Španělské zelené osvědčení nebo karta je platným dokladem o právu britských občanů žít a pracovat v EU na základě dohody o vystoupení mezi Spojeným královstvím (UK) a Evropskou unií (EU).
Velvyslanectví Spojeného království ve španělském Madridu vydalo prohlášení, ve kterém připomíná britským občanům se španělským osvědčením o registraci jejich práva.
Díky svým právům vyplývajícím z dohody o vystoupení budou osvobozeni od nadcházejících požadavků EU na cestování.
Podle tohoto prohlášení zůstávají držitelé zeleného certifikátu formátu A4 nebo papíru velikosti kreditní karty vydaného úřadem Extranjería nebo úřadem Národní policie chráněni dohodou o vystoupení.
„V důsledku toho tento dokument osvobozuje státní příslušníky Spojeného království od nadcházejícího systému vstupu/výstupu (EES) a Evropského systému pro cestovní informace a povolení (ETIAS), od vízové povinnosti a od pravidla 90/180 dní schengenského prostoru,“ uvádí se v prohlášení.
Vlády Spojeného království a Španělska doporučují, aby si britští občané vyměnili zelenou kartu za španělskou občanskou kartu. Jedná se o tarjeta de identidad de extranjero neboli TIE. Nejsou však ze zákona povinni tak činit.
S občany Spojeného království se zeleným osvědčením nebo kartou by se nemělo zacházet jinak než s občany s TIE.
Jejich práva vyplývající z dohody o vystoupení nejsou ovlivněna typem dokumentace, kterou vlastní.
Co je to dohoda o odstoupení od smlouvy?
Dohoda o vystoupení chrání občany EU legálně pobývající ve Spojeném království a občany Spojeného království legálně žijící v kterémkoli z 27 členských států EU na konci přechodného období brexitu v prosinci 2020.
Vztahuje se také na občany EU, kteří se přestěhovali do Spojeného království, nebo na občany Spojeného království, kteří se během přechodného období přestěhovali do členského státu EU.
Dohoda o vystoupení zajišťuje, že si tito občané a jejich rodiny zachovají v podstatě stejná práva, jaká měli před vystoupením Spojeného království z EU. Zaručuje jim, že budou moci nadále žít, studovat, pracovat a volně cestovat mezi Spojeným královstvím a EU.
Španělská zelená karta nebo osvědčení je platným dokladem o statusu oprávněné osoby podle dohody o vystoupení Spojeného království z EU.
Potvrzuje právo držitele žít a pracovat ve Španělsku podle dohody uzavřené španělskou vládou.
Nadcházející požadavky na cestování do EU
Pravidla volného pohybu přestala platit pro občany Velké Británie a EU, když Spojené království opustilo 27člennou Evropskou unii.
Po brexitu jsou občané Spojeného království považováni za občany třetích zemí a podléhají imigračním předpisům.
V brzké době budou muset všichni britští občané splnit dvě nové cestovní povinnosti: EES a ETIAS.
Osoby s povolením k pobytu v kterémkoli členském státě EU budou od této povinnosti osvobozeny.
Systém vstupu/výstupu (EES)
Cílem systému EES je posílit bezpečnost hranic v schengenském prostoru EU. Patří sem většina zemí EU, Švýcarsko a státy Evropského hospodářského prostoru, jako je Island, Norsko a Lichtenštejnsko.
Pokaždé, když cestující ze třetí země překročí vnější hranici EU, je zaregistrován prostřednictvím automatizovaného systému EES.
Místo tradičních razítek se do systému EES digitálně zaznamenávají vstupy a výstupy. Ukládá základní údaje, jako je jméno cestujícího, typ povolení, biometrické údaje a informace o příjezdu a odjezdu.
Tento digitální hraniční systém zjednodušuje identifikaci neoprávněně vstupujících osob, takže je účinnější při odhalování překročení délky pobytu a podvodných identit.
Podle systému EES musí držitelé krátkodobých víz a cestující bez vízové povinnosti, kteří vstupují do schengenského prostoru, na hranicích odevzdat otisky prstů a skeny obličeje.
Systém EES má být spuštěn v říjnu 2024.
Systém ETIAS
Cílem systému ETIAS je zvýšit bezpečnost členských států EU v schengenském prostoru shromažďováním údajů o cestujících, kteří jsou osvobozeni od vízové povinnosti.
Nejedná se o vízum, ale o bezvízový styk, jehož cílem je prověřit cestující ze třetích zemí. Jedná se o osoby, které mohou vstoupit do schengenského prostoru bez víza.
„Shromážděné údaje budou použity k identifikaci potenciálních bezpečnostních hrozeb souvisejících s terorismem nebo nelegální migrací. Pomůže to odradit takové osoby ještě předtím, než dorazí na hranice EU.
Cestující bez vízové povinnosti, kteří plánují navštívit schengenský prostor, budou od poloviny roku 2025 potřebovat systém ETIAS.
ETA a EUSS ve Spojeném království
Spojené království již začalo zavádět nový systém digitálních cestovních povolení pro občany bez vízové povinnosti, včetně občanů EU.
Cílem elektronického cestovního povolení (ETA) ve Spojeném království je zjednodušit imigrační proces pro předem ověřené cestující s nízkým rizikem.
Do roku 2024 musí mít všichni občané, kteří nemají vízum, před cestou do Anglie, Walesu, Skotska nebo Severního Irska povolení ETA.
Občané EU s imigračním statusem ve Spojeném království jsou ze systému ETA vyňati. Patří sem i ti, kteří byli vypořádáni nebo předvypořádáni v rámci systému vypořádání v Evropské unii (EUSS).
EUSS je systém ministerstva vnitra Spojeného království, který provádí ustanovení o právech občanů obsažená v dohodě o vystoupení.