Překračování hranic migranty ve Spojeném království roste navzdory zákonu o Rwandě

| 28 června, 2024
Překračování hranic migranty ve Spojeném království roste navzdory zákonu o Rwandě
Image by Partonez via Wikimedia Commons

Navzdory novému zákonu Spojeného království (UK), jehož cílem je zabránit přechodu migrantů, do země přes Lamanšský průliv stále nelegálně přichází více lidí než kdykoli předtím.

Podle zprávy agentury Reuters dosáhl v červnu 2024 počet lidí, kteří se tímto způsobem pokusili vstoupit do Spojeného království, nového maxima.

Podle údajů britského ministerstva vnitra dorazilo 18. června 882 migrantů, celkem jich letos dorazilo více než 12 300.

Podle deníku The Telegraph je celkový počet o 18 procent vyšší než ve stejném období loňského roku, kdy bylo překročeno 10 472 migrantů.

Je také o pět procent vyšší než ve stejném období roku 2022, kdy na malých člunech připlulo 11 690 osob.

Nový rekord je zároveň nejvyšším počtem všech migrantů, kteří překročili hranici za jediný den, od roku 2022.

Poslední nejvyšší jednodenní počet byl zaznamenán v listopadu 2022, kdy za jediný den přišlo 947 migrantů.

Překonal také nejvyšší počet 872 jednodenních příletů zaznamenaný v září 2023.

V roce 2022 zaznamenala Velká Británie rekordní počet nelegálních migrantů přicházejících do Spojeného království, a to 45 774.

V roce 2023 se jejich počet snížil o 36 procent, celkem 29 437 migrantů.

Toto zvýšení zvyšuje tlak na vládu před celostátními volbami, které se konají 4. července.

Omezení nelegální migrace a zastavení příjezdu malých lodí jsou hlavními sliby premiéra Rišiho Sunaka.

Zasadil se o přijetí rwandského zákona, který má migranty odradit od nelegálního příjezdu do Spojeného království na malých člunech.

Rwanda Zákon má odradit migranty od přechodu přes hranice

Pod Sunakovým vedením zavedla vláda Spojeného království zákon o bezpečnosti Rwandy, který má odradit migranty od přechodu hranic a nelegální migrace.

Hlavním cílem tohoto zákona je zabránit nebezpečným cestám přes Lamanšský průliv na malých člunech a zachránit lidské životy.

Jejím cílem je také rozbít obchodní model převaděčů, kteří vydělávají na převážení nelegálních migrantů přes Lamanšský průliv.

Vláda doufá, že posíláním nelegálních migrantů do Rwandy sníží atraktivitu Spojeného království pro ty, kteří se snaží do země dostat nelegálně.

Zákon umožňuje vládě deportovat osoby, které nelegálně přicestují do Spojeného království, do Rwandy, kde bude posouzena jejich žádost o azyl.

Pokud bude jejich žádosti o azyl vyhověno, zůstanou ve východoafrické zemi a začnou tam nový život.

Kritika a odpor vůči rwandskému zákonu

Proti rwandskému zákonu se postavily skupiny na ochranu lidských práv, právníci a politici, kteří tvrdí, že je špatný a nespravedlivý.

Organizace spojených národů (OSN) vyjádřila vážné obavy a varovala, že by to mohlo mít „škodlivý dopad“ na lidská práva a ochranu uprchlíků.

Mnozí namítají, že posílat žadatele o azyl do země, ke které nemají žádný vztah, je nehumánní.

Lidé se obávají, že zákon nezastaví nelegální přechody migrantů a vystaví zranitelné osoby ještě většímu nebezpečí.

Opoziční labouristická strana prohlásila, že v případě svého zvolení zruší politiku vůči Rwandě a místo toho zřídí velitelství pro ochranu hranic.

Na zastavení pašování lidí by se podíleli pracovníci policie, domácích zpravodajských služeb a státních zastupitelství ve spolupráci s mezinárodními agenturami.

Opoziční strana rovněž plánuje vytvořit nové jednotky pro navracení a vymáhání, které by z Británie vyhostily osoby, jež tam nemají právo pobývat.

Rostoucí migrační krize

Rwandský zákon není jediným krokem, který vláda Spojeného království učinila, aby zastavila nelegální migraci a přechody migrantů.

Podepsala dohodu o spolupráci s Evropskou unií (EU) v boji proti nelegální migraci.

Dohoda vytváří platformu pro koordinovanou činnost britských pohraničních sil a agentury Frontex EU v různých oblastech.

Tato spolupráce zahrnuje sdílení informací a zpravodajských informací o migračních trendech, ostraze hranic, podvodech s doklady a řízení návratů a hranic.

Obě země rovněž zvyšují kvalifikaci pracovníků na hranicích prostřednictvím školení a vzájemně využívají svých účinných strategií.

Spojené království a EU rovněž spolupracují na provozní a technické úrovni, provádějí výzkum a vyvíjejí nové technologie.

Vláda Spojeného království rovněž úzce spolupracuje a navázala partnerství se sousedními zeměmi v boji proti nelegální migraci.

Navzdory těmto snahám se stále více lidí pokouší překonat Lamanšský průliv.

To ukazuje, že vláda možná bude muset najít účinnější způsoby, jak zastavit přechody migrantů.