Evropská unie (EU) hodlá požádat vládu Spojeného království o uvolnění vízových pravidel pro vědce.
Na setkání v Londýně 12. února 2024 byli vedoucí představitelé britské vědy, podniků a výzkumu vyzváni, aby využili financování z programu Horizont Evropa.
A to navzdory obavám ohledně nákladů a víz pro evropské vědce, kteří chtějí pracovat ve Spojeném království.
Iliana Ivanová, komisařka EU pro výzkum a inovace, se obává, že vysoké poplatky za víza mohou britské vědce odradit od účasti v programu Horizont.
„Máme určité potíže s evropskými výzkumníky, kteří jezdí do Spojeného království, kvůli některým problémům s vízy a také vyšším nákladům,“ řekla Ivanová listu Financial Times.
Michelle Donelanová, britská státní tajemnice pro vědu, inovace a technologie, však odmítla tvrzení, že Spojené království má problémy s náborem účastníků.
Sdělila, že „klíčovou zprávou“ od vědců, inovátorů a podniků bylo, zda projekt odpovídá jejich zájmům a pomáhá růstu britské ekonomiky.
Britští občané mohou opět vést vědecké programy EU
Program Horizont Evropa je hlavním programem EU pro financování výzkumu a inovací. V současné době má rozpočet na období 2021-2027 ve výši 93 miliard eur a účastní se ho téměř 90 zemí.
V roce 2020 Spojené království po brexitu program Horizont opustilo. V loňském roce se však s EU dohodla na vstupu do EU v lednu 2024.
To znamená, že britské instituce mohou opět vést konsorcia a být významnými osobnostmi, jako tomu bylo před jejich odchodem z programu.
Země zapojené do programu Horizont přispívají finančními prostředky, které jsou následně rozdělovány jednotlivcům nebo organizacím na základě jejich zásluh.
Jednotlivci nebo organizace pak mohou grant využít na zkoumání témat, jako je změna klimatu, pokrok v medicíně a umělá inteligence.
Program Horizon se zabývá také udržitelnými cíli Organizace spojených národů (OSN), jako jsou mimo jiné chudoba, potraviny, energie a vzdělávání.
Vytváří pokročilé znalosti a technologie, což vede k vytváření pracovních míst, hospodářskému růstu a průmyslové konkurenceschopnosti.
Vysoké poplatky za víza do Spojeného království a přísná vízová pravidla EU jsou považovány za překážky.
V říjnu 2023 britská vláda zvýšila poplatky za pracovní a návštěvní víza do Spojeného království o 15 %.
Vláda také zvýšila počet rodinných víz, víz k usazení a občanství o 20 % a studentských víz o 35 %.
V únoru 2024 se o 66 procent zvýší také zdravotní příplatek za přistěhovalectví, a to z 624 liber na 1 035 liber ročně.
Královská společnost (The Royal Society) nebo britská Národní akademie věd kritizuje vysoké vízové poplatky pro zahraniční výzkumné pracovníky.
Uvedla, že „počáteční náklady na víza jsou až desetkrát vyšší než průměrné poplatky v jiných předních vědeckých zemích“.
Kampaň za vědu a inženýrství, nezávislý zastánce vědy a inženýrství ve Spojeném království, uvádí, že počáteční náklady vzrostly o 57,3 %.
Z jejich výpočtů vyplývá, že pro výzkumné pracovníky přijíždějící do Spojeného království na pětileté vízum Global Talent se náklady zvýšily z 3 743 liber na 5 890 liber.
Vízum Global Talent je pracovní vízum do Spojeného království pro talentované lidi z akademické sféry, umění a kultury a digitálních technologií.
Na druhou stranu se pracovní práva občanů Spojeného království v jednotlivých členských státech EU liší, přičemž v některých státech je povolení k pobytu vyžadováno i pro placené přednášky.
Podle úředníků obeznámených s interními diskusemi požádalo několik členských států EU o zrušení zdravotního příplatku za přistěhovalectví.
Jiné členské státy navrhly uzavřít se Spojeným královstvím komplexní dohodu o mobilitě v oblasti výzkumu a vývoje.
Cílem obou návrhů je usnadnit pohyb vědců a podpořit spolupráci mezi EU a Spojeným královstvím.
Vědci a výzkumní pracovníci jsou vyzýváni, aby využili programu Horizont
Vedoucí představitelé Spojeného království a EU vyzývají vědce, výzkumné pracovníky a další talenty, aby se přihlásili do programu, a to i přes problémy s vízovými pravidly, náklady a zdravotními příplatky.
„Můj vzkaz britským výzkumným pracovníkům a inovativním podnikům je jednoduchý a jasný: Přihlaste se!“ Ivanová ve svém prohlášení uvedla.
Zdůraznila, že mnoho jednotlivců spolupracuje s evropskými partnery na rozvoji vědy, akademické kariéry a podnikání.
Komisařka EU dodala: „Těším se, že v příštích letech bude v programu Horizont Evropa mnohem více příjemců z Velké Británie.“
Britský ministr pro vědu Donelan se připojil k Ivanovové a dodal, že program Horizon otevřel výzkumným pracovníkům svět příležitostí.
„Jsme odhodláni společně s našimi evropskými kolegy udělat vše, co je v našich silách, abychom využili tohoto okamžiku a všeho, co by mohlo pomoci našim nejbystřejším mozkům zajistit pracovní místa, růst a průlomové objevy, které zlepší život nás všech,“ řekl Donelan.
UK firms that benefited from Horizon funding include Nova Innovation (£17 million for tidal energy) and The Floow (£3 million for road safety research).