Northampton je hrabství Northamptonshire, jedno z anglických hrabství East Midland. Město leží prakticky na stejné vzdálenosti mezi Londýnem a Birminghamem a díky blízkosti dálnice M1 a kanálu Grand Union je důležitým centrálním uzlem. Stojí na řece Nene a s přibližně 220 000 obyvateli je jedním z největších měst v Anglii. Město s katedrálou a univerzitou několikrát žádalo o status města, ale zatím neúspěšně.
Založení a růst města Northampton
Archeologické nálezy prokázaly lidské osídlení v Northamptonu již v době bronzové a neolitický zemní val na Briar Hill. V době železné, kolem roku 400 př. n. l., se na kopci Hunsbury Hill nacházelo hradiště. V římských dobách se v Dustonu nacházela osada. Po vpádu Dánů do Anglie se Northampton stal strategickou pevností až do roku 921 n. l. Tehdy bylo postoupeno Eduardu Staršímu, saskému králi Wessexu.
Po normanském dobytí získalo město na významu, přičemž důležitá byla opět jeho centrální poloha. Domesday Book uvádí, že v Northantone žilo 2 000 obyvatel ve 316 domech. V roce 1084 zde Simon de Senlis postavil hrad a opevněné hradby, který byl příležitostně využíván jako královská rezidence, sídlila v něm královská pokladnice a konalo se zde také 32 sněmů. Hlavní historickou souvislostí hradu je, že se zde v roce 1164 konal soudní proces s Tomášem Becketem (který byl později zavražděn v canterburské katedrále).
Northampton hrál v anglických středověkých dějinách významnou roli. Rodina de Senlis rozšířila působnost a význam města výstavbou opatství Delapre, tří kostelů a převorství. Na náměstí panoval čilý ruch.
Středověké konflikty, včetně války baronů, válek růží, pandemie černé smrti, pozdějšího moru a zrušení klášterů, ničily Northampton po 400 let. Od té doby se mu nikdy nepodařilo získat zpět své bohatství a mocenské postavení. Jeho hrad byl zničen na příkaz Karla II. jako trest za to, že město podporovalo parlamentáře v anglické občanské válce.
Poté, co Northampton dodal 4 000 párů bot Cromwellově armádě nového vzoru, se stal centrem výroby obuvi, ale město bylo z velké části zničeno při velkém požáru v roce 1675. Po rekonstrukci se výroba obnovila a počet obyvatel se zdvojnásobil v reakci na poptávku po obuvi pro Wellingtonovu armádu. Obchodování výrazně napomohla výstavba kanálu Grand Union, který spojil město přímo s Londýnem a Birminghamem, a s příchodem světových válek byli northamptonští obuvníci opět vyzváni, aby vybavili armády obuví. Po válce se Northampton stal novým městem a značně se rozrostl. Přestože nikdy nedosáhlo takového statusu města, jako je ten vytoužený.
Hlavní atrakce Northamptonu
Bohužel, z historie města a z místa, kde stál Northamptonský hrad, již mnoho neexistuje (jen malý úsek hradeb na hradním kopci, ale ostatní dědictví zůstalo).
Kostel Božího hrobu
https://www.google.com/maps/@52.2410923,-0.899845,17z
Tento kostel, který je na seznamu památek II. stupně a byl postaven kolem roku 1100, je jedním z pouhých čtyř dochovaných kulatých kostelů v Anglii. Předpokládá se, že Simon de Senlis se rozhodl postavit kostel Božího hrobu poté, co během křížové výpravy spatřil stejnojmenný kostel (a jeho design) v Jeruzalémě.
Opatství Delapre
https://www.google.com/maps/@52.2253373,-0.8924415,17z
Opatství Delapre, založené jako klášter v roce 1145, je novoklasicistní sídlo, které zahrnuje některé původní středověké budovy. Příjemné zahrady a pozemky jsou chráněným bojištěm války o růži.
Muzeum Abington Park
https://www.google.com/maps/@52.246254,-0.8687024,17z
Tento zámeček z počátku 16. století, který byl kdysi domovem jedné z vnuček Williama Shakespeara, sloužil také jako blázinec. V současnosti muzeum Abington Park Museum vypráví o sociální historii Abingtonu a o historii Northamptonshirského pluku.
Northamptonské muzeum a galerie umění
https://www.google.com/maps/@52.2364669,-0.8967141,17z
Northamptonské muzeum a galerie umění začínalo jako muzeum obuvi, ale rozšířilo se o galerie, v nichž jsou vystaveny dějiny Northamptonu a umělecká díla.
Fakturace Aquadrome
https://www.google.com/maps/@52.2455333,-0.8146889,17z
Rozsáhlý rekreační a zábavní park o rozloze jednoho kilometru čtverečního Billing Aquadrome nabízí přístav, lunapark, zábavní areál, rybářská jezera a krytý bazén.
Althorp House and Estate
https://www.google.com/maps/@52.2810959,-1.0184559,14z
Dům Althorp House je památkově chráněné honosné sídlo I. stupně. Je rodovým sídlem rodiny Spencerů a místem dětství a pohřbu Diany, princezny z Walesu. Areál se nachází několik mil od Northamptonu. V létě jsou dům a pohřebiště přístupné návštěvníkům.
Představení nového systému ETA ve Spojeném království pro Northampton
Do konce roku 2024 budou hraniční kontroly ve Spojeném království plně digitalizovány a podle zákona o státní příslušnosti a hranicích budou všichni zahraniční návštěvníci potřebovat ke vstupu do země britské povolení ETA. Elektronické cestovní povolení bude v provozu ve všech vstupních přístavech – na letištích, v námořních přístavech a v přístavech Eurostar.
Nový proces zjednoduší a urychlí proces cestování. Vyplnění žádosti je rychlejší a nevyžaduje, aby se potenciální cestovatel dostavil na britské velvyslanectví nebo konzulát, jak to vyžadují současné požadavky na podání žádosti o vízum. Pracovníci pohraniční kontroly mohou také včas a přesněji posoudit každého potenciálního návštěvníka.
Kdo potřebuje britský ETA pro Northampton?
Každý zahraniční návštěvník, který chce vstoupit do Spojeného království, musí získat povolení ETA. Platí to bez ohledu na to, zda se jedná o návštěvu nebo průjezd a zda je účelem návštěvy rekreace, služební cesta, studium nebo lékařské ošetření. Vztahuje se na všechny země Evropské unie a na všechny země, které jsou v současnosti osvobozeny od vízové povinnosti, jako je Kanada, Austrálie a Nový Zéland.
Chcete-li zjistit, pro které země je nutné získat povolení ETA pro Spojené království, podívejte se na seznam způsobilých osob. V současné době je jich na seznamu 92. Pro ETA neplatí žádná věková pravidla. Každý cestující potřebuje ETA bez ohledu na věk, pokud není osvobozen od této povinnosti.
Kdo je osvobozen od povinnosti mít ETA ve Spojeném království?
Všichni držitelé britských cestovních pasů jsou osvobozeni od povinnosti mít britské povolení ETA pro cestu do Northamptonu. To platí i pro osoby, které mají různé statusy britského občanství a které podle výše uvedeného seznamu způsobilosti jsou:
– Občané britských zámořských území
– Britští zámořští státní příslušníci
– Britští zámořští občané
– Britské chráněné osoby
– Britští poddaní bez práva pobytu ve Spojeném království
Osvobozeni jsou také držitelé pasů Irské republiky.
Jak dlouho trvá ETA?
ETA pro Spojené království je platná 180 dní od data vydání a cestující může během této doby volně cestovat po celém Spojeném království. Pokud platnost vašeho cestovního pasu skončí dříve, než je datum vypršení platnosti ETA, vaše ETA v té době rovněž pozbude platnosti. Pokud vám během pobytu vyprší platnost ETA, musíte si zažádat o nové ETA, abyste mohli pokračovat v návštěvě. Každý, kdo chce ve Spojeném království pracovat nebo jej dlouhodobě navštívit, musí požádat o vízum.
Jak požádat o povolení ETA pro Spojené království v Northamptonu?
Celý proces podávání žádostí o ETA probíhá online. Nemusíte předkládat žádné dokumenty a nevydávají se žádné doklady. Když je ETA vydáno, je elektronicky propojeno s vaším pasem. K podání žádosti potřebujete aktuální národní biometrický pas, platnou e-mailovou adresu a debetní nebo kreditní kartu. Budete požádáni o poskytnutí následujících informací:
– Osobní identifikační údaje
– Kontaktní údaje
– Informace o cestovním pasu
– Pracovní informace
Budete také požádáni o poskytnutí následujících informací:
– Předchozí historie přistěhovalectví
– Trestní minulost
– Drogová historie
– Interakce s terorismem
– Osobní zdraví
Platba se očekává v okamžiku podání žádosti. Na vámi poskytnuté informace se vztahují smluvní podmínky a zásady ochrany osobních údajů společnosti ETA. Informace jsou porovnávány s různými bezpečnostními a imigračními databázemi Spojeného království a mezinárodními databázemi a mohou znamenat, že vám ETA nebude udělena.
Jak se ETA vydává?
Očekává se, že žádost o ETA bude vyřízena do 48 až 72 hodin. Po přijetí je k vašemu pasu připojen elektronický doklad, který vám usnadní vstup do Spojeného království prostřednictvím brány eGates. Změna v procesu vydávání potvrzení o příletu (ETA) znamená, že dopravci budou i nadále zodpovědní za to, aby cestující měli platné povolení ke vstupu do Spojeného království, takže vaše ETA bude uloženo v systému předběžných informací o cestujících, aby bylo možné provést kontrolu.
Bez ETA (případně bez víza) nebudete moci nastoupit do letadla, trajektu nebo vlaku Eurostar. Další informace o britském ETA pro Northampton naleznete v části Časté dotazy k ETA.