ETA ve Spojeném království pro Portsmouth: Kompletní průvodce pro cestující

Portsmouth na jižním pobřeží Anglie je důležitým přístavem již od římských dob. Město je známé jako domov Královského námořnictva a mnoho jeho pamětihodností má námořní atmosféru, včetně několika významných lodí. Návštěvníci Spojeného království budou muset požádat o nový britský ETA pro Portsmouth. V tomto průvodci se dozvíte, jak na to a na co se při příjezdu podívat.

Růst města Portsmouth

V této oblasti jižního pobřeží byly přístavy nejméně od 3. století, ale město samotné vzkvétá až po normanské invazi. Richard I., známý jako Lví srdce, cestoval z Francie přes Portsmouth na svou korunovaci. Portsmouthu udělil status královského tržního města a povolal do něj flotilu 100 lodí. Jeho nástupce John zde zřídil stálou námořní základnu, čímž zahájil dlouhou historii Portsmouthu spojenou s námořními bitvami.

Anglie a Francie se po staletí střetávaly v bitvách. Díky své jižní poloze měl Portsmouth strategický význam, a proto jej angličtí panovníci začali opevňovat, aby odrazili francouzské síly. První opevnění bylo postaveno za Jindřicha V., aby zastavilo francouzskou námořní blokádu. Pozdější králové a královny přidávali další a v době napoleonských válek se Portsmouth stal nejvíce opevněným městem na světě.

Kulatá věž

https://goo.gl/maps/3QSuiCK3tWGuSfDT6

Mnohá z portsmouthských opevnění jsou dnes zničena, ale historická Kulatá věž zůstala zachována. První kulatá věž byla postavena v roce 1418 a jednalo se o dřevěnou stavbu opatřenou obranným řetězem. Ten by se dal zvednout přes přístav, aby se zabránilo vplutí lodí. V 90. letech 14. století bylo původní dřevo nahrazeno kamenem a v době napoleonských válek byla věž výrazně přestavěna s použitím silnějšího opevnění a dalších střeleckých plošin.

Tudor Portsmouth

Jindřich VIII. se po svém rozchodu s katolickou církví obával nájezdníků, a proto vynaložil velké úsilí na posílení obrany Portsmouthu. Kromě výstavby hradu Southsea Castle a rozšíření loděnice nechal postavit obranný val na ochranu přístavu. Přes veškerou snahu utrpělo anglické námořnictvo v Portsmouthu v roce 1545 těžkou ránu, když se Jindřichova vlajková loď Mary Rose potopila a zanechala za sebou asi 500 mrtvých. Sám Jindřich se nacházel na hradě Southsea, odkud mohl sledovat, jak k tragédii dochází. V roce 1982 byla Mary Rose konečně vyzdvižena z mořského dna a dnes jsou trosky lodi a její artefakty k vidění v Muzeu Mary Rose.

Hrad Southsea

https://goo.gl/maps/6whuAxNsDU3ey1A77

Hrad Southsea, který nechal postavit Jindřich VIII., připomíná spíše dělostřeleckou pevnost než hrad. Dnes slouží jako muzeum přístupné návštěvníkům, v němž je umístěna sbírka starých dělostřeleckých zbraní. Krátce po svém vybudování se dočkala bojů proti Francouzům, ale pozdější mírová staletí ji poněkud zanedbala. Během anglické občanské války byl napaden, když se díky své poloze stal Portsmouth důležitou oporou roajalistů. Později byl použit i ve druhé světové válce.

Portsmouth jako hlavní město námořnictva

S rostoucím významem námořnictví rostl i význam Portsmouthu. Kapitán James Cook připlul do Portsmouthu v roce 1775 a dokončil tak svou misi kolem světa. Nešťastná loď HMS Bounty vyplula z Portsmouthu a o dva roky později ji následovala loď HMS Pandora, aby přivedla známé vzbouřence zpět před soud v Anglii. Admirál Horatio Nelson často pobýval v Portsmouthu. Odtud vyplul na vlajkové lodi královského námořnictva HMS Victory, aby se v roce 1805 zúčastnil bitvy u Trafalgaru.

HMS Victory

https://goo.gl/maps/YaFHGPsrSwecZGdN6

V historické loděnici v Portsmouthu se uchovává mnoho lodí, ale žádná z nich není tak známá jako HMS Victory. Z jeho paluby velel Nelson svým jednotkám, které porazily Napoleona u Trafalgaru. Admirál později na palubě zemřel a jeho tělo bylo uchováno v sudu s brandy, dokud se nevrátilo do Anglie, kde mu byl uspořádán vojenský pohřeb. Loď HMS Victory je zachována v podobném stavu jako v Nelsonově době a dnes slouží jako živé muzeum.

Portsmouth ve druhé světové válce

Velká námořní základna a loděnice v Portsmouthu byla během druhé světové války přirozeným cílem nepřátelských bombardérů. Během bleskového bombardování bylo město těžce bombardováno a 67 náletů bylo zaměřeno právě na město a jeho přístav. Později se jeho strategická poloha opět ukázala jako klíčová, stejně jako v mnoha předchozích válkách. Z přístavu Portsmouth vypluly spojenecké lodě 6. června 1944 do Normandie, kde se vylodily v Den D.

Příběh dne D

https://goo.gl/maps/61JLK529XuQjC3c56

Příběh dne D je muzeum věnované operaci Overlord a vylodění v den D. Mezi exponáty patří tanky a poslední dochované vyloďovací plavidlo ze dne D. Jedním z nejpůsobivějších exponátů je výšivka Overlord, 272 stop dlouhá ručně vyrobená tapiserie, která byla vytvořena jako památník těm, kteří přišli o život při vylodění v den D.

ETA ve Spojeném království pro Portsmouth

Od roku 2024 se budou muset návštěvníci Spojeného království seznámit s novým systémem ETA. ETA, což je zkratka pro elektronické cestovní povolení, je program, který má nahradit současný systém bezvízového styku ve Spojeném království. Je inspirován podobnými programy ve Spojených státech a Kanadě a jeho cílem je pomoci vládě digitalizovat hranice a získat větší kontrolu nad vstupy a výstupy ze země.

Současný bezvízový systém Spojeného království umožňuje cestujícím z 90 zemí vstup do Spojeného království bez víz. Občanů těchto zemí se nový systém týká a mohou žádat o ETA. ETA uděluje povolení ke vstupu do Spojeného království a pobytu na dobu nejvýše šesti měsíců. Všichni cestující, kteří přijíždějí na dovolenou, za obchodem nebo na krátkodobé studium, musí požádat o povolení ETA.

Cestující, kteří v současné době potřebují vízum, si ho budou muset vyřídit i nadále. Týká se to občanů, kteří chtějí ve Spojeném království strávit více než šest měsíců, a těch, kteří mají v úmyslu v zemi pracovat.

Jak požádat o ETA ve Spojeném království

Britský systém ETA pro Portsmouth je zcela digitální. Žádosti lze zpracovávat pouze online. Cestující musí mít při nástupu do letadla, lodi nebo vlaku připravený schválený ETA, protože dopravci mohou odmítnout nástup těm, kteří jej nemají. Z tohoto důvodu je nutné podat žádost několik dní předem.

Byl zveřejněn seznam požadavků ETA, který cestujícím umožňuje ověřit si, zda splňují daná kritéria. Budou potřebovat platný biometrický pas a v průběhu žádosti musí uvést určité osobní údaje. Jedná se o základní údaje o adrese, datu narození a zaměstnaneckém poměru, jakož i o informace o trestní minulosti nebo imigračních přestupcích. Žadatelé musí rovněž zaplatit poplatek a poskytnout informace o účelu své cesty a adrese, na které se hodlají během pobytu ve Spojeném království zdržovat.

Zpracování žádosti ETA může trvat až 72 hodin. Poplatek musí být uhrazen před zpracováním žádosti. Aby byla žádost schválena ještě před zahájením cesty, doporučujeme cestujícím, aby si na vyřízení žádosti ponechali dostatek času. Další podrobnosti naleznete na stránce s nejčastějšími dotazy k ETA.

Cestování s ETA pro Spojené království v Portsmouthu

Cestující musí při nástupu do letadla a po příletu na letiště při bezpečnostní kontrole ukázat dopravci svůj ETA. Po příjezdu do země umožňuje ETA pro Portsmouth volné cestování mezi všemi částmi Spojeného království. To znamená, že návštěvník Portsmouthu, který chce jet do Skotska, Walesu nebo Severního Irska, tak může učinit bez dalších formalit. ETA se však vztahuje pouze na Spojené království. Cestující, kteří chtějí v rámci své cesty navštívit Irskou republiku, Francii nebo jinou evropskou zemi, by si měli ověřit konkrétní požadavky na vstup do těchto zemí.

Vaše cesta do Portsmouthu s ETA UK

Po schválení britského ETA pro Portsmouth si cestující mohou v klidu užít návštěvu. Portsmouth se svou staletou námořní historií je vzrušující destinací pro návštěvníky z celého světa. Návštěvníci si často přicházejí prohlédnout historické loděnice, vystoupat na věž Round Tower, odkud je výhled na město, a vydat se po stopách Jindřicha VIII. na hrad Southsea.