EVisa nahradí do roku 2024 přistěhovalecký status Spojeného království

| 22 listopadu, 2023
EVisa nahradí do roku 2024 přistěhovalecký status Spojeného království

Spojené království (UK) vyvíjí plně digitální imigrační systém, který postupně ruší fyzické imigrační dokumenty a nahrazuje je digitálními imigračními statusy nebo elektronickými vízy (eVisa).

Fyzickými imigračními doklady jsou biometrická povolení k pobytu (BRP) a biometrické pobytové karty (BRC). Zahrnuje také všechna potvrzení v cestovním pasu, jako jsou razítka s mokrým inkoustem a dálniční nálepky, která prokazují povolení ke vstupu a povolení ke vstupu nebo pobytu v zemi.

V průběhu roku 2024 bude oddělení UK Visas and Immigration (UKVI), které je součástí britského ministerstva vnitra, kontaktovat držitele imigračního statusu, jako jsou kvalifikovaní pracovníci, závislé osoby a studenti, aby se zaregistrovali do účtu UKVI a přešli na systém eVisa.

Průkaz BRC, nazývaný také průkaz o pobytu ve Spojeném království, již není platný jako doklad o právu žít, pracovat nebo si pronajímat byt v zemi. Platnost všech povolení k pobytu vyprší nejpozději 31. prosince 2024, a to i v případě, že imigrační status migrantů umožňuje jejich setrvání v zemi.

Od 1. ledna 2025 již nebude UKVI vydávat fyzické doklady o imigračním statusu migrantů, ale bude vydávat elektronické víza.

Výhody eVisa a jednotného systému

Elektronické vízum je online záznam o imigračním statusu osoby a podmínkách jejího povolení ke vstupu nebo pobytu ve Spojeném království.

Přechod na eVisa neovlivní současný imigrační status ani nezmění podmínky povolení.

Všichni migranti ve Spojeném království budou muset používat svůj účet UKVI pro přístup ke svému imigračnímu statusu a jeho prokázání. Účet UKVI je zdarma, takže za registraci ani vytvoření účtu není třeba platit.

S účtem UKVI budou moci migranti efektivněji vyřizovat následující záležitosti:

  • Aktualizace osobních údajů, například kontaktních údajů a údajů v pasu.
  • Bezpečně sdílejte příslušné informace s třetími stranami, jako jsou zaměstnavatelé, pronajímatelé a banky, abyste prokázali, že můžete v dané zemi pracovat, pronajímat si byt a otevřít si bankovní účet.

Pro sdílení statusu migranta stačí, aby držitel účtu UKVI požádal o kód a sdílel jej se zaměstnavateli, pronajímateli nebo bankami.

Tento kód umožňuje třetím stranám dočasný přístup k imigračnímu statusu jednotlivce. Pokaždé, když držitel účtu UKVI požádá o kód, bude tento kód jedinečný a bude platný pouze po určitou dobu.

Na rozdíl od fyzického dokladu je eVisa bezpečnější a není u ní žádná šance, že by ji někdo ukradl nebo s ní manipuloval.

Odstraňuje také prodloužené čekací doby na vyzvednutí fyzického dokladu po vydání rozhodnutí o žádosti migranta.

Vydání elektronického víza však může, ale nemusí vyžadovat, aby držitelé osobně poskytli biometrické údaje.

Vzhledem k tomu, že eVisa je elektronický dokument, nebudou migranti při cestování potřebovat kromě pasu žádné fyzické doklady. Na hranicích Spojeného království bude rychlejší a snazší prokázat jejich imigrační status.

Digitální imigrační status a cestovní povolení

Elektronické vízum není ve Spojeném království zcela novým pojmem. Již nyní existuje prostřednictvím osob, které vstoupily do systému EU pro usazování (EUSS).

EUSS je systém, v jehož rámci mohou občané Evropské unie (EU), Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Švýcarska a jejich rodinní příslušníci získat imigrační status, který jim umožní zůstat ve Spojeném království po odchodu z EU.

Na základě svého úspěchu plánuje Spojené království transformovat imigrační systém a poskytnout komplexní řešení pro jednotlivce, kteří chtějí vstoupit do země, a také pro podniky a vzdělávací instituce.

Nový imigrační plán je jedním ze zásadních aspektů zákona o občanství a hranicích pro rok 2022, stejně jako zavedení nového elektronického cestovního povolení (ETA) pro cizince, kteří ke vstupu do Spojeného království nepotřebují vízum.

Zavádění systému ETA již probíhá a Katařané již při cestách do Spojeného království používají nové digitální cestovní povolení.

Občané ostatních členských zemí Rady pro spolupráci v Perském zálivu (GCC) budou při průjezdu hraniční kontrolou brzy používat svůj ETA.

Vláda aktivně spolupracuje s globálními leteckými společnostmi, námořními společnostmi a železničními dopravci, kteří hrají zásadní roli při úspěšném zavádění systému.

Do roku 2024 budou všichni cestující, kteří v současnosti nepotřebují vízum pro krátkodobý pobyt a tranzit přes Spojené království, potřebovat před povolením vstupu do země ETA.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *