirský soudce rovněž uvedl, že je v rozporu s Windsorským rámcem, na kterém se společně dohodly Spojené království a Evropská unie (EU) po brexitu.

Windsorský rámec stanoví, že ustanovení o právech obsažená v severoirské Velkopáteční mírové dohodě z roku 1998 nelze omezit.

Velkopáteční dohoda byla politická dohoda mezi vládami Spojeného království a Irska, která ukončila 30 let trvající konflikt v Severním Irsku, známý jako „Troubles“.

Hunphrey však ve svém rozhodnutí konstatoval, že ustanovení rwandského zákona vedla ke „snížení práv“ v Severním Irsku.

To se týká i práv obyvatel, kteří v regionu žádají o azyl.

Rozhodnutí se týkalo dvou případů: jeden podal Severoirský výbor pro lidská práva a druhý 16letý žadatel o azyl z Íránu pobývající v Severním Irsku.

Právníci zabývající se lidskými právy tvrdí, že rozhodnutí severoirského soudce by mohlo být podnětem k napadení diskriminace. Důvodem je rozdílný přístup k žadatelům o azyl v různých částech Spojeného království.

Vláda Spojeného království se proti rozsudku odvolá

Britský premiér Rishi Sunak prohlásil, že „rozsudek nic nemění“ na plánech země posílat nelegální migranty do Rwandy.

Rovněž uvedla, že rozhodnutí severoirského soudce nemá žádný dopad na zákonnost nového zákona.

„Závazky z Velkopáteční dohody by měly být vykládány tak, jak byly vždy zamýšleny, a neměly by být rozšiřovány na otázky, jako je nelegální migrace,“ řekl.

Vláda Spojeného království pokračuje ve shromažďování nelegálních migrantů, kteří mají být v příštích týdnech deportováni do Rwandy.

„Nic nás od toho neodvrátí, ani od plnění harmonogramu, který jsem stanovil. Musíme zahájit lety, abychom zastavili lodě,“ řekl Sunak.

Rwandský zákon má zásadní význam pro Sunakův plán boje proti nelegální migraci. Jejím cílem je zabránit migrantům v cestě přes Lamanšský průliv do Spojeného království.

Na druhou stranu právnička Sinead Marmionová, která zastupuje nezletilého chlapce, rozsudek uvítala.

„Velkopáteční dohoda byla vždy majákem ochrany lidských práv a naděje,“ řekla.

Marmion dodal, že rozsudek zajišťuje, že se tato práva vztahují na celou komunitu – včetně žadatelů o azyl.“

Podle ní je to vzkaz pro vládu Spojeného království: „Žadatelé o azyl budou v Severním Irsku nejen vítáni, ale budou také právně chráněni.“

Žadatelé o azyl, kteří jsou v současné době zadržováni a připraveni k prvnímu odletu do Rwandy, přišli do Spojeného království předtím, než nový zákon vstoupil v platnost.

Rozhodnutí severoirského soudce na ně nebude mít přímý dopad.

Budoucí žadatelé o azyl, kterým hrozí nucené vyhoštění do Rwandy, však mohou pondělní rozhodnutí využít k tomu, aby se proti svému vyhoštění odvolali.

Cesta k Rwandskému zákonu ve Spojeném království

Mnoho migrantů, kteří překračují kanál La Manche, aby se dostali do Spojeného království, požádalo o azyl. Vláda ji v minulosti udělila mnoha lidem.

Vláda Spojeného království se však domnívá, že migranti, kteří přicházejí do Spojeného království nelegálně, nejsou uprchlíci.

Je to proto, že nepožádali o azyl v první bezpečné zemi, do které přišli, například ve Francii.

V roce 2022 uzavřela Velká Británie dohodu se Rwandou o vysílání černých pasažérů a migrantů na lodích do této východoafrické země.

Pokud tito nelegální migranti požádají o azyl ve Spojeném království, vláda jejich žádost posoudí během jejich pobytu ve Rwandě.

Pokud bude jejich žádost o azyl schválena, mohou zde tito migranti zůstat.

Evropský soud pro lidská práva však napadl pokus vlády Spojeného království o deportaci osob do Rwandy.

O případu rozhodl Nejvyšší soud Spojeného království v roce 2023.

Rozhodl, že Rwanda není bezpečná, protože by mohla posílat migranty zpět do zemí, odkud uprchli.

Spojené království a Rwanda proto podepsaly mezinárodně závaznou smlouvu o posílení ochrany migrantů.

Zajistila, aby Rwanda neposílala migranty deportované ze Spojeného království zpět do jejich domovské země nebo do jiné nebezpečné země.

Smlouva rovněž zavedla posílený komplexní azylový systém, včetně monitorovacího výboru, který zajišťuje jeho dodržování.

V dubnu 2024 britský parlament návrh zákona schválil a královský ascendent jej uzákonil.

Ministerstvo vnitra urychleně vyslalo donucovací týmy, aby zadržely první skupinu migrantů a deportovaly je do Rwandy.

Připravila se také na vyslání prvních migrantů do této východoafrické země. Lety jsou naplánovány na devět až jedenáct týdnů.

To zahrnuje zvýšení kapacity detenčních zařízení a vyškolení většího počtu pracovníků, aby mohli rychle posuzovat žádosti o azyl.