Jaká jsou hlavní města ve Skotsku?

| 9 ledna, 2023
Jaká jsou hlavní města ve Skotsku?

Hlavní města Skotsko

Skotové, kteří leží na severním konci ostrova Velká Británie a sousedí s Anglií, se považují za samostatnou rasu, což je pravda.

Od nejmenších vesniček až po největší města jsou Skotové vstřícní a přátelští a návštěvníky vítají s úsměvem. Skotové jsou hrdí na své keltské dědictví, což se často odráží v názvech měst a krásných míst, jejichž jména jsou někdy nevyslovitelná.

Název země pochází z latinského slova „Scotia“, což znamená země Skotů, keltské rasy pocházející z Irska. Vzhledem ke své severní poloze je Skotsko známé spíše deštěm, mlhou a chladem než slunečními paprsky, ale malebná divoká příroda v kombinaci s přirozenou skotskou přívětivostí činí z této země oblíbenou destinaci pro miliony turistů ročně.

Edinburgh

Mnoho lidí se mylně domnívá, že hlavním městem Skotska je Glasgow, ale ve skutečnosti je to Edinburgh. Město leží na východním pobřeží Skotska na břehu zálivu Firth of Forth a shlíží na něj impozantní Edinburský hrad, který stojí na mohutné sopečné skalní plošině, jež přežila erozi ledovců, které srovnaly okolní území se zemí. Hrad na skalní plošině zastiňuje město pod ním, a tak není divu, že se město původně jmenovalo Castle Rock.

Předpokládá se, že název města pochází z „Edwin’s Fort“ (Edwinova pevnost), což je odkaz na Edwina, krále vládnoucího v 7. století, a „burgh“, což je staré slovo pro pevnost, ačkoli to není pravda a mnoho vědců to zpochybňuje. Obyvatelé Edinburghu často nazývají své město „Auld Reekie“, což v překladu znamená Starý kouř, kvůli znečištění z požárů dřeva a uhlí, které kdysi zatemňovaly městskou oblohu.

Staré a Nové Město

Edinburgh se dělí na staré a nové město. Staré město se nachází pod skálou, na níž hrad stojí, a je zachováno podle středověkého půdorysu. Staré město se táhne po obou stranách takzvané Královské míle, která se směrem od hradu zužuje.

Kvůli nedostatku místa byly postaveny vícepodlažní budovy, aby se v nich obyvatelé mohli ubytovat, a říká se, že bohatí obyvatelé obývali horní patra, kde byl čistší vzduch, zatímco chudí obyvatelé se zdržovali v dolních částech budov.

Jak původní město vzkvétalo a počet jeho obyvatel rostl, Edinburgh se rozšiřoval směrem ven do tzv. nového města, i když to začalo až po jakobitském povstání v roce 1745. Většina zástavby se odehrávala na severu města a přebytečná hlína a odpadní materiál, které byly vytěženy, byly vysypány do jezera Nor Loch, které se rychle zaplnilo a vytvořilo tak místo, které se dnes nazývá The Mound.

Edinburgh je starobylé město a Mekka turistů, kteří se sem jezdí dívat na hrad, ale to není vše, co město nabízí:

  • Palác Holyrood
  • Královská míle
  • Artušovo sedlo
  • Skotské národní muzeum
  • Prince’s Street
  • Camera Obscura

Hrad je jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí nejen ve Skotsku, ale i v celé Británii. Vždy je zde rušno, což platí zejména v době novoročních oslav (Hogmanay) a v době konání Edinburgh Military Tattoo, kdy se doporučuje rezervace předem.

Glasgow

Glasgow je pravděpodobně nejznámějším skotským městem, není sice hlavním městem, ale je nejlidnatějším, jeho počet obyvatel se odhaduje na 650 000. Glasgow se rozkládá na řece Clyde v západní části centrální nížiny, je největším z mnoha skotských námořních přístavů a kdysi byl hlavním centrem transatlantického obchodu.

Po průmyslové revoluci na konci 19. století se Glasgow stal jedním z nejvýznamnějších světových center textilního, chemického a strojírenského průmyslu a předním světovým centrem v oblasti stavby lodí a námořního inženýrství.

Přestože v posledních desetiletích došlo k útlumu zpracovatelského průmyslu, Glasgow se znovu stalo centrem finančních a obchodních služeb a rychle se rozvíjí také v oblasti komunikací, zdravotnictví, vzdělávání a cestovního ruchu.

Rychlý růst zaznamenaly finanční služby, kde nyní sídlí mnoho významných společností, a na vzestupu je také cestovní ruch, kdy je Glasgow druhou nejoblíbenější volbou pro turisty, kteří sem přijíždějí za poznáním a zábavou:

  • Galerie umění a muzeum Kelvingrove
  • George Square a obchodní čtvrť
  • Muzeum Riverside
  • Glasgowská katedrála
  • Nekropole
  • University of Glasgow
  • Glasgow Science Centre
  • Hlavní nádraží

Fotbaloví fanoušci pravděpodobně dobře vědí o tvrdé rivalitě mezi týmy „Auld Firm“ Rangers a Celtic a prohlídky stadionů obou týmů jsou mezi návštěvníky oblíbené, a to i mezi těmi, kteří se o krásnou hru příliš nezajímají.

Aberdeen

Aberdeen na severovýchodním pobřeží Skotska má přibližně 200 000 obyvatel a je nejseverněji položeným městem Spojeného království. Ačkoli je zde příjemné počasí s mírnými léty i zimami, je to velmi deštivé město, což může některé návštěvníky odradit.

Aberdeen, přezdívaný „žulové město“ kvůli místní žule, která se používá v mnoha budovách, v posledních desetiletích vzkvétá díky objevu ropy v Severním moři a tento průmysl v podstatě dominuje ekonomické scéně a do značné míry nahradil starý rybářský, textilní, loďařský a papírenský průmysl z minulých let.

Na základě nálezů prehistorických ruin na březích řek Dee a Don, které město lemují, se obecně předpokládá, že na jeho místě existovalo osídlení již před více než 6 000 lety.

Aberdeen je nyní hlavním evropským městem těžby ropy na moři, je bohatým městem a v centru města a dalších oblastech se plánují další regenerační projekty. Ne všechno v Aberdeenu je však nové a moderní, ve městě a jeho okolí najdete mnoho historických (i moderních) památek a zajímavostí:

  • Katedrála svatého Machara
  • King’s College
  • Muzeum Tolbooth (nejstrašidelnější budova v Aberdeenu)
  • Kříž Mercat
  • Dům probošta Skenea
  • Námořní muzeum

Žádná návštěva Aberdeenu by nebyla úplná bez procházky po mostě Brig O’Balgownie, kterému se také říká Donský most. Most, který byl poprvé postaven kolem roku 1320 a obnoven o 300 let později, se nachází v blízkosti parku Seaton a kdysi sloužil jako centrální přechod přes řeku Don.

Dundee

Čtvrté největší skotské město Dundee má asi 160 000 obyvatel a leží na severním břehu zálivu Firth of Tay, který se vlévá do Severního moře. Obyvatelé i návštěvníci ho nazývají Dundee City, ale obecně se mu říká jednoduše Dundee.

Město existuje od 12. století, i když na jeho místě existovala taková či onaká osada již několik století předtím. Město, které bylo kdysi významným obchodním přístavem, se během průmyslové revoluce znovu vyvinulo a rychle se stalo světovým centrem jutového průmyslu.

Dundee je také známé svými vědeckými aktivitami, v současnosti se zde vytváří přibližně 10 % britského obchodu s digitální zábavou a je také významným centrem technologického a biomedicínského průmyslu.

Od roku 2001 Dundee investovalo miliony do regenerace města, která by měla být dokončena do roku 2030. Navzdory probíhající přestavbě, rekonstrukci a regeneraci si malé město Dundee zachovává svůj starý šarm a nabízí mnoho zajímavostí pro běžné návštěvníky:

  • Historický železniční most Tay
  • Discovery Point a RRS Discovery
  • HMS Unicorn
  • Hrad Glamis
  • Jutový mlýn Verdant Works
  • McManus Art Gallery and Museum
  • Millsova observatoř

Přestavba Dundee nezůstala bez povšimnutí, časopis GQ město označil za „nejpohodovější malé město ve Velké Británii“ a deník The Wall Street Journal jej v roce 2018 zařadil mezi pět nejlepších „celosvětově oblíbených destinací“.