Newport, osídlený již v době bronzové, je dnes jedním z největších měst Walesu. Newport má zvědavým návštěvníkům co nabídnout – od římských ruin po památky z občanské války. Tento průvodce popisuje historii Newportu a vše, co cestující potřebují vědět o žádosti o novou britskou ETA.
ETA ve Spojeném království pro Newport: Kompletní průvodce pro cestovatele
Díky své poloze v úrodném ústí řeky Usk byl Newport nejprve osídlen rybáři. V oblasti žilo mnoho dávných Keltů a z jejich starověkých hradišť se dochovaly ruiny. Později se Newport stal jedním z nejzápadnějších bodů Římské říše. Římané zde vybudovali pevnost jako obranný bod a prohlásili tento důležitý říční přechod za svůj. Byli zjevně prozíraví, protože díky své poloze v ústí řeky se Newport později stal atraktivním místem pro nájezdníky: během prvního tisíciletí jej vyplenili Vikingové, po nich Anglosasové a nakonec Normané.
Římská pevnost Caerleon
https://goo.gl/maps/pAKNMEZkpARh9MoA8
Caerleon v Newportu se pyšní jedněmi z nejrozsáhlejších římských ruin ve Velké Británii. Tento veřejnosti přístupný komplex zahrnuje pevnost a lázně a také nejúplnější římský amfiteátr v Británii. Když se ve 3. století začala římská říše rozpadat, byli vojáci postupně povoláváni zpět do jádra říše. Poslední vojáci opustili Wales na konci 4. století a opustili pevnosti, jako je tato.
Newport v bitvě
Newport zůstal pod normanskou kontrolou ještě několik století po invazi. Rhys Gethin jej v roce 1402 násilím dobyl v boji za nezávislost Walesu na anglické koruně. Povstání však nakonec ztroskotalo. O dvě a půl století později využila parlamentní armáda Olivera Cromwella Newport jako tábořiště během anglické občanské války. Ve 20. století byla při silničních pracích v centru města vykopána dělová koule z občanské války. Dnes je spolu s mnoha dalšími artefakty z historie města k vidění v Newportském muzeu.
Hrad Newport
https://goo.gl/maps/2sSjPdd7jzMwzNMc8
První hrad byl v Newportu postaven krátce po normanské invazi, ale byl zničen v bitvě na počátku 14. století. O několik desetiletí později byl dokončen přestavěný hrad Newport, který byl postaven na strategickém místě s výhledem na řeku. Během válek růží zde byl vězněn velšský lord Owen Tudor – dědeček krále Jindřicha VII. V pozdějších letech se hradu zmocnil Jindřich VIII. Jako obytný dům byl využíván jen zřídka a časem zchátral. Dnes stojí v ruinách u řeky Usk.
Svatý Newport
Velšský svatý Gwynllyw postavil v Newportu v 5. století kostel. Král oblasti Gwynllwg byl důležitou postavou v rozvoji křesťanství ve Walesu. Legendy vyprávějí, že to byl krutý vojevůdce, který pravidelně vedl své muže do boje. Inspirován náboženskou vizí však později opustil své království a stal se poustevníkem. Později zde byl pohřben a místo jeho posledního odpočinku se stalo cílem poutníků. Během mnoha bitev, které se v Newportu odehrály, byl kostel několikrát zničen a znovu postaven. V roce 1949 jí byl konečně udělen statut katedrály.
Newportská katedrála
https://goo.gl/maps/38avDZaidJyAkr6c9
Katedrála v Newportu byla postavena jako obyčejný farní kostel a nedosahuje velikosti ani velkoleposti, která je s katedrálami běžně spojována. Pro svůj historický význam získal titul katedrály a je sídlem biskupa z Monmouthu. Většina jeho architektury pochází z 12. století, ačkoli místo bylo původně zasvěceno již v 5. století.
Newport Rising
K poslednímu rozsáhlému ozbrojenému povstání ve Velké Británii došlo 4. listopadu 1839 v Newportu. Newport se stal klíčovým městem průmyslové revoluce díky rozvíjejícímu se velšskému uhelnému průmyslu. Na pozadí industrializace začali pracující muži v chartistickém hnutí usilovat o větší práva, včetně všeobecného volebního práva. Po zvěstech o povstání bylo několik chartistů preventivně zadrženo v hotelu Westgate, který byl obsazen vojáky. Odhaduje se, že v reakci na to se do Newportu vydalo 5000 jejich kamarádů. Otázka, kdo vystřelil první, zda chartisté, nebo vojáci, zůstává historickou záhadou. V následných bojích bylo zabito 10 až 24 chartistů a více než 50 jich bylo zraněno. Vůdci povstání byli usvědčeni z velezrady a odsouzeni k oběšení, nakreslení a rozčtvrcení. Po protestech veřejnosti byly tyto tresty zmírněny a místo toho byli převezeni na zbytek života do australských trestaneckých kolonií.
Hotel Westgate
https://goo.gl/maps/Yw1w25e1aE9gezKeA
Hotel Westgate, známý jako místo povstání v Newportu, je budova z 19. století, která je v současnosti prázdná. Přestože se plánuje rekonstrukce a oživení hotelu, dnes mohou návštěvníci obdivovat jeho působivý regentský exteriér. Před hotelem stojí tři sochy: „Unie, Rozvážnost a Energie“. Jejich autorem je sochař Christopher Kelly a připomínají povstání v Newportu v roce 1839. Pamětní deska se nachází také v newportské katedrále.
ETA ve Spojeném království pro Newport
Od roku 2024 budou muset zahraniční cestující, kteří navštíví Newport a další části Spojeného království, procházet novým systémem ETA. ETA, což je zkratka pro „elektronické cestovní povolení“, je program, který britská vláda zavádí s cílem digitalizovat hranice a zajistit větší kontrolu nad příjezdy a odjezdy. Vychází z podobných systémů, které v současnosti fungují ve Spojených státech a Kanadě, a má nahradit současný britský program zrušení vízové povinnosti.
Cestující z 90 různých zemí budou mít nárok na britský ETA pro Newport. Týká se to občanů zemí, které v současné době pro vstup do Spojeného království nevyžadují vízum, včetně Spojených států, Kanady a zemí Evropské unie. Podle nového systému budou muset mít zahraniční návštěvníci, kteří plánují pobyt kratší než šest měsíců nebo 180 dní, platné povolení ETA. Patří sem ti, kteří Newport navštíví jako turisté, krátkodobě studují nebo cestují na krátkodobou služební cestu.
Návštěvníci, kteří plánují ve Spojeném království pracovat nebo zůstat déle než šest měsíců, budou ke vstupu do země stále potřebovat vízum. To se v rámci nového systému ETA ve Spojeném království nezmění.
Žádosti o ETA ve Spojeném království
Pro potenciální návštěvníky Spojeného království byl zveřejněn seznam požadavků. Například pro získání ETA musí mít cestující platný biometrický pas. Budou také muset sdělit osobní údaje, včetně údajů týkajících se záznamů v trestním rejstříku, imigračních přestupků nebo členství v zakázaných organizacích.
Celý proces podání žádosti lze dokončit pouze online. Žadatelé o ETA budou muset zadat své osobní údaje a podrobnosti o svých cestovních plánech. Budou muset uvést, jak dlouho hodlají ve Spojeném království zůstat, jaký je účel jejich návštěvy a kde budou během své cesty bydlet. Budou vyžadovány také kontaktní údaje včetně adresy během pobytu ve Spojeném království. Může se jednat o hotel nebo hostel, dům přítele nebo příbuzného nebo jiné soukromé ubytovací zařízení.
Při vyplňování formuláře žádosti musí žadatelé zaplatit poplatek pomocí debetní nebo kreditní karty. Po zaplacení tohoto poplatku a vyplnění formuláře začíná běžet lhůta pro vyřízení žádosti, která činí až 72 hodin. Cestující by neměli nastupovat do letadla, lodi atd., dokud nebude schválen jejich ETA. Proto je důležité podat žádost s dostatečným předstihem, abyste měli čas na uplynutí této 72hodinové lhůty.
Cestování s ETA ve Spojeném království pro Newport
Jakmile má cestující schválený ETA, může ve Spojeném království strávit až šest měsíců. Mezi jednotlivými zeměmi Spojeného království neexistují žádné hraniční kontroly, takže návštěvník s britským povolením ETA pro Newport se může rozhodnout opustit Wales a navštívit Anglii, Skotsko nebo Severní Irsko bez nutnosti dalšího papírování. ETA však neplatí pro žádnou jinou zemi, včetně Irské republiky.
Výlet do Newportu s ETA
Někteří cestovatelé si Newport vybírají kvůli jeho dlouhé historii a zajímavým památkám. Jiní přijíždějí do města jako do výchozího bodu pro poznávání malebných kopců a údolí Walesu. Jakmile získáte ETA, můžete se vydat na cestu do Newportu a dále a objevovat tuto historickou část Spojeného království na vlastní pěst.