Nedávné selhání celostátních elektronických bran (eGates) vyvolalo obavy z možných důsledků po zavedení nových systémů hraničních kontrol.
To zahrnuje širší zavedení elektronického cestovního povolení (ETA) Spojeného království (UK) a systému vstupu/výstupu (EES) Evropské unie (EU).
Večer 7. května došlo na hlavních britských letištích k více než čtyřhodinovému výpadku systému eGate.
Cestující na letištích Heathrow, Gatwick, Stansted, Birmingham, Bristol, Edinburgh, Manchester a Newcastle museli projít pasovou kontrolou ručně.
Lord Foster z Bathu, předseda Výboru pro spravedlnost a vnitřní věci, uvedl, že pracovníci pohraniční stráže musí být „vybaveni a vyškoleni, aby mohli takové situace řešit“.
Dodal, že „odolnost našich systémů je zásadní“, protože Spojené království se připravuje na širší zavedení systému ETA.
„Vláda musí dát do pořádku základní věci,“ řekl lord Foster podle BBC.
„A musí být připraven se z toho poučit, když se něco nepovede,“ dodal.
ETA je nový britský systém digitálních cestovních povolení, který bude povinný pro všechny občany Spojeného království, kteří nemají vízum.
V současné době je povinné pouze pro návštěvníky z bloku zemí Perského zálivu, kteří dříve potřebovali elektronické bezvízové styk (EVW).
Julia Lo Bue-Saidová, generální ředitelka společnosti The Advantage Travel Partnership, nezávislé cestovní kanceláře, uvedla, že Spojené království by nemělo příliš spoléhat na technologie.
Vyzval britskou vládu, aby investovala do technologií, které zajistí, že „systémy hraničních kontrol budou fungovat hladce“.
Lucy Moretonová ze Svazu imigračních služeb prozradila, že opakovaně žádali ministerstvo vnitra o řádné pohotovostní plány.
Dodala, že vláda musí mít k dispozici „robustní pohotovostní plány, aby se zabránilo zbytečnému narušení cestujících“.
Podle Moretona však nedávné selhání systému eGates ukázalo, že pohotovostní plány stále chybí.
Připravenost Spojeného království na systém EES EU
Dan Jarvis, stínový ministr pro bezpečnost na ministerstvu vnitra za Labouristickou stranu, tlačil 8. května v Dolní sněmovně na ministra pro legální migraci a hranice Toma Pursglovea ohledně selhání systému eGates.
Podle TTG Media se Jarvis zeptal Pursglovea, zda může „zaručit, že budou provedeny veškeré přípravy“, až bude později v tomto roce zaveden systém EES EU.
Pursglove uvedl, že mezi Spojeným královstvím (UK), Francií a EU probíhá „obrovská spolupráce a důkladné zapojení“.
To má zajistit, aby Spojené království mělo „nejlepší možné plány“, až bude systém EES později v tomto roce zaveden.
„V posledních týdnech jsme dosáhli skutečného pokroku a v tomto úsilí budeme pokračovat,“ dodal.
Systém EES je nový automatizovaný systém Evropské unie pro kontrolu hranic, který má být spuštěn v říjnu 2024.
Nahradí ruční razítkování pasů na vnějších hranicích EU.
Místo toho systém využívá k zaznamenávání pohybu cestujících v schengenském prostoru skenování obličeje nebo otisků prstů.
Její zavedení vyvolalo varování před dlouhými frontami a zpožděními na hranicích mezi Spojeným královstvím a EU, kde budou probíhat kontroly.
Vedle sebe probíhají kontroly, při nichž příslušníci pohraniční stráže EU provádějí imigrační kontroly na území Spojeného království.
Provozovatel tunelu pod Lamanšským průlivem Getlink ujistil, že na jeho terminálech v Coquelles a Folkestone nebudou stát dlouhé fronty.
Existují však obavy ze čtrnáctihodinových zpoždění v přístavu Dover a z tvoření front na londýnském nádraží St.Pancras.
Ministr dopravy Guy Opperman prohlásil, že zavedení systému EES proběhne v rámci šestiměsíčního pozvolného spuštění, aby se zajistil hladký přechod a vyřešily se dlouhé fronty.
Celostátní výpadek eGate zanechal tisíce čekajících v dlouhých frontách
V 15 britských vzdušných a železničních přístavech je 270 elektronických bran a zdá se, že všechny přestaly fungovat 7. května.
Podle ministerstva vnitra, jakmile technici kolem 19:44 zjistili širší síťový problém, „byla do šesti minut aktivována rozsáhlá pohotovostní reakce“.
Pursglove zdůraznil, že „neexistují žádné náznaky škodlivé kybernetické aktivity“ a že výpadek neohrozil bezpečnost hranic.
Kvůli selhání celostátního systému eGates však tisíce cestujících přilétajících do Spojeného království čekaly na pasovou kontrolu celé hodiny.
Hraniční úředníci Spojeného království museli provádět pasové kontroly ručně, dokud nebyly elektronické brány krátce po půlnoci opět v provozu.
Podle deníku The Guardian selhání systému eGates „ovlivnilo také některé policejní, pasové a imigrační systémy“.
Pursglove se „upřímně omluvil za vzniklé potíže“.
Ujistil také, že „si z toho vezmeme veškeré možné ponaučení, aby se to už neopakovalo“.
Pursglove uvedl, že selhání systému eGates bylo způsobeno „technickými problémy v síti ministerstva vnitra“.
Dodal, že pohraniční služba již našla trvalou nápravu tohoto problému a zajistila, že se nebude opakovat.
Nahrazení brány eGate novější technologií
Celostátní selhání systému eGates je jedním z mnoha, které způsobily významné narušení cestování na vstupních bodech do Spojeného království.
Před dvěma týdny způsobila další technická závada dlouhé fronty také na letištích v Edinburghu, Gatwicku a Bristolu.
V květnu 2023 se cestující na britských letištích a v přístavech setkali s velkým zpožděním kvůli další aktualizaci softwaru systému.
V druhé polovině roku 2021 došlo také ke třem samostatným případům selhání brány eGate.
Bývalý vrchní inspektor pro hranice a přistěhovalectví David Neal varoval před neúčinností a neefektivitou elektronických bran.
Cílem systému eGates bylo zlepšit hraniční kontroly a umožnit hladší a rychlejší imigraci.
Pomocí technologie rozpoznávání obličeje porovnávají živou podobu cestujícího s podobou uloženou v biometrickém čipu pasu.
Pohraniční služba plánuje vyzkoušet nový, inteligentnější systém eGates, který pro bezkontaktní cestování využívá pouze technologii rozpoznávání obličeje.
Pokud by se to osvědčilo, cestující by při imigrační kontrole ve Spojeném království nemuseli vytahovat cestovní pas.