Ministr hospodářství Conor Murphy opět vyjádřil značné obavy z dopadu nových elektronických cestovních povolení (ETA) Spojeného království na cestovní ruch v Severním Irsku.
V prvním červencovém týdnu byl Murphy ve Stormontu dotázán na dopad ETA na severoirský cestovní ruch.
Spolu s odvětvím cestovního ruchu v Derry se domnívá, že ETA by mohla poškodit cestovní ruch v regionu, zejména v Derry.
„Ve všech organizacích cestovního ruchu panuje obecné přesvědčení, že to není dobrá zpráva,“ řekl Murphy deníku Derry Journal.
Ministr hospodářství uvedl, že „již učinili prohlášení“ vládě Spojeného království, ale „nedostali mnoho“ odpovědí.
„Celá exekutiva uznává, že tento systém není pro cestovní ruch dobrý,“ dodal.
Murphy dále zdůraznil: „Vzhledem k potenciálu, který máme pro hospodářský růst prostřednictvím cestovního ruchu, to rozhodně není dobré pro náš hospodářský růst.“
Plánuje navrhnout návrh pro odvětví cestovního ruchu, jak řešit problémy Severního Irska s ETA, který bude společně předložen nové britské vládě.
ETA a Severní Irsko
ETA pro Spojené království je nová cestovní povinnost, která se bude vyžadovat od všech občanů Spojeného království, kteří nemají vízum.
Pro cestující z Kataru, Bahrajnu, Jordánska, Kuvajtu, Ománu, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů (SAE) je již povinná.
Ministerstvo vnitra plánuje do roku 2024 zavést digitální cestovní povolení pro všechny, kteří mohou Spojené království navštívit bez víza.
Návštěvníci, kteří nemají vízum, včetně turistů navštěvujících Severní Irsko, musí před příjezdem do Spojeného království požádat o ETA.
Návštěvníci, kteří nemají vízum, budou například potřebovat ETA pro překročení otevřené pozemní hranice z Donegalu v Irské republice do Derry ve Spojeném království.
Cílem tohoto opatření je zvýšit bezpečnost hranic, ale vyvolalo obavy mezi zastánci cestovního ruchu.
Ministerstvo vnitra však před výborem britského parlamentu přiznalo, že prosazování ETA v Severním Irsku bude „náročné“.
Společná cestovní dohoda (CTA) zajišťuje volný pohyb mezi Spojeným královstvím, Irskou republikou a korunními závislými územími.
Osoby s irským pasem jsou při cestě do Spojeného království osvobozeny od povinnosti předložit ETA.
Státní příslušníci, kteří nemají vízum a legálně pobývají v Irsku a cestují do Spojeného království přes CTA, jsou rovněž vyňati z režimu ETA.
Při cestách v rámci CTA však neprobíhají žádné běžné imigrační kontroly.
To se týká i otevřené pozemní hranice mezi Irskem a Severním Irskem.
Turisté, kteří potřebují ETA, mohou překročit otevřenou pozemní hranici, aniž by věděli, že tuto povinnost potřebují, a mohou tak nevědomky porušit zákon.
Tony Smith, bývalý ředitel pohraniční kontroly Spojeného království, poukázal na stejnou potenciální mezeru v prosazování systému ETA.
Dopad ETA na cestovní ruch v Severním Irsku
Derry, město známé svou bohatou historií a kulturním dědictvím, je stejně jako mnoho dalších měst v Severním Irsku do značné míry závislé na cestovním ruchu.
Místní představitelé cestovního ruchu a majitelé podniků zavedení ETA hojně kritizují a obávají se, že odradí potenciální návštěvníky.
Murphy již dříve vyjádřil obavy, že zavedení ETA by vyloučilo severoirské turistické destinace a atrakce ze zájezdů provozovaných na Smaragdovém ostrově.
Dodal, že nezávislí cestovatelé by se také mohli vyhnout návštěvě Severního Irska kvůli dodatečným požadavkům a nákladům.
Ministr hospodářství zdůraznil, že pro úspěch cestovního ruchu v Severním Irsku je zásadní „bezproblémové cestování po celém ostrově“ s Irskou republikou.
Odhran Dunne, výkonný ředitel Visit Derry, rovněž uvedl, že informování o nové cestovní povinnosti bude náročné.
Uvedl, že ETA je „velkým problémem“, protože je „další překážkou v cestování“ a podpoře cestovního ruchu v Derry.
Rada Causeway Coast and Glens Borough Council sdílí stejné obavy a tvrdí, že ETA by vytvořila „velkou překážku růstu“ severoirského cestovního ruchu.
Konstatoval, že „tento stav je neudržitelný a musí být řešen jako prioritní záležitost“.
Téměř 70 % turistů přijíždí do Severního Irska přes Irskou republiku.
Cestování do Severního Irska leteckou dopravou představuje problém kvůli omezené konkurenci na trhu.
Proto se severoirští nezávislí a skupinoví návštěvníci ve velké míře spoléhají na dublinské brány.
Pohled vlády Spojeného království
Vláda Spojeného království tvrdí, že ETA je nezbytná pro zlepšení bezpečnosti hranic země.
Kritici se přesto domnívají, že v politice nebyl plně zohledněn negativní dopad na cestovní ruch v Severním Irsku.
Dunne a Severoirská aliance pro cestovní ruch se zasazovali o výjimky z ETA pro turisty cestující z Irské republiky.
Aliance navrhla, aby turisté, kteří navštíví Severní Irsko pouze na několik dní nebo maximálně na týden, byli od daně ETA osvobozeni.
Britská vláda však opakovaně odmítla udělit výjimku z ETA turistům, kteří navštěvují Severní Irsko přes Irskou republiku.
Taková výjimka „podkopává naše úsilí o posílení bezpečnosti hranic Spojeného království a zajištění bezpečnosti lidí“, uvedlo ministerstvo vnitra.
Ministr hospodářství Severního Irska Murphy a další místní představitelé vyzývají vládu Spojeného království, aby přehodnotila provádění dohody ETA.
Uznávají, že je třeba zajistit bezpečnost, ale nemělo by to být na úkor našeho cestovního ruchu.
Výhled do budoucna
Zavedení elektronického cestovního povolení představuje pro severoirský cestovní ruch skutečné riziko a významnou výzvu.
Budoucnost cestovního ruchu v Severním Irsku visí na vlásku, protože místní úředníci a podnikatelé se staví silně proti.
Volání po vyváženém přístupu, který zajistí bezpečnost a zároveň podpoří cestovní ruch, je hlasitější než kdy jindy.
S nástupem nové vlády Spojeného království zůstává budoucnost provádění ETA v Severním Irsku nejistá.
Doufáme, že pokračující dialog mezi místními představiteli a vládou povede k úpravám podporujícím bezpečnost a rozvoj cestovního ruchu.