ETA ve Spojeném království vs. ETIAS v EU: srovnávací průvodce pro cestující

| 31 října, 2024
ETA ve Spojeném království vs. ETIAS v EU: srovnávací průvodce pro cestující
Obrázek s laskavým svolením Diego Duque přes Pixabay

Ve Spojeném království (UK) i v Evropské unii (EU) se chystají nová pravidla pro cestování, protože se zavádí elektronická cestovní autorizace (ETA) a Evropský systém pro cestovní informace a autorizaci(ETIAS).

Cílem systémů ETA a ETIAS je zvýšit bezpečnost na hranicích a zjednodušit vstup na území pro cestující bez vízové povinnosti. Oba systémy se však liší rozsahem, způsobilostí a pravidly.

Zde je komplexní průvodce, který cestujícím pomůže pochopit rozdíly mezi britským systémem ETA a systémem ETIAS EU a připravit se na tyto změny.

ETA vs. ETIAS: stručný průvodce podobnostmi a rozdíly

Britský systém ETA a systém ETIAS EU jsou digitální cestovní povolení, která jsou povinná pro občany Spojeného království nebo zemí schengenského prostoru, kteří nemají vízum, a to pro krátkodobé pobyty.

Tato cestovní povolení, podobně jako ESTA ve Spojených státech (USA), umožňují oprávněným cestovatelům podat žádost online, aniž by museli absolvovat zdlouhavější vízový proces.

Zde je stručný přehled podobností a rozdílů mezi systémy ETA a ETIAS:

ETA VE SPOJENÉM KRÁLOVSTVÍEU ETIAS
ZpůsobilostCestující bez víza
PlatnostDva roky, více záznamůTři roky, více záznamů
Délka pobytuKrátkodobé pobyty do šesti měsíců na jednu návštěvuKrátkodobé pobyty do 90 dnů během jakéhokoli 180denního období.
Poplatek10 liber za žádost7 EUR za žádost, s výjimkou osob mladších 18 let a starších 70 let.
Proces podávání žádostíZcela online
Požadavky– Platný cestovní pas
– Aktuální pasová fotografie
– E-mailová adresa
– Kreditní nebo debetní karta, Apple nebo Google Pay pro online platbu.
– Cestovní pas platný nejméně tři měsíce po zamýšleném datu odjezdu a ne starší než 10 let
– E-mailová adresa
– Možnosti online platby
Doba zpracováníTři dny, více či méně, nebo déle, pokud jsou požadovány další informace nebo je žádost přezkoumávána.Čtyři dny, více či méně, nebo až 14 až 30 dní, pokud jsou požadovány další informace.
Výjimky– Osoby s britským pasem, pasem občana britského zámořského území (BOTC) nebo irským pasem
– Osoby s vízem Spojeného království nebo s imigračním statusem ve Spojeném království, včetně osob usazených a předusazených v rámci programu usazování v Evropské unii (EUSS)
– Osoby s legálním pobytem v Irsku, které nemají vízum a vstupují do Spojeného království prostřednictvím CTA.
– Osoby s pasem EU a povolením k pobytu nebo pobytovou kartou
– Rodinní příslušníci
– Osoby s dlouhodobým vízem EU za účelem zaměstnání nebo studia
– Státní příslušníci Spojeného království a jejich rodinní příslušníci, na které se vztahuje dohoda o vystoupení
– Státní příslušníci Andorry, San Marina, Monaka, Vatikánu a Irska.
Zpracování zamítnutých a opakovaných žádostíTěm, kterým bylo zamítnuto povolení ETA, se doporučuje, aby místo toho požádali o vízum do Spojeného království. V případě zamítnutí žádosti o ETA neexistuje žádný formální odvolací proces.Osoby, kterým bylo odmítnuto vydání ETIAS, mohou podat žádost znovu nebo požádat o schengenské vízum.

Více o systémech ETA a ETIAS

Oba systémy se zaměřují na cestující ze zemí, které nemají vízum, ale mají specifické požadavky na způsobilost podle účelu cesty a regionu.

ETA ve Spojeném království vs. ETIAS v EU: srovnávací průvodce pro cestující
Obrázek s laskavým svolením Albrecht Fietz přes Pixabay

ETA VE SPOJENÉM KRÁLOVSTVÍ

Systém ETA pro Spojené království, který bude spuštěn postupně od října 2023, vyžaduje, aby si cestující ze zemí, které mají se Spojeným královstvím bezvízový styk, zajistili před cestou do Spojeného království bezvízový styk.

Spojené království plně zavede systém ETA do dubna 2025 pro všechny způsobilé cestující. Týká se to i Američanů a evropských občanů, kteří dosud k návštěvě Spojeného království potřebovali pouze platný cestovní pas.

ETA je platná pro krátkodobé pobyty kratší než šest měsíců za účelem turistiky, povolených podnikatelských aktivit a krátkodobého studia. Je rovněž povinná pro tranzitní cestující a osoby, které přijíždějí do Spojeného království v rámci vízové koncese pro tvůrčí pracovníky.

Dohoda o společném cestovním prostoru (CTA) vyjímá irské občany ze systému ETA. Neirští státní příslušníci s bydlištěm v Irsku, kteří vstupují na území Spojeného království ze zemí mimo CTA, však budou potřebovat britské povolení ETA.

EU ETIAS

Pokud nedojde k dalším zpožděním, měl by být systém ETIAS spuštěn v polovině roku 2025. Bude se vztahovat na cestující, kteří v současné době nepotřebují ke vstupu do schengenského prostoru vízum.

Patří sem cestující z více než 60 zemí mimo EU, včetně USA, Spojeného království, Kanady a Austrálie.

Státní příslušníci nebo obyvatelé zemí mimo EU, kteří navštěvují země schengenského prostoru za účelem turistiky, rodinné návštěvy, služebních cest nebo tranzitu, budou potřebovat ETIAS.

Umožňuje cestujícím vstup do více zemí schengenského prostoru za předpokladu, že dodrží 90denní limit pobytu v rámci 180denního období.

Náklady a doby platnosti

ETA pro Spojené království stojí 10 liber za žádost a platí pro opakované vstupy po dobu dvou let nebo do vypršení platnosti pasu.

Naproti tomu ETIAS stojí 7 EUR za žádost a platí pro opakované vstupy v rámci pravidla 90/180 po dobu delší než tři roky nebo do vypršení platnosti pasu. Osoby mladší 18 let a starší 70 let jsou od placení poplatku za žádost o ETIAS osvobozeny.

V případě odmítnutí žádosti se oba poplatky nevracejí.

Proces podávání žádostí

Obě povolení se zpracovávají online prostřednictvím oficiálních webových stránek nebo mobilní aplikace. Vyžaduje, aby cestující předložili informace elektronicky. Po schválení je ETA nebo ETIAS digitálně propojen s pasem žadatele.

Pro podání žádosti o ETA musí mít cestující platný cestovní pas, aktuální pasovou fotografii a možnost platby online.

V online žádosti musí uvést osobní údaje a kontaktní údaje. Žadatelé musí také odpovědět na bezpečnostní otázky týkající se trestní minulosti nebo imigračních záležitostí.

Většina žádostí o ETA je schválena do tří dnů. Žádosti, které jsou předmětem přezkumu, nebo žádosti, u nichž ministerstvo vnitra požaduje doplňující informace, mohou trvat déle.

Žadatelé o azyl v systému ETIAS musí předložit osobní údaje, cestovní údaje a údaje z cestovního pasu a zodpovědět bezpečnostní otázky. EU doporučuje cestujícím, aby o vydání systému ETIAS požádali alespoň čtyři dny před cestou.

V případech, kdy jsou vyžadovány další informace, může rozhodnutí o žádosti ETIAS trvat 14 až 30 dní.

Tranzitní cestující

Na tranzitní cestující se vztahuje britský systém ETA i systém ETIAS EU, i když v některých případech existují výjimky.

Spojené království vyžaduje, aby všichni tranzitující cestující měli ETA bez ohledu na to, zda procházejí hraniční kontrolou.

EU naopak vyžaduje systém ETIAS pro tranzitní cestující, kteří vstoupí do schengenského prostoru, i když jen na krátkou dobu. Cestující, kteří zůstanou v letadle a neprojdou pasovou kontrolou, mohou být osvobozeni.

ETA ve Spojeném království vs. ETIAS v EU: srovnávací průvodce pro cestující
Obrázek se svolením Stefan Schweihofer přes Pixabay

Irská výjimka a pravidla

Irtští občané jsou z režimu ETA vyňati na základě dohody CTA. Výjimku mají také osoby, které nejsou legálními rezidenty Irska, nepotřebují k návštěvě Spojeného království vízum a vstupují do země prostřednictvím CTA.

Irsko je součástí EU, ale není součástí schengenského prostoru. Má vlastní imigrační pravidla a systém hraničních kontrol.

Vyřizování zamítnutí a opětovných žádostí

Ministerstvo vnitra doporučuje cestujícím, kterým bylo zamítnuto vydání ETA, aby místo toho požádali o vízum do Spojeného království. V případě zamítnutí žádosti o ETA neexistuje žádný správní odvolací proces s výjimkou soudního přezkumu. To může trvat déle než žádost o vízum.

Cestující mohou znovu podat žádost a zaplatit poplatek za žádost o ETA, pokud jim byla žádost zamítnuta kvůli chybám v online formuláři. Musí se však nejprve ujistit, že toto je jediný důvod, proč byla jejich žádost o ETA zamítnuta.

Pokud je žádost EU ETIAS zamítnuta, mohou cestující podat novou žádost. Neúspěšní žadatelé však mohou rovněž požádat o schengenské vízum.

Stejně tak mohou žadatelé o vízum ETIAS, kterým byla žádost zamítnuta, podat novou žádost nebo požádat o standardní schengenské vízum. Cestující, kteří mají i nadále problémy, by měli požádat o další vysvětlení nebo pomoc konzulární služby.

Provádění ETA vs. ETIAS

Jasný časový plán může cestujícím pomoci pochopit, kdy mohou tyto změny očekávat:

Britská ETA byla poprvé otevřena katarským státním příslušníkům v říjnu 2023 pro cesty 15. listopadu a později.

Ostatní státy Rady pro spolupráci v Zálivu (GCC) – Bahrajn, Kuvajt, Omán, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty (SAE) – je následovaly v únoru 2024.

Dne 27. listopadu se otevře systém ETA, který bude sloužit státním příslušníkům mimoevropských zemí bez víza, kteří přijedou do Spojeného království 8. ledna 2025 nebo později.

Do 2. dubna 2025 musí mít evropští občané, kteří navštíví Spojené království, před cestou potvrzení o příletu. O ETA mohou začít žádat od 5. března 2025.

EU plánuje zavést ETIAS do poloviny roku 2025. Konkrétní datum zatím není stanoveno, ale bude se jednat o postupné zavádění v průběhu jednoho roku.

Během šestiměsíčního přechodného období se cestujícím doporučuje, aby před vstupem do schengenského prostoru požádali o vydání systému ETIAS. Vstup jim však nebude odepřen, pokud nebudou mít ETIAS, pokud splňují ostatní požadavky pro vstup.

Další fází je šestiměsíční odklad. Během této fáze musí mít cestující pro vstup do schengenského prostoru průkaz ETIAS, jinak jim bude vstup odepřen.

Jedinou výjimku budou mít cestující, kteří do Evropy cestují poprvé po transformaci a kteří mohou vstoupit bez systému ETIAS, pokud splňují další požadavky.

Plánování cesty do Velké Británie a Evropy

ETA ve Spojeném království vs. ETIAS v EU: srovnávací průvodce pro cestující
Obrázek se svolením Ilnur Kalimullin přes Unsplash

Pro cestující ze zemí, které nemají vízum, jsou britský systém ETA a systém ETIAS EU krokem k digitalizovanému a zjednodušenému vstupu, který je v souladu s globálními bezpečnostními cíli.

Tím, že oba systémy vyžadují, aby cestující podávali žádosti online před odjezdem, chtějí zvýšit efektivitu hraničních kontrol a zároveň minimalizovat bezpečnostní rizika.

Odborníci na přistěhovalectví doporučují cestujícím, aby se na tyto změny připravili. Aby se cestující vyhnuli zpoždění, měli by o ETA nebo ETIAS požádat s dostatečným předstihem.

Pochopením těchto nových požadavků a odpovídajícím plánováním si cestující mohou zajistit bezproblémové cesty do Velké Británie i Evropy.