Spojené království v současné době zavádí systém předběžné kontroly zahraničních cestujících do kterékoli ze čtyř zemí, které tvoří Spojené království. Těmito čtyřmi zeměmi jsou Anglie, Wales, Skotsko a Severní Irsko a očekává se, že do konce roku 2024 budou všichni cizinci vstupující do Spojeného království vyžadovat toto elektronické povolení před opuštěním své domovské země.
Nový systém je téměř totožný se systémem Evropské unie ETIAS (Evropský systém pro cestovní informace a povolení). Jmenuje se UK ETA, což je zkratka pro United Kingdom Electronic Travel Authorisation. Zpočátku se bude vztahovat na občany mnoha států Blízkého východu a poté bude rozšířen na všechny země světa.
Bez ohledu na věk budou občané zemí, které pro vstup do Spojeného království nepotřebují vízum, od roku 2024 potřebovat pro vstup do země britské ETA. Jedinou výjimkou jsou britští státní příslušníci a občané Irské republiky.
Mandát ETA se bude vztahovat na občany všech zemí, i těch, které v současnosti využívají bezvízový styk se Spojeným královstvím, a bude povinný pro všechny návštěvníky všech věkových kategorií, včetně dětí.
Důvody pro ETA ve Spojeném království
Když bylo Spojené království členským státem Evropské unie, stačilo k cestě do jiné členské země EU nebo dokonce do členského státu schengenského prostoru předložit platný cestovní pas. Důvodem byl v podstatě celoevropský systém snadného přístupu a cestování pro všechny členské státy, který byl součástí politiky Evropské unie.
Po brexitu však Británie již není součástí EU. Zavedením systému ETIAS v letech 2023 a 2024 se změní pohled Evropské unie na britské návštěvníky. Systém ETIAS se zavádí za účelem digitalizace evropských hranic, čímž se posílí zabezpečení toho, kdo vstupuje do Evropy a opouští ji a kde se návštěvníci mohou v daném okamžiku nacházet.
Podobným způsobem má být zvýšena bezpečnost na hranicích a důkladněji sledována osoba vstupující na území Spojeného království. Britský ETA není papírový doklad ani razítko v pasu, ale elektronický odkaz na pas, a povolení ke vstupu se zobrazí po naskenování v místě odjezdu a vstupu držitele pasu do Spojeného království.
Britské vízum ETA není typickým standardním vízem, i když má podobná omezení, protože jeho držitel smí zůstat na území Spojeného království pouze po dobu devadesáti dnů. Po uplynutí této doby musí držitelé britského povolení ETA opustit Spojené království, ačkoli se mohou volně vrátit, protože britské povolení ETA je povolením k vícenásobnému vstupu. Tento pobyt může být určen na dovolenou, návštěvu přátel nebo příbuzných nebo z jiných osobních důvodů, ale neumožňuje držiteli nastoupit do jakékoli formy zaměstnání, a to ani v případě, že se jedná o neplacenou práci.
Povinné pro všechny
Občané členských států EU a schengenského prostoru mají v současné době povolen vstup do Spojeného království pouze s platným cestovním pasem. Totéž platí pro řadu zemí, které v současné době využívají reciproční dohodu o osvobození od vízové povinnosti se Spojeným královstvím. Mezi tyto země bez vízové povinnosti patří Austrálie, Nový Zéland, Brazílie, Japonsko, Kanada a Spojené státy.
Stejně jako budou občané těchto zemí brzy potřebovat k návštěvě Evropy ETIAS, budou před návštěvou Spojeného království potřebovat také britské ETA. Očekává se, že bude plně v platnosti do konce roku 2024, pokud nedojde k nepředvídaným technickým problémům nebo zpoždění.
V současné době musí mít všichni potenciální návštěvníci platný biometrický pas, který je opatřen nezbytným souvisejícím schválením ETA ve Spojeném království. Na děti se nevztahuje povinnost podat žádost o povolení ETA ve Spojeném království a rodiče nebo zákonní zástupci jsou povinni vyplnit formuláře žádosti o povolení ETA ve Spojeném království a zajistit, aby pasy všech dětí byly opatřeny potřebným povolením ETA ve Spojeném království.
Podání žádosti o dětský ETA ve Spojeném království
Stejně jako u všech žádostí o povolení ETA ve Spojeném království se vše provádí online, takže je nutný přístup k počítači a platná e-mailová adresa. Podání žádosti jménem dítěte nebo nezletilého je povinností rodičů nebo zákonného zástupce dítěte. Pro zahájení procesu je samozřejmě nutné, aby dítě vlastnilo vlastní cestovní pas.
Stejně jako v případě všech žádostí by se mělo jednat o biometrický pas, který není starší než deset let. Kromě toho by platnost pasu měla skončit nejméně šest měsíců po posledním datu pobytu ve Spojeném království.
Osoba, která podává žádost dítěte, musí rovněž prokázat svůj vztah k dítěti.
Pro úspěšné podání žádosti o povolení ETA ve Spojeném království je nutné předložit:
- údaje o cestovním pasu dítěte, včetně čísla pasu a data jeho platnosti.
- Kopie rodného listu dítěte
- Doložený doklad o příbuzenském vztahu
- Data vstupu do Spojeného království a výstupu z něj
- údaje o tom, u koho bude dítě bydlet (pokud to nejsou rodiče).
- Kontaktní údaje dítěte během pobytu ve Spojeném království
Protože většinu těchto dokumentů bude třeba naskenovat a přiložit k žádosti, je důležité mít skener a znát jeho používání.
Všechny žádosti musí být při podání uhrazeny v plné výši, proto je velmi důležité mít k dispozici přijatelnou kreditní nebo debetní kartu.
Ve zkratce
Jakmile se ETA ve Spojeném království stane povinnou, bude se vztahovat na všechny cestující, kteří nejsou občany Spojeného království nebo Irska a vstupují do kterékoli ze čtyř zemí Spojeného království. Každý cestovní pas musí být spojen s vlastním ETA ve Spojeném království, což platí i pro dětské pasy. Malé děti, které cestují na cestovní pas rodiče nebo opatrovníka, nepotřebují vlastní ETA pro Spojené království, protože ten je spojen s cestovním pasem rodiče a dítěte.
Mandát ETA ve Spojeném království vstoupí v platnost teprve tehdy, až bude mít dítě vlastní cestovní pas. Pokud jde o velmi malé děti, neměly by se vyskytnout žádné problémy s imigračními úřady Spojeného království, problémy však mohou nastat v případě starších dětí. Ačkoli je ETA ve Spojeném království digitálním povolením k cestě, je nutné mít u sebe také tištěnou verzi formuláře povolení, protože si ji mohou vyžádat pracovníci pohraniční kontroly na kterémkoli místě vstupu do Spojeného království.
Stejně tak by bylo vhodné mít u sebe kopie rodných listů dětí a veškeré doklady o příbuzenském vztahu k dětem. Tato dodatečná dokumentace sice není povinná, ale v případě problémů může být nesmírně užitečná.