Jak ovlivní nový britský ETA pro Bath cestující

Město Bath, které Římané založili jako termální lázně, se ve středověku stalo významným centrem obchodu s vlnou. V 18. století, za vlády Jiřího III., se proměnilo v nóbl město s palladiánskými neoklasicistními stavbami, které krásně doplňovaly římské lázně. Římané využili nedaleké přírodní horké prameny jako termální lázně, když v 1. století n. l. založili město Bath v jihozápadní Anglii.

Bath se ve středověku stal významným centrem vlnařského průmyslu. Za vlády Jiřího I., II. a III. v 18. století se však proměnil v elegantní lázeňské město proslulé literaturou a uměním. Historie Bathu jako lázeňského města se začala psát díky římským zříceninám, které zahrnují některé z nejznámějších a nejvýznamnějších římských staveb na sever od Alp, včetně chrámu Sulis Minerva a komplexu lázní[1].

Římské lázně

Podle mýtu vznikl Bath kolem roku 860 př. n. l. díky tomu, že se princ Bladud, otec krále Leara, nakazil leprou. Musel se starat o prasata a byl mu zakázán přístup ke dvoru. Po brodění v horkém bahně se u prasat zlepšily i kožní potíže. Po jejich vzoru podstoupil léčbu i princ Bladud a byl vyléčen. Později usedl na trůn a založil město Bath.

Není přesně známo, kdy byly léčivé účinky lázeňských pramenů objeveny. Nepochybně o nich věděli Římané, kteří kolem roku 50 n. l. postavili nedaleko chrám. V chrámu byl uctíván keltský bůh Sul a římská bohyně léčitelství Minerva. (Římané jej zasvětili oběma bohům, aby si všechny získali.) Kromě toho vybudovali veřejné lázně, které čerpaly vodu z horkých pramenů. Sulské vody se označovaly jako Aquae Sulis. Kolem římských lázní byl ve 2. století vybudován příkop a hliněný val. Na jeho vrcholu byla pravděpodobně dřevěná palisáda[1].

Podnebí v Bathu

Od června do konce září turisté s nadšením navštěvují architekturu z regentské éry města Bath v letním slunci: kavárny jsou plné lidí, ulice oživují pouliční umělci a baviči, v parku kvetou květiny, po šumící řece se plaví lodě a město září charakteristickým cihlovým zdivem. Festival Jane Austenové, který město v září ovládne, nabízí literární pohled do historie Bathu. V předvánočním čase je navíc Bath díky rozmanitým nezávislým obchodům a butikům oblíbeným místem pro nákupy z výloh[2].

Fyzická geografie města Bath

Bath leží na břehu řeky Avon v přírodní aréně vysokých kopců. Byl postaven z místního vápence, díky čemuž esteticky vyniká. Mnohé z ulic a náměstí navrhl John Wood starší a v průběhu 18. století se město těšilo velké oblibě a rostl počet jeho obyvatel. Další výstavba probíhala v devatenáctém století a po bombardování Bathu za druhé světové války. V roce 1974 byl Bath začleněn do hrabství Avon. Od zániku Avonu v roce 1996 slouží jako hlavní centrum Bath a severovýchodního Somersetu[5].

Georgiánské kořeny Bathu v Královském půlměsíci

https://goo.gl/maps/qjjJ5H3oJaro37z98

Zachovalá georgiánská architektura Bathu láká turisty z celého světa. Muzeum architektury v Bathu je ojedinělým zařízením, které sídlí v bývalé soukromé kapli a umožňuje nahlédnout do toho, jak klasický design ovlivnil architekturu města. Nachází se zde také model Bathu, úžasný architektonický model středověkého centra města v měřítku 1:500.[4] V muzeu je také umístěn model města Bath, který je úžasný.

Opatství Bath

https://goo.gl/maps/zF7qTo83hADGPUhU6

Bathské opatství, gotická katedrála biskupa z Bathu a Wellsu, bylo založeno v roce 1499. Podle mytologie byla postavena poté, co se biskupovi Oliveru Kingovi zdálo o andělech stoupajících po schodech do nebe a z nebe. Slyšel také hlas, který mu říkal, že koruna má zasadit olivovník a že panovník má kostel přestavět[4].

Pulteney Bridge

https://goo.gl/maps/GJHFwrPv2247VvNz6

Pulteney Bridge, jedno z nejslavnějších architektonických děl v Bathu, je jedním z mála mostů, nad nimiž stále stojí budovy. Byl dokončen v roce 1774, aby spojil centrum Bathu s nezastavěnými pozemky na druhé straně řeky Avon, a je považován za jeden z nejikoničtějších mostů na světě, který si zahrál i ve filmové adaptaci Bídníků[4].

Lázně Thermae

https://goo.gl/maps/UdaGwpoRmKQs7iUc9

Budova je kombinací moderní prosklené stavby dokončené v roce 2006 a historických staveb z georgiánské éry. Nové královské lázně, hlavní koupaliště, nabízí velkolepý střešní bazén pod širým nebem, vnitřní bazén, dvě horké lázně, dvě parní lázně a ledovou komoru. Zajímavostí je také původní „horká lázeň“ z 18. století a zdravotní místnost na straně zahrady[4].

Nová ETA pro Spojené království v Bath

Spojené království oznámilo nadcházející spuštění nového systému elektronického cestovního povolení (UK ETA). Všichni návštěvníci Spojeného království, včetně osob bez vízové povinnosti (s výjimkou britských a irských občanů), budou po přijetí zákona potřebovat povolení k návštěvě Spojeného království za účelem podnikání, studia, turistiky nebo lékařského ošetření. Způsobilost ETA se vztahuje i na cestující, kteří projíždějí přes Spojené království. Mezi státní příslušníky zemí bez vízové povinnosti patří většina evropských zemí, Nový Zéland, Austrálie a Kanada. ETA umožňuje turistům pobývat ve Spojeném království až šest měsíců.

Jak ovlivní nový systém ETA cestující?

Cílem nového systému ETA je zlepšit bezpečnost shromažďováním informací o cestujících, kteří v současné době nepotřebují vízum do Spojeného království. Kromě toho je cílem ETA zefektivnit a zefektivnit migraci na hranicích Spojeného království s ohledem na bezkontaktní cestování. Návštěvníci budou mít prospěch z uživatelsky přívětivějšího cestování, cestovních procesů využívajících moderní technologie a zvýšené ochrany veřejnosti.

Jaké dokumenty budou cestující potřebovat k žádosti o ETA?

Hlavními požadavky pro vstup do země ETA jsou platný národní biometrický pas, e-mailová adresa a kreditní nebo debetní karta. Uchazeči budou rovněž požádáni o poskytnutí osobních údajů, jako jsou cestovní informace, datum narození a místo bydliště.

Jak dlouho je ETA platná?

Schválení ETA poskytne cestujícím, kteří jsou osvobozeni od vízové povinnosti, jednorázové cestovní povolení platné po dobu šesti měsíců. Cestující, kteří navštíví Spojené království za účelem krátkodobého nebo dlouhodobého zaměstnání nebo podnikání, potřebují kromě povolení ETA také pracovní povolení od příslušných orgánů. Návštěvníci, kteří do země přijíždějí za prací nebo na dlouhodobou návštěvu, potřebují vízum. ETA nezaručuje vstup do Spojeného království.

Jak se bude generovat ETA?

Britský systém ETA vyžaduje, aby cestující před cestou požádali o elektronické cestovní povolení. Žádost ETA se vyplňuje na internetu. Cestujícím bude povolen vstup do země (podle uvážení imigračních úředníků), jakmile obdrží ETA. Po autorizaci žádosti bude ETA elektronicky spojena s číslem pasu. Imigrační úředník naskenuje pas a automaticky potvrdí ETA.

Kdo má nárok na ETA ve Spojeném království?

Ministerstvo vnitra usiluje o zavedení ETA pro občany Spojeného království, kteří cestují v rámci systému pro občany bez víza. Na povolení ETA ve Spojeném království mají nárok cestující z 90 zemí, včetně občanů Evropského hospodářského prostoru (EHP).

Návštěvníci Bathu musí být plně informováni o požadavcích na ETA ve Spojeném království, aby se vyhnuli případným nepříjemnostem při cestování. Bath je významné britské město, které nabízí kontrastní spojení minulosti a současnosti. Turisté se zde mohou seznámit s historií Spojeného království a odpočinout si na víkend.

Zdroje:
[1] https://whc.unesco.org/en/list/428/#:~:text=Founded%20by%20the%20Romans%20as,harmoniously%20with%20the%20Roman%20baths
[2] https://www.metoffice.gov.uk/research/climate/maps-and-data/uk-climate-averages/gcnk62de6
[3] https://www.worldhistory.org/Roman_Baths/
[4] https://visitbath.co.uk/
[5] https://en.wikipedia.org/wiki/Bath,_Somerset