Keňa ruší víza a nahrazuje je elektronickými cestovními povoleními pro všechny cestující

| 15 prosince, 2023
Keňa ruší víza a nahrazuje je elektronickými cestovními povoleními pro všechny cestující

Keňská vláda ruší všechny typy víz. Místo toho budou všichni cizinci potřebovat elektronické cestovní povolení.

Během summitu YouthConnekt Africa 2023, který se konal minulý týden, oznámil prezident William Ruto, že Keňa udělí občanům afrických zemí bezvízový styk.

Hlava státu však 12. prosince 2023 prohlásila, že vláda umožní všem občanům z celého světa vstup do Keni bez víz.

„Od ledna 2024 bude Keňa bezvízovou zemí,“ poznamenal prezident Ruto ve svém projevu během oslav dne Jamhuri.

A dodal: „Žádná osoba z jakéhokoli koutu světa už nebude muset žádat o vízum do Keni.

Jamhuri, což ve svahilštině znamená „republika“, označuje přijetí Keni do Společenství národů jako republiky v roce 1964.

Je to také datum, kdy země získala v roce 1963 nezávislost na Spojeném království (UK).

Důvody bezvízového styku

Prezident Ruto řekl, že Keňa je „domovem lidstva, což je vědecký fakt, který nás naplňuje hrdostí a podtrhuje naše bohaté dědictví“.

Bezvízový styk je tak způsobem, jak země vítá všechny zahraniční návštěvníky doma.

Prezident poprvé naznačil zrušení vízové povinnosti na konferenci o změně klimatu v konžském Brazzaville, která se konala 28. října 2023.

Tehdy prohlásil, že do konce letošního roku nebude žádný africký občan potřebovat ke vstupu do Keni vízum, aby se usnadnil přístupnější obchod mezi africkými zeměmi.

Mnoho dalších afrických zemí vyslyšelo výzvu ke zmírnění nebo zrušení vízové povinnosti pro africké cestovatele.

Nové keňské elektronické cestovní povolení

Cestující do Keni musí místo všech vízových povinností získat elektronické cestovní povolení (ETA).

„Vyvinuli jsme digitální platformu, abychom zajistili, že všichni cestující do Keni budou předem identifikováni na elektronické platformě,“ prozradil prezident Ruto během svého projevu na oslavě Jamburi.

Dodal, že „všichni cestující získají elektronické cestovní povolení.“

V současné době platí návštěvníci, kteří plánují vycestovat do Keni, za jednorázové vízum 7 600 Ksh (39 liber).

Podle úředního oznámení vydaného 14. listopadu 2023 se vízový poplatek v lednu 2024 zvýší na 15 000 Ksh (77 liber nebo 98 USD).

Po zavedení systému ETA budou muset cestující zaplatit 4600 keňských šilinků (23 liber nebo 30 USD), uvádí portál Kenyans.co.ke.

ETA je ve srovnání s tradičním vízem cenově dostupnější variantou. Očekává se však, že navzdory nižší ceně bude mít Keňa v rámci tohoto nového uspořádání vyšší příjmy.

Jak ETA ovlivní cestování do Keni

Před prezidentovým prohlášením o bezvízovém styku Keňa zrušila vízovou povinnost pro řadu zemí.

Podle online platformy eCitizen, která poskytuje přístup ke službám keňské vlády, nemusí občané 42 zemí (kategorie 1) při návštěvě Keni získat vízum.

Státní příslušníci 144 dalších zemí (kategorie 2) mohou rovněž žádat o elektronické vízum prostřednictvím platformy eCitizen. Vláda rovněž zavedla výjimky z vízové povinnosti pro 25 různých skupin osob.

Občané 16 dalších zemí nemohou v systému eCitizen žádat o elektronické vízum. Jejich žádosti o víza musí být postoupeny řediteli imigračního úřadu ke zpracování a schválení.

Bezvízový styk s Keňou znamená přilákání většího počtu návštěvníků a posílení cestovního ruchu a obchodu. Bezvízový styk obvykle umožňuje krátkodobé pobyty v délce 30 až 90 dní za účelem turistiky nebo podnikání.

Systém ETA zefektivní cestování a zrychlí jeho vyřizování. Bylo by také dostupnější pro lidi, kteří by si dříve nemohli dovolit tradiční vízum.

Jak systém ETA funguje v jiných zemích

Systém ETA není zcela nový. Podobný systém cestovních povolení má mnoho dalších zemí.

Britská vláda nedávno zahájila v listopadu 2023 vydávání elektronických cestovních povolení ve Spojeném království. Je to součást cíle digitalizovat hranice a umožnit vládě přesně sledovat příchody a odchody cestujících, kteří ke vstupu do Spojeného království nepotřebují vízum.

Kanada má elektronické cestovní povolení, zatímco Austrálie má elektronický cestovní úřad. Podobný systém mají také Spojené státy, a to Elektronický systém pro cestovní povolení (ESTA).

Evropská unie (EU) rovněž vyvíjí podobný systém nazvaný Evropský systém pro cestovní informace a povolení (ETIAS). Cestující, kteří k návštěvě schengenského prostoru nepotřebují vízum, musí mít systém ETIAS. Jeho spuštění je naplánováno na polovinu roku 2025.