Letiště Heathrow se v roce 2023 zařadí na 4. místo mezi nejvytíženějšími letišti; zdůrazňuje odstranění ETA pro tranzit na letištní ploše

| 18 dubna, 2024
Letiště Heathrow se v roce 2023 zařadí na 4. místo mezi nejvytíženějšími letišti; zdůrazňuje odstranění ETA pro tranzit na letištní ploše

Podle Mezinárodní rady letišť (ACI) bude londýnské letiště Heathrow v roce 2023 čtvrté nejvytíženější na světě.

Největší letiště ve Spojeném království (UK) poskočilo z osmého místa v roce 2022 na čtvrté místo v roce 2023.

V roce 2023 letiště Heathrow odbavilo 79,1 milionu cestujících, což je o 28,2 % více než v předchozím roce.

V roce 2019 jí sice chybělo 2,1 procenta cestujících, ale překonala své šesté místo před pandemií.

Na prvním místě se umístilo mezinárodní letiště Hartsfield-Jackson Atlanta ve Spojených státech (USA). Na prvním místě se drží již tři roky.

Na druhém místě se poprvé umístilo letiště Dubaj ve Spojených arabských emirátech (SAE). Zaznamenala nárůst počtu cestujících o 31,7 %.

Na třetím místě se umístilo letiště Dallas Fort Worth v USA, které si oproti roku 2022 pohoršilo o jedno místo.

Z hlediska počtu mezinárodních cestujících se pořadí letišť ACI na prvních čtyřech místech oproti roku 2022 nezměnilo.

Nejvíce zahraničních cestujících přilétlo do Dubaje, a to 86,9 milionu v roce 2023. Na vrcholu se drží již tři roky.

Na druhém místě se umístil Londýn se 74,9 milionu mezinárodních cestujících.

Na třetím místě se umístil Amsterdam s 61,8 milionu a na čtvrtém Paříž s 61,4 milionu mezinárodních cestujících.

Generální ředitel ACI World Luis Felipe de Oliveira v tiskové zprávě uvedl: „Globální leteckou dopravu v roce 2023 poháněl především mezinárodní segment.“

V roce 2023 letiště zaznamenala 8,5 miliardy cestujících, což je o 27,2 % více než v loňském roce a představuje 93,8 % počtu cestujících před pandemií.

K tomuto nárůstu přispělo především znovuotevření Číny pro mezinárodní cestování a rostoucí počet cestujících navzdory ekonomickým faktorům.

Letiště Heathrow opět požaduje zrušení ETA pro tranzitní cestující

Thomas Woldbye, generální ředitel letiště Heathrow, naléhá na vládu Spojeného království, aby zrušila elektronickou cestovní autorizaci (ETA) pro tranzitní cestující.

Znovu tak učinil v době, kdy čtvrté nejvytíženější letiště na světě oznámilo další měsíc s rekordním počtem cestujících.

V březnu 2024 přivítalo letiště Heathrow celkem 6,7 milionu cestujících.

V porovnání s březnem 2023 jde o osmiprocentní nárůst a nejvýraznější číslo zaznamenané v tomto měsíci.

Podle místních médií bylo letiště Heathrow o velikonočních svátcích nejvytíženějším letištěm v historii, a to s 936 000 cestujícími.

Woldebye s potěšením konstatoval, že letiště Heathrow zajišťuje „bezproblémové cestování pro rekordní počet cestujících“.

„Aby vláda udržela tempo, musí vyjmout tranzitní cestující z režimu ETA,“ prohlásil na tiskovém brífinku, jak informoval Travel Tomorrow.

Tranzitními cestujícími jsou cestující s přestupem ve Spojeném království, kteří však nemusí projít hraniční kontrolou.

Woldbye uvedl, že zrušení ETA pro přestupující cestující „zabrání tomu, aby [them] utráceli a podnikali jinde“.

Šéf letiště Heathrow zdůraznil: „Musíme vyrovnat podmínky, aby britský letecký průmysl zůstal na světové úrovni.“

Dopad systému ETA na tranzitní cestující se již projevil poklesem počtu cestujících z Kataru na letiště Heathrow.

„Za první čtyři měsíce platnosti ETA odcestovalo z Kataru o 19 000 tranzitních cestujících méně,“ uvádí se v prohlášení letiště Heathrow.

Od listopadu 2023, kdy byla letenka ETA zavedena pro katarské cestující, zaznamenala přestupní trasa „každý měsíc nejnižší měsíční podíly za posledních deset let“.

Požadavek, aby tranzitní cestující na letištní ploše získali ETA před nástupem na navazující let,znevýhodňuje britská letiště v„konkurenčním boji“.

Letiště Heathrow uvedlo, že ETA je „obrovskou ranou“ pro dálkové linky, které jsou do značné míry závislé na tranzitních cestujících.

Tyto trasy mohou být brzy neperspektivní a mít negativní dopad na „ekonomiku, export a širší propojení Spojeného království“.

Další výzvy ke zrušení ETA pro tranzitní cestující v letecké dopravě

Letiště Heathrow není jediným subjektem, který vyzývá britskou vládu, aby zrušila ETA pro tranzitní návštěvníky.

K této výzvě se připojily organizace Airlines UK, která sdružuje letecké společnosti registrované ve Spojeném království, Board of Airline Representatives (BAR) UK a International Air Transport Association (IATA), která sdružuje letecké společnosti na celém světě.

Letecké společnosti Airlines UK a BAR UK se domnívají, že tranzitní cestující při přestupu do další destinace technicky nepřekračují hranice země.

Generální ředitel British Airways Sean Doyle vyjádřil obavy, že ETA odradí cestující od tranzitu přes londýnské letiště Heathrow.

Paul Charles, bývalý ředitel komunikace společnosti Virgin Atlantic, rovněž zdůraznil: „Zdanění tranzitu se rovná neúspěchu.“

Britské ministerstvo vnitra však důrazně vyžaduje ETA od všech tranzitních cestujících bez ohledu na to, zda procházejí hraniční kontrolou.

Zdůraznila, že ETA „brání lidem, kteří by mohli využít navazující lety, aby se vyhnuli získání povolení k cestě do Spojeného království“.

Ministerstvo vnitra nicméně uvedlo, že „tuto skutečnost s ohledem na další zavádění tohoto systému přezkoumává“.

Pro cestující, kteří nepotřebují ke vstupu do Spojeného království vízum, bude britský ETA povinný. Patří sem občané Evropské unie, Ameriky a další.

V současné době potřebují ETA pro cestu do Spojeného království pouze cestující z Bahrajnu, Jordánska, Kataru, Kuvajtu, Ománu, Saúdské Arábie a SAE.

Žádost o ETA stojí 10 liber. Platí dva roky a umožňuje opakované krátkodobé cesty do Spojeného království za účelem trávení volného času, služební cesty nebo studia.

Na rozdíl od jiných velkých evropských letišť potřebují všichni cestující s přestupem ve Spojeném království pro svou další cestu ETA.