Průvodce městem pro návštěvníky a vliv britského systému ETA na Glasgow

Glasgow je zajímavou směsicí moderní sofistikovanosti a má atmosféru, která se nepodobá většině ostatních britských měst. Je to největší město ve Skotsku a jeho rozloha i počet obyvatel jsou mnohem větší než rozloha hlavního města Edinburghu. Glasgow je městem fotbalu a hudby, umění a architektury, muzeí a nakupování, přičemž některé prvky jsou pro toto město jedinečné.

Stručná historie Glasgow

Glasgow, přitahovaný řekou Clyde, byl osídlen již od starověku. V oblasti jsou známé římské základny, ale Glasgow byl údajně založen jako náboženské centrum svatým Mungem v 6. století. Osada se v průběhu staletí rozrůstala, její výhodná poloha byla velkým lákadlem a první most přes řeku Clyde byl zaznamenán v roce 1285.

Na počátku 18. století byl Glasgow významným obchodním přístavem a v době průmyslové revoluce se stal centrem výroby a těžkého průmyslu, zejména stavby lodí. Přestože některá starší průmyslová odvětví vzkvétají i dnes, má glasgowská ekonomika mnoho tváří. V čele stojí sektor služeb a finanční sektor, stejně jako mnoho kulturních podniků, které mají ve městě své skotské sídlo.

Známá historie města je spjata s dějinami Skotska před, během a po přijetí zákona o unii (vznik Spojeného království) v roce 1707. Mnozí návštěvníci se do Glasgowa přijíždějí ponořit prostřednictvím jeho vynikajících muzeí, která patří k jeho největším atrakcím.

Architektonické památky Glasgow

Glasgow je poměrně pestrou sbírkou různých architektonických stylů, ale převažují zde viktoriánské budovy z 19. století (např. činžovní domy), budovy Mackintoshova „glasgowského stylu“ a pozoruhodné moderní stavby.

Významné zajímavosti

– Tenement House Museum:
https://goo.gl/maps/qeAfJHQ7QjFoRVoZ6

Život na počátku 20. století je zachycen v zachovalém činžovním domě s původním zařízením a vybavením.

– Maják:
https://goo.gl/maps/V6Q84s8jYfWaeBiR7

Navrhl ji Charles Rennie McIntosh a nyní v ní sídlí Skotské centrum pro design a architekturu. Za vidění stojí točité schodiště a výhled z věže.

– Mackintosh ve Willow:
https://g.page/MackintoshattheWillow?share

Nezaměňovat s čajovnou Willow Tea Rooms, zde se nachází původní dílo velkého secesního architekta, které bylo kompletně zrestaurováno.

– Clyde Auditorium:
https://g.page/sec-armadillo?share

Toto hlavní glasgowské místo pro divadelní představení, které je díky svému ikonickému tvaru známé také pod názvem SEC Armadillo, se nachází v centru Glasgow.

Fascinující muzea v Glasgow

K dalším zajímavým místům patří glasgowská katedrála, dům Holmwood House, Glasgow City Chambers a řada budov, v nichž dnes sídlí muzea. Mezi známá muzea patří:

– Kelvingrove Art Gallery and Museum:
https://www.google.com/maps/@55.8685891,-4.2927926,17z

Působivá španělská barokní budova z červeného pískovce z roku 1901 je symbolem města. Muzeum a umělecká galerie má 22 různých místností, které si můžete prohlédnout.

– Muzeum Riverside:
https://www.google.com/maps/@55.865106,-4.3083949,17z

V účelově postaveném muzeu 21. století, které navrhla Zaha Hadid, se nacházejí úžasné sbírky techniky a dopravy.

– Galerie moderního umění:
https://www.google.com/maps/@55.860172,-4.2547365,17z

Čtyři galerie GoMA sídlí v krásném neoklasicistním městském domě, který sdílí s městskou knihovnou.

– Lidový palác:
https://www.google.com/maps/@55.8513336,-4.2390998,17z

Muzeum a skleník poskytují nádherný pohled na život v Glasgow od roku 1759.

Kde zažít noční život v Glasgow

Noční život v Glasgow je velmi kosmopolitní. Ve městě vznikla řada špičkových kapel, které se mohou pochlubit úspěchy v oblasti populární hudby. Nechybí ani legendární keltské přivítání. Večer si můžete zajít do restaurace oceněné michelinskou hvězdou, poslechnout si živou hudbu nebo navštívit některý z mnoha glasgowských klubů.

Najdete zde divadla, pivovary a restaurace s kuchyní z celého světa. Za zmínku stojí například:

– Wah Wah Hut krále Tuta:
https://www.google.com/maps/@55.862632,-4.2671937,17z

Tento klub živé hudby je legendární díky šancím, které dává začínajícím kapelám (po jednom z koncertů zde byla podepsána smlouva s Oasis), a díky vlastnímu pivu King Tut’s Lager.

– Bar Horse Shoe:
https://www.google.com/maps/@55.8608734,-4.2585039,17z

Je otevřen od roku 1846 a nachází se v něm nejdelší bar ve Velké Británii (104 stop/31,7 m). Zajděte si na charakteristický „koláč s půllitrem“.

– Subklub:
https://www.google.com/maps/@55.8578841,-4.2594317,17z

Tento nejdéle fungující undergroundový taneční klub se nachází v centru Glasgow a je domovem největšího „bodysonic“ tanečního parketu ve Velké Británii. Špičkoví DJové hrají až do východu slunce.

Glasgowská gastronomická scéna je naprosto moderní, ale tradiční kuchyně má stále své pevné místo. Mezi tradiční jídla, která musíte ochutnat, patří haggis, Cullen Skink (vydatná rybí polévka), chlebíčky, ovesná kaše, losos a smažené tyčinky Mars.

Nová aktualizace pro všechny cestující do Spojeného království

Ve Spojeném království se chystá změna hraničních a imigračních kontrol, která se dotkne všech zahraničních návštěvníků. Očekává se, že program bude plně funkční do konce roku 2024.

Nová ETA pro Glasgow ve Spojeném království

Po spuštění britského programu ETA budou hranice Spojeného království plně digitalizovány a všichni zahraniční návštěvníci, včetně občanů bez víza a osob s jiným stanoveným imigračním statusem, budou ke vstupu potřebovat povolení. Mezi cizince bez vízové povinnosti patří návštěvníci z evropských zemí, Austrálie, Nového Zélandu a Kanady. Nový program ETA pro Spojené království se bude vztahovat na návštěvníky přijíždějící za obchodem, turistikou, studiem a lékařskou péčí. Pro návštěvy na dobu až šesti měsíců se vyžaduje ETA bez ohledu na věk cestujícího.

Kdo má nárok na ETA?

Vláda Spojeného království vydala seznam 92 zemí, které jsou na seznamu způsobilých pro ETA. Každý držitel britského pasu je osvobozen od požadavků ETA a vyjasnila se také situace britských státních příslušníků, kteří nemají trvalý pobyt ve Spojeném království. Následující místa nevyžadují ETA pro návštěvu.

– Občané britských zámořských území
– Britští zámořští státní příslušníci
– Britští zámořští občané
– Britské chráněné osoby
– Britští poddaní bez práva pobytu ve Spojeném království

Posledním důležitým bodem, který se týká způsobilosti, je skutečnost, že držitelé irských pasů jsou rovněž osvobozeni od povinnosti mít britský ETA.

Jaké dokumenty jsou potřeba k žádosti o ETA

Žadatelé potřebují platný biometrický pas, debetní nebo kreditní kartu a platnou e-mailovou adresu. Proces podávání žádostí o ETA vyžaduje následující:

– Osobní údaje: celé jméno, datum narození, pohlaví
– Kontaktní údaje: adresa bydliště, kontaktní číslo a e-mailová adresa.
– Informace o cestovním pasu: země vydání, datum vydání a vypršení platnosti, počet a údaje o dalších občanstvích nebo dvojím státním občanství, které žadatel má.
– Pracovní informace: údaje o zaměstnavateli, včetně názvu, adresy a kontaktních údajů.
– Bezpečnostní informace: imigrační historie, trestná činnost, spojení s drogami nebo teroristy a zdravotní problémy.
– Platební údaje: platná debetní nebo kreditní karta k provedení platby za žádost.

Doporučujeme požádat o povolení ETA do Spojeného království pro Glasgow několik dní před datem cesty. Pokud vám ETA nebude uděleno, může vám být doporučeno požádat o vízum. Na informace, které jste poskytli při žádosti o ETA, se vztahují podmínky a zásady ochrany osobních údajů. Údaje z žádostí budou porovnány s různými britskými a mezinárodními bezpečnostními a imigračními databázemi, které používají britské pohraniční síly a ministerstvo vnitra. Údaje budou rovněž sdíleny s cestovními společnostmi a dopravci prostřednictvím stávajících systémů předběžných informací o cestujících (API), protože budou i nadále zodpovědní za kontrolu, zda mají cestující platné doklady pro vstup do Spojeného království.

Jak dlouho je ETA platná?

Britský ETA pro Glasgow bude platit šest měsíců od data vydání, pokud platnost národního pasu cestujícího neskončí před uplynutím 180 dnů. V době platnosti se návštěvník může volně pohybovat po celém území Spojeného království. Pokud má platnost ETA vypršet během vašeho pobytu ve Spojeném království, budete potřebovat nové ETA, abyste mohli pokračovat v návštěvě. Návštěvníci, kteří chtějí v zemi pobývat dlouhodobě nebo ji navštěvují za prací, potřebují vízum. Hraniční úředníci Spojeného království mohou žádost o povolení ETA zamítnout, pokud se domnívají, že návštěvník představuje bezpečnostní hrozbu nebo je podle právních předpisů Spojeného království nepřípustný.

Jaké dokumenty ETA pro Glasgow obdrží cestující?

Nevydávají se žádné papíry, protože ETA je elektronický dokument a je spojen s cestovním pasem návštěvníka. ETA se automaticky ověří při skenování pasu ve vstupním přístavu.

Jaké jsou výhody systému ETA

Nový systém ETA zjednoduší proces podávání žádostí o víza do Spojeného království. Papírové formuláře již nebudou vyžadovány a návštěvníci nebudou muset na britském velvyslanectví nebo konzulátu předkládat sebe ani žádné dokumenty. Online žádost o povolení ETA pro Spojené království v Glasgow lze vyplnit během několika minut a je vyřízena za 48 až 72 hodin.

Další podrobnosti naleznete v často kladených dotazech týkajících se ETA ve Spojeném království.

Navštivte Glasgow

Toto bývalé Evropské hlavní město kultury se může pochlubit špičkovými muzei, obrovskou sbírkou občanského umění, nákupními možnostmi, špičkovými sportovišti a vyhlášenou hudební scénou. Rázovitost města každoročně přitahuje návštěvníky. Aby byl zajištěn dostatek času na schválení žádosti, měli by návštěvníci požádat o vydání britského ETA pro Glasgow ještě před rezervací cesty.