Ministerstvo vnitra Spojeného království pověřuje MAC, aby přezkoumal cestu k absolventským vízům

| 14 března, 2024
Ministerstvo vnitra Spojeného království pověřuje MAC, aby přezkoumal cestu k absolventským vízům

Poradní výbor pro migraci (MAC) posoudí, zda vízová cesta pro absolventy ve Spojeném království (UK) slouží svému účelu a není zneužívána.

Absolventské vízum umožňuje studentům, kteří dokončili studium, zůstat a pracovat ve Spojeném království po dobu dvou let bez sponzora.

Absolventská víza umožňují studentům s doktorským titulem zůstat ve Spojeném království po dobu tří let.

V dopise profesoru Brianu Bellovi z MAC vyjádřil ministr vnitra Spojeného království James Cleverly obavy ze zneužívání absolventských víz jako zkratky k získání pracovního povolení.

Požádal MAC, aby zjistil, zda absolventská víza „nenarušují integritu a kvalitu systému vysokoškolského vzdělávání ve Spojeném království“.

Ministr vnitra poprvé odhalil záměr vlády přezkoumat vízovou povinnost pro absolventy v prosinci 2023.

Oznámil revizi víz pro absolventy a další významné změny v politice legální migrace s cílem snížit čistou migraci.

Závazek Spojeného království v oblasti vysokoškolského vzdělávání

Cleverly zdůraznil, že vláda je i nadále „odhodlána přilákat talentované studenty z celého světa ke studiu ve Spojeném království“.

Dodal, že vláda si cení vynikající úrovně britského vysokoškolského vzdělávání a přínosu zahraničních studentů.

Podle Cleverlyho je však pro udržení kvality vzdělávání a dobré pověsti britských univerzit zásadní řešit i zneužívání imigrace.

Vláda musí zajistit, aby poptávka po absolventských vízech nebyla „vedena spíše touhou po imigraci než po vzdělání“.

MAC bude zkoumat důkazy o zneužívání a jeho dopad na získávání a udržení špičkových talentů.

To zahrnuje analýzu toho, kdo žádá o absolventská víza a jaké univerzity vystudoval.

Zjišťuje také, jaká zaměstnání vykonávají během doby platnosti absolventského víza a po jejím skončení.

Poradní výbor bude rovněž zkoumat, zda držitelé víz pro absolventy přispívají k systému vysokoškolského vzdělávání a hospodářskému růstu Spojeného království.

Jak získat absolventské vízum

Spojené království zavedlo absolventská víza v červenci 2021. Jejím cílem bylo umožnit oprávněným studentům pracovat nebo si hledat práci po absolvování oprávněného kurzu.

Vláda ji zavedla, aby přilákala a udržela zahraniční studenty, kteří přispívají společnosti a ekonomice.

Jeho cílem je také pomoci podnikům získávat vysoce kvalifikované talenty z celého světa, které budou hnacím motorem ekonomiky.

Aby mohli studenti požádat o absolventské vízum ve Spojeném království, musí mít nejprve platné studentské vízum.

Musí také úspěšně dokončit bakalářské, postgraduální nebo doktorské studium. Kurz musí být pořádán poskytovatelem vysokoškolského vzdělávání, který je v souladu s předpisy.

Žadatelé o absolventské vízum nemusí prokazovat finanční způsobilost k obživě ve Spojeném království.

Nevyžaduje se také, aby měli nabídku zaměstnání nebo minimální plat, jako je tomu u kvalifikovaných pracovníků.

Rodiny žadatelů o absolventské vízum mohou žádat o vízum jako vyživované osoby pouze v případě, že byly žadatelovými vyživovanými osobami v době platnosti studentského víza.

Proč přezkoumat cestu k získání absolventského víza ve Spojeném království

Podle britských migračních statistik jsou absolventská víza jedním z významných faktorů, které ovlivňují udělování prodloužených pracovních víz.

V roce končícím v prosinci 2023 se počet prodloužení víz vydaných v pracovních cestách zvýšil o 48 % na 310 056.

Studenti prodlužující si pobyt za účelem práce ve Spojeném království prostřednictvím absolventských víz tvořili 114 409 osob.

Je o 57 procent vyšší než v roce 2022. To představuje více než jednu třetinu (37 %) všech prodloužení pracovních víz.

První údaje z výroční zprávy MAC také ukázaly, že počet zahraničních studentů na institucích s nižším tarifem vzrostl v roce 2022 na 32 %.

Kromě toho se v letech 2018 až 2022 zvýšil počet zahraničních studentů postgraduálního studia na institucích s nejnižšími kvartily tarifů UCAS (Universities and Colleges Admissions Service) o více než 250 procent.

„Rádi bychom zjistili, co za tím stojí, včetně toho, zda je to proto, že lidé využívají tyto kurzy jako dlouhodobou cestu k práci ve Spojeném království,“ uvedl Cleverly.

Údaje ukázaly, že zahraniční studenti mohou platit nižší poplatky za jednoleté studium a poté zůstat na absolventské vízum po dobu dvou let, aniž by potřebovali zaměstnání.

Poté mohou držitelé absolventských víz po dobu čtyř let využívat zvýhodněnou minimální mzdovou hranici v rámci programu pro kvalifikované pracovníky.

To umožňuje zahraničním absolventům vstoupit na britský trh práce s nižšími platy, než jaké jsou požadovány pro většinu migrujících kvalifikovaných pracovníků.

Nová analýza Migration Observatory při Oxfordské univerzitě odhalila, že práce v pečovatelství je nejčastějším zaměstnáním pro zahraniční studenty, kteří přecházejí z absolventských víz na víza pro kvalifikované pracovníky.

V roce končícím v červnu 2023 se přibližně 60 % držitelů absolventských víz, kteří přešli na víza pro kvalifikované pracovníky, stalo pracovníky v oblasti péče nebo péče o seniory.

Další změny pravidel, které mají zajistit, aby absolventská víza nebyla zneužívána

Britská vláda již přijala opatření, aby zajistila, že její studentská víza nebudou zneužívána.

Od ledna 2024 si již většina držitelů studentských víz nebude moci do Spojeného království přivést vyživované osoby.

Pouze studenti postgraduálního výzkumu a účastníci stipendijních kurzů financovaných vládou mohou do země přivézt své rodiny.

Držitelé studentských víz navíc nemohou před ukončením studia přejít na pracovní vízum.

V dubnu 2024 vláda zvyšuje minimální mzdovou hranici pro žadatele o víza pro kvalifikované pracovníky z 26 200 liber na 38 700 liber.

Tím se zvýší minimální mzda, která je nutná pro přechod z absolventského víza na vízum pro kvalifikované pracovníky. Zvýšení se bude týkat i pracovních míst se slevou na mzdovém prahu.

Zahraniční studenti mohou i nadále využívat slevu pro nově příchozí a získat tak vízum pro kvalifikované pracovníky. Minimální mzdová hranice se však výrazně zvýší.

Dvacetiprocentní sleva na pracovní místa na seznamu nedostatkových profesí (SOL) bude zrušena a nahrazena novým seznamem platů pro přistěhovalce (ISL).

MAC nedávno zveřejnil doporučení pro 21 pracovních míst, která by měla být zařazena na seznam ISL.

To představuje pouze osm procent současného seznamu SOL, což je výrazný pokles oproti 30 procentům rolí zahrnutých do SOL.

Minimální mzda pro rodinná víza se rovněž zvýší z 18 600 liber na 29 000 liber.

Do začátku roku 2025 se zvýší na 38 700 liber a bude odpovídat minimálnímu platu kvalifikovaných pracovníků.

Vláda Spojeného království navíc v únoru 2024 zvýšila zdravotní příplatek za přistěhovalectví.