Předseda labouristů podporuje bezvízový styk s EU pro britské hudebníky a umělce

| 3 dubna, 2024
Předseda labouristů podporuje bezvízový styk s EU pro britské hudebníky a umělce

Předseda britské Labouristické strany Sir Keir Starmer slíbil, že prozkoumá možnost bezvízového styku pro britské hudebníky a umělce v EU.

Od vystoupení Spojeného království z EU se britští hudebníci a umělci potýkají s dodatečnými náklady a administrativními omezeními při cestování po Evropě.

„Bylo to velmi těžké, zejména pro hudebníky. Takže čím více můžeme udělat pro to, abychom to zmírnili, tím lépe,“ řekl Sir Starmer pro LBC Radio, podle National World.

Dodal, že „s přistěhovalectvím nemají nic společného“.

Tito „skvěle nadaní jedinci“ prostě jedou vystupovat do jiné země a pak se přesunou do další země nebo se vrátí domů.

Londýnský starosta Sadiq Khan rovněž vyzval vládu, aby zajistila bezvízovou dohodu pro britské hudebníky, umělce, performery a zaměstnance pracující v EU.

Mluvčí starosty uvedl, že brexit způsobil „zvýšené náklady a ztrátu obchodu pro britské výkonné umělce“.

Khanův mluvčí dodal: „Ministři musí urychleně spolupracovat s EU na vytvoření jednoduchého a méně byrokratického systému, který zabrání dlouhodobému poškození našeho předního světového hudebního průmyslu.“

Kampaň Evropského hnutí ve Velké Británii Face the Music

V únoru 2024 zahájilo Evropské hnutí ve Spojeném království kampaň„Face the Music“.

Kampaň vyzývá britského premiéra Rishiho Sunaka, aby vyjednal bezvízový styk pro britské hudebníky a umělce v rámci EU a naopak.

Andrew Plant, vedoucí tiskového a mediálního oddělení Evropského hnutí ve Velké Británii, uvedl, že petice nasbírala jen týden po svém spuštění téměř 10 000 podpisů.

„Jedná se o naše dosud nejúspěšnější spuštění [campaign],“ řekl o kampani Face the Music Left Foot Forward.

V současné době kampaň podpořilo téměř 25 000 podpisů, což je v polovině jejího cíle 50 000 podpisů.

Evropské hnutí UK spolupracuje také s velkými hudebními organizacemi, jako je UK Music a Unie hudebníků.

Ačkoli s nimi Evropské hnutí UK není spojeno, informovalo je o průběhu kampaně.

Všechny tři organizace lobbovaly u politiků. Plant uvedl, že „skutečně doufají“, že se na ni zaměří v tomto nebo příštím roce.

Ubývající pracovní příležitosti pro britské hudebníky a umělce

Zpráva Nezávislé společnosti hudebníků ukázala, že téměř polovina britských hudebníků a umělců má po brexitu méně pracovních příležitostí v Evropě.

Zpráva také odhalila, že více než čtvrtina britských hudebníků a umělců nemá žádnou práci.

Výzkum Evropského hnutí ve Velké Británii také ukázal, že britský hudební průmysl je svědkem úbytku talentů.

Mnoho talentů z Velké Británie se přestěhovalo za prací do EU, což přispívá k odlivu kulturních mozků z Velké Británie.

Kvůli rostoucím vývozním nákladům ztrácejí výrobci přístrojů také zákazníky z EU.

Kromě toho evropským hudebníkům na volné noze hrozí, že nebudou moci ve Spojeném království pracovat, protože nemají cestovní pas.

To se stalo překážkou, protože vláda Spojeného království vyžaduje cestovní pasy a zakázala používání občanských průkazů EU při cestách do Spojeného království.

Gus Unger-Hamilton z hitparády Alt-J si myslí, že brexit „nevyužívá to nejlepší z [the UK’s] úžasného kulturního bohatství“.

„Jsme poměrně malá země, ale máme jednu věc, o kterou lidé na celém světě stojí, a tou je naše kultura, a hudba je její obrovskou součástí,“ řekl pro NationalWorld.

Unger-Hamilton, jehož kapela je držitelem Mercury Prize, se obává, že britská vláda očekává, že hudební průmysl přežije sám navzdory rostoucím problémům.

Zdůraznil, že zatímco matematika a věda jsou dobré, v oblasti kultury je země „na výši“.

„Pokud tato vláda hudebníkům nakonec trochu nepomůže, tak se scvrkne a nakonec zanikne,“ řekl Unger-Hamilton.

Bezvízový styk a styk s pracovním povolením pro britské hudebníky a umělce

Před brexitem mohli občané Spojeného království a EU volně cestovat a pracovat v schengenském prostoru.

Po brexitu mohou občané Spojeného království cestovat do EU bez víza pouze na 90 dní nebo na libovolné období 180 dní. Občané EU mohou Spojené království navštívit na šest měsíců bez víz.

Do konce roku 2024 musí občané EU před cestou do Spojeného království získat elektronické cestovní povolení (ETA).

Stejně tak budou britští občané od poloviny roku 2025 potřebovat k cestování do schengenského prostoru Evropský systém pro cestovní informace a povolení (ETIAS).

Občané Spojeného království, kteří hodlají pracovat a žít v EU, a občané EU, kteří chtějí pracovat a žít ve Spojeném království, si musí vyřídit pracovní víza a povolení k pobytu.

Pracovní příležitosti pro hudebníky a umělce v EU stále existují, ale dostávají je umělci, kteří nepocházejí ze Spojeného království.

Pravidlo 90 dnů a vízová povinnost pro britské hudebníky a umělce znamenají, že se s nimi na tato pracovní místa již nepočítá.

Vláda Spojeného království již dříve odmítla návrh Evropské komise, aby se na umělce nevztahovalo pravidlo 90denního cestování.

Státní tajemnice Lucy Frazerová z britského ministerstva kultury, médií a sportu chce, aby se britští hudebníci a umělci přizpůsobili novým podmínkám.

Mluvčí společnosti Frazer uvedl, že největší zájezdové trhy EU „nabízejí britským umělcům a dalším tvůrčím pracovníkům bezvízový styk a pracovní povolení“.

„Na dalším pokroku pracujeme napříč vládou a s evropskými partnery,“ dodal mluvčí.