Šéf společnosti British Airways varuje, že nová elektronická cestovní autorizace (ETA). Systém znevýhodňuje letectví Spojeného království (UK) v hospodářské soutěži.
Sean Doyle, generální ředitel britské letecké společnosti, vyjádřil obavy, že nový systém ETA odradí cestující od tranzitu přes londýnské letiště Heathrow.
Doyle uvedl, že britský ETA představuje dodatečné náklady a může způsobit případné zpoždění pro cestující, kteří nepotřebují vízum pro krátké cesty a tranzit v zemi.
„[The ETA could] znevýhodňuje dopravce jako British Airways, kteří jsou závislí na přestupní dopravě, oproti evropským centrům. Musíme zajistit, aby se naše odvětví nestalo nekonkurenceschopným,“ uvedl Doyle na konferenci 2023 Airlines, která se konala 20. listopadu 2023 ve Westminsteru v Londýně.
Ve stejném duchu se již dříve vyjádřily i Airlines UK, obchodní organizace sdružující letecké společnosti registrované ve Spojeném království, a Board of Airline Representatives (BAR) UK, sdružení leteckého průmyslu ve Spojeném království.
Tvrdili, že zpoplatnění tranzitu cestujících bez vízové povinnosti, zejména těch, kteří neprocházejí hraniční kontrolou, je nespravedlivé. Technicky vzato nepřekračují žádné hranice.
Proč jsou navazující lety pro letiště Heathrow zásadní
Přibližně polovinu provozu společnosti British Airways na letišti Heathrow tvoří cestující s přestupem. Týká se to i podnikatelů, kteří si nemohou dovolit žádné zpoždění při cestování.
Po zavedení systému ETA ve Spojeném království mohou cestující, kteří tranzitují nebo přestupují na nejrušnějším londýnském letišti, zvolit místo toho lety s mezipřistáním v Dubaji nebo Istanbulu.
Cestující, kteří se pohybují mezi branami na letišti, aniž by prošli hraniční kontrolou, obvykle nemusí splňovat požadavky cílové destinace, do níž cestují.
Heathrow je také do značné míry závislé na přestupních letech, aby si udrželo značný objem dopravy a mohlo být považováno za megahub. Hraje zásadní roli při podpoře cestovního ruchu a obchodu.
Bez velkého počtu navazujících letů, které zajišťuje, by cestující z Londýna neměli snadný přístup do destinací po celém světě.
Jak funguje britský systém ETA
Nové digitální cestovní povolení je povinné pouze pro cizince, kteří nepotřebují vízum pro krátkodobé návštěvy Spojeného království. Jedná se o občany zemí, které mají bezvízový styk.
ETA je vyžadována také u cestujících, kteří jsou osvobozeni od vízové povinnosti a projíždějí Spojeným královstvím, i když nemusí projít hraniční kontrolou.
Každá žádost o povolení ETA ve Spojeném království stojí 10 liber, což je v porovnání s podobnými cestovními povoleními v jiných zemích malý poplatek. Cestující bez víz musí o digitální cestovní povolení požádat nejméně tři dny před odletem.
K případnému zpoždění může dojít pouze v případě, že cestující nezískají ETA předem. Letecké společnosti jim nedovolí nastoupit na let do Spojeného království bez příslušného cestovního povolení.
Některé žádosti mohou trvat i déle než tři dny. Většina žadatelů, kteří čekají déle, je způsobena chybami v žádosti a dalšími problémy.
Jakmile však cestující získají povolení ETA pro Spojené království, je platné dva roky. Držitel může během doby platnosti ETA projít londýnským letištěm Heathrow vícekrát.
Cestovní povolení je v pasech uloženo také v digitální podobě, takže cestující nemusí mít s sebou papírový výtisk. Konečné rozhodnutí o vstupu držitele ETA do země však bude mít britská pohraniční kontrola.
ETA, ETIAS a tranzitující cestující ve Spojeném království
Cílem systému ETA je zvýšit bezpečnost na hranicích tím, že vládě Spojeného království umožní zaznamenávat a předběžně kontrolovat cestující. Tím se zabrání vstupu do země osobám, které představují bezpečnostní hrozbu.
Podle britského ministerstva vnitra je zásadním aspektem dosažení tohoto cíle vyžadování ETA pro tranzitní cestující. Pomůže to odradit osoby od využívání přestupních letů k obcházení řádného procesu žádosti o vízum.
Vláda Spojeného království úzce spolupracuje s leteckými společnostmi, námořními společnostmi a železničními dopravci, aby zajistila účinné zavedení systému.
Cestující, kteří přilétají do Spojeného království nebo z něj odlétají, by se také měli informovat o všech příslušných cestovních a imigračních předpisech, které na ně mohou mít vliv.
Evropská unie (EU) má do roku 2025 zavést podobný systém cestovních povolení známý jako Evropský systém pro cestovní informace a povolení(ETIAS).
Tento požadavek se bude vztahovat i na osoby cestující bez víz na krátké cesty nebo projíždějící schengenským prostorem.
Napsat komentář