ETA ve Spojeném království pro Ripon

Někteří tvrdí, že je to nejstarší město v Anglii. Malé město Ripon má malý počet obyvatel, který však neodpovídá jeho dlouhému a bohatému dědictví. Cestující do Riponu budou muset od roku 2024 požádat o nový britský ETA. Tento průvodce vám vysvětlí, jak to udělat a co vidět, až přijedete do tohoto skrytého klenotu hrabství Yorkshire.

Růst města Ripon

Ripon nebyl osídlen Římany. Místo toho se vyvinula dlouho poté, co v 7. století opustili Británii. První stavbou v Riponu byl křesťanský kostel postavený v roce 658. Město mělo již od svých prvopočátků náboženské ambice. Mnozí z prvních osadníků byli kameníci a další řemeslníci, kteří přišli pracovat do kláštera. Toto období bylo v anglických dějinách neklidným obdobím. Nejprve dánští Vikingové přepadli Ripon a mnoho dalších osad. Následovala invaze Normanů a po ní povstání na severu, která vedla k Harrying of the North, kampani na potlačení neklidu. V této době zůstal Ripon pevně zakotven jako náboženská komunita, jejímž srdcem byl klášter.

Riponská katedrála

https://goo.gl/maps/eyQNDxNAFJKhabncA

Původní klášter už dávno neexistuje, ale na jeho místě stojí velkolepá riponská katedrála. Většina současné budovy pochází ze 13. století, ale krypta ze 7. století je stále k vidění a je jedním z nejstarších příkladů křesťanské architektury v zemi. Původní kostel založil svatý Wilfrid, který je pohřben v kryptě. Po staletí byla církev považována za službu. Statut katedrály získala v roce 1836, kdy byla založena riponská diecéze. Jeho architektura v raně anglickém stylu přitahuje návštěvníky a zároveň je stále využíván jako běžná modlitebna.

Opatství Fountains Abbey

https://goo.gl/maps/cCNbSZGpauimudFg7

Katedrála není jedinou významnou církevní stavbou v oblasti. Ačkoli je opatství Fountains již dávno opuštěné, patří k nejzachovalejším zříceninám cisterciáckých klášterů v zemi. Opatství bylo založeno v roce 1132, tedy v době, kdy Ripon nabýval na náboženském významu. Měl se stát jedním z nejbohatších anglických klášterů, ale jeho dny byly sečteny. Když se Jindřich VIII. rozešel s katolickou církví, nařídil zrušení klášterů. Opatství Fountains bylo v roce 1540 zabaveno korunou a nechalo se zchátrat. Dnes je to národní památkový ústav a kolem zříceniny byly vybudovány udržované královské zahrady Studley Royal Gardens.

Tudor Ripon

Ripon v tudorovském období trpěl. Jako hluboce věřící město bylo silně ovlivněno reformací Jindřicha VIII. Okolí se proti Jindřichovi vzbouřilo, což bylo neúspěšné povstání známé jako Pouť milosti. Druhé povstání, povstání na severu, skončilo rovněž katastrofou – v lednu 1570 bylo na Riponském šibeničním vrchu oběšeno 300 povstalců. Ačkoli tudorovská éra nebyla pro Ripon příznivá, za vlády Stuartovců zažilo město šťastnější časy. Král Jakub I. udělil městu v roce 1604 královskou listinu a v roce 1617 zde dokonce pobýval, když mu zdejší proslulí oceláři věnovali pár na míru vyrobených jezdeckých ostruh.

Tržiště Ripon

https://goo.gl/maps/nfuz1HX5NMYXSqeK8

Ripon byl kromě náboženství známý také svým obchodem a průmyslem. Současné tržiště je georgiánské a Ripon Market se zde koná každý týden a stánkaři se zde usazují vždy ve čtvrtek ráno. Každý den ve 21 hodin se na tržišti odehrává zvláštní tradice, kdy městský rohovník vychází na noční hlídku. Tato tradice je stará 1000 let a původně za ni byl zodpovědný Ripon Wakeman. Jeho noční houkačka oznamovala obyvatelům města, aby se měli na pozoru před vikingskými nájezdníky. Když Jakub I. udělil Riponu královskou listinu, nahradil Wakemana starosta. Tato tradice se však udržela a i v 21. století je stále každodenním rituálem. Návštěvníci si mohou prohlédnout také Wakemanův dům, pozoruhodně zrekonstruovanou tudorovskou budovu na tržišti.

Muzea v Riponu

https://goo.gl/maps/JpRwH8BgGp6mqzvKA

Zájemci o historii hrabství Yorkshire mohou navštívit Riponská muzea, která se zaměřují zejména na právo a pořádek. Jsou zde tři: Muzeum dělnických domů, Muzeum soudních budov a Muzeum vězeňství a policie. Ačkoli mají některé exponáty vysvětlující jeho dřívější historii, zaměřují se především na Yorkshire ve viktoriánské éře. Jedná se o muzea, která jsou velmi vhodná pro rodiny s dětmi, s kostýmovanými průvodci a interaktivními exponáty, které podněcují fantazii dětí.

ETA ve Spojeném království pro město Ripon

Zavedení nového systému ETA ve Spojeném království v roce 2024 bude mít dopad na cestující do Riponu. Systém ETA neboli elektronické cestovní povolení je inspirován moderními programy, které jsou nyní zavedeny ve Spojených státech a Kanadě. Pomáhá digitalizovat hranice a poskytuje vládě větší kontrolu a dohled nad vstupy a výstupy.

V současné době platí ve Spojeném království program bezvízového styku, který umožňuje občanům 90 zemí cestovat bez víz. Podle nového systému budou muset tito návštěvníci požádat o povolení ETA. Stávající program bezvízového styku zanikne a nahradí jej nový systém ETA.

ETA je povinná pro návštěvníky, kteří plánují strávit v zemi méně než šest měsíců, ať už se jedná o dovolenou, návštěvu rodiny, služební cestu nebo krátkodobé studium. Návštěvníci, kteří hodlají ve Spojeném království strávit více než šest měsíců nebo chtějí pracovat, budou muset požádat o samostatné vízum.

Systém podávání žádostí o ETA ve Spojeném království

Formulář žádosti o britské povolení ETA pro Ripon je k dispozici pouze online. Schválený ETA je podmínkou vstupu pro osoby, které navštěvují Spojené království bez víza. Cestující by se měli ujistit, že podali žádost v dostatečném předstihu před cestou, protože pokud nemají schválený ETA, může jim dopravce odepřít nástup na palubu.

Během procesu podávání žádosti o ETA je třeba splnit několik požadavků. Cestující musí mít například platný biometrický pas. V žádosti budou rovněž požadovány osobní údaje, včetně kontaktních údajů, údajů o zaměstnání, data narození atd.

V rámci tohoto procesu se od cestujících rovněž očekává, že sdělí citlivé informace. To zahrnuje záznamy v trestním rejstříku, imigrační přestupky a členství v zakázaných organizacích. Kromě toho budou muset sdílet informace o svých cestovních plánech ve Spojeném království. Může obsahovat adresu nebo adresy, na kterých se budou zdržovat, a také itinerář jejich cesty.

Po správném odeslání formuláře ETA je doba vyřízení až 72 hodin, takže by na to cestující měli při přípravě na cestu pamatovat. Žádost o ETA je rovněž zpoplatněna nevratným poplatkem. Žádosti nebudou zpracovány, dokud nebude uhrazena tato částka.

Cestování se společností ETA ve Spojeném království pro město Ripon

Po schválení žádosti o povolení ETA pro Ripon má návštěvník právo pobývat ve Spojeném království po dobu šesti měsíců. Během této doby mohou volně cestovat po celém státě. Spojené království se skládá ze čtyř zemí, mezi nimiž však neexistuje žádná hraniční kontrola. Cestovatel tak není omezen pouze na Anglii – může navštívit také Skotsko, Wales nebo Severní Irsko. Ripon leží asi 120 mil od skotských hranic, takže cestovatelé jej často navštěvují v rámci své cesty.

Cestující se mohou po Spojeném království pohybovat libovolným způsobem: vlakem, po silnici, lodí nebo letadlem. Pokud však hodlají navštívit jiné země, měli by si dát pozor. Irská republika je samostatný suverénní stát a ETA Spojeného království neuděluje povolení k cestování do této země. Podobně i ostatní evropské země si stanovují vlastní vstupní požadavky. Cestující je povinen se informovat a splnit tyto požadavky před jakýmkoli pokusem o překročení mezinárodních hranic.

Návštěva Riponu s novým systémem ETA ve Velké Británii

Po dokončení žádosti o povolení ETA ve Spojeném království můžete navštívit Ripon. Díky své dlouhé historii a hrdým, přetrvávajícím tradicím je fascinujícím cílem pro každého, kdo se chce dozvědět více o britské minulosti. Spojte výlet do Riponu s dobrodružstvím ve zvlněném kraji Yorkshire Dales, prozkoumejte další města na severu Anglie nebo přejeďte hranice do Skotska. Po schválení žádosti o ETA na vás čeká Spojené království.