Manchester je třetí největší anglické město, které hrálo klíčovou roli v průmyslové historii země. Přestože se Manchester po druhé světové válce potýkal s hospodářskými potížemi, zrodily se v něm některé z nejznámějších kulturních fenoménů Spojeného království. Hudební, výtvarné a literární dědictví města dnes představují muzea, místa a památky, které přitahují mezinárodní návštěvníky. Ti, kteří plánují cestu do Manchesteru, by se měli seznámit s novými požadavky na ETA, které se týkají cestování do Spojeného království. Přinášíme vám historii tohoto severního města, doporučené zajímavosti a průvodce ETA pro Manchester ve Velké Británii.
Historie a dědictví Manchesteru
Historie Manchesteru odráží velkou část historie Anglie. Poprvé bylo založeno jako římská základna Mamucium a postupně bylo osídleno Sasy a Normany. Zrekonstruované ruiny římského opevnění se dnes nacházejí v ulici Deansgate u Muzea vědy a průmyslu. Manchester vzkvétal po celý středověk, protože se v něm rozvíjel vlnařský průmysl. Obchod s textilem určil město v 16. století a později ho katapultoval na světového giganta v oblasti zpracování bavlny.
Průmyslová revoluce
Manchester se na konci 18. století stal centrem průmyslové revoluce. Bavlnářské mlýny jako Quarry Bank Mill, který je dnes muzeem a památkovým objektem, byly jedny z prvních, které byly poháněny párou. Rozvoj strojů poháněných parním strojem vedl k exponenciálnímu růstu Manchesteru jako epicentra světového obchodu s bavlnou. Po celém městě je dnes k vidění mnoho zachovalých průmyslových skladů, mlýnů a burz. Patří k nim Asia House a India House, kdysi nejvyšší budovy v zemi, a Royal Cotton Exchange, dnes nákupní centrum a divadelní komplex. Tento průmyslový růst přitahoval také revoluční ideály, přičemž Karel Marx vypracoval svůj Komunistický manifest v manchesterské Chethamově knihovně.
Moderní Manchester
Stejně jako mnoho jiných bývalých průmyslových měst v Anglii procházel Manchester v 60. letech 20. století obdobím deprese, kdy se zavíraly továrny a vyklízely dělnické byty. Hospodářské potíže 20. století vytvořily zázemí pro rozkvět kulturní scény. Manchesterské nezávislé hudební vydavatelství Factory Records bylo domovem populárních kapel jako New Order, Joy Division, Happy Mondays a OMD. Další kapely jako The Smiths, Oasis, Stone Roses a The Verve zajistily městu silnou hudební pověst, která pokračuje na místech jako Manchester Arena, Manchester Apollo a Manchester Academy. V novém tisíciletí prošlo město rozsáhlou regenerací, skladiště byla přestavěna na luxusní byty a nákupní centra jako Arndale a The Printworks nabízejí maloobchodní zázemí.
Muzea, zajímavosti a aktivity
V Manchesteru se nachází celá řada muzeí a památkových objektů, včetně některých nejprestižnějších britských institucí. Návštěvníci se mohou seznámit s bohatou průmyslovou minulostí města nebo se vydat po stopách umělců a hudebníků v Severní čtvrti.
Muzeum vědy a průmyslu
https://goo.gl/maps/15KssVEpt6yJQXPq5
Vedle praktických exponátů pro děti a živých ukázek se v Muzeu vědy a průmyslu seznámíte s historií průmyslového dědictví Manchesteru. Muzeum zahrnuje širokou škálu technických vynálezů, od viktoriánských strojů až po současný výzkum vesmíru.
Manchester Art Gallery a Whitworth
https://g.page/mcrartgallery?share
Manchester nabízí dvě celostátně uznávané umělecké galerie. Manchester Art Gallery byla založena v roce 1823 a je proslulá svou stálou prerafaelitskou sbírkou a současnými výstavami místního i celostátního významu. Whitworth je umělecká galerie spojená s univerzitou, která byla založena v roce 1889. Nachází se v něm známé britské textilie, kavárna a umělecká díla evropských a britských umělců od Rembrandta po Hockneyho.
Chethamova knihovna a hudební škola
https://goo.gl/maps/2zJ3PU4w4E13fvHp6
Historická Chethamova knihovna sousedí se zahradami katedrály. Jedná se o jednu z nejstarších veřejných knihoven na světě, která byla otevřena v roce 1653. Budova je ještě starší, poprvé byla postavena v roce 1421 jako kněžský pokoj. Nachází se zde mnoho významných středověkých rukopisů a je spojena s Karlem Marxem, který zde v roce 1845 bádal a psal z výklenku. V Manchesteru nechybí ani další významné knihovny – v gotické knihovně Johna Rylandse sídlí speciální sbírky Manchesterské univerzity.
Severní čtvrť
https://goo.gl/maps/5hHGe7CU74ApNS2EA
Severní čtvrť je módní obchodní a zábavní centrum Manchesteru. Je plná uměleckých děl, butiků, kaváren a barů. Je také historická a nachází se v ní řada průmyslových skladů, které byly přestavěny na kulturní prostory. Typickým příkladem je Mackie Mayor, oblíbený food court se stálým a obměňovaným seznamem stánků v památkově chráněné budově z roku 1858.
Nová ETA pro Manchester ve Spojeném království
Velká Británie oznámila zavedení systému elektronického ověřování cestování (ETA), který se týká mnoha osob přijíždějících do země. Byl zaveden jako součást nového zákona o státní příslušnosti a hranicích, aby bylo možné sledovat cestující, kteří vstupují do Spojeného království, a vyhodnocovat rizika. To se týká všech zahraničních návštěvníků, kteří dosud k pobytu ve Spojeném království nepotřebovali vízum. Pokud cestujete do Spojeného království za účelem podnikání, vzdělávání, cestování nebo lékařského ošetření, musíte požádat o povolení ETA.
Podle dřívějších pravidel mnoho návštěvníků nepotřebovalo k cestě do Spojeného království vízum. Do této kategorie občanů bez vízové povinnosti patří většina zemí Commonwealthu, mnoho občanů Evropy nebo EU a také další země, s nimiž byly uzavřeny cestovní dohody, jako například Japonsko. Tento systém je založen na americkém elektronickém systému pro cestovní povolení (ESTA) a pro cestující ze zemí mimo EU se promítne do evropského systému pro cestovní informace a povolení (ETIAS).
Jaké jsou výhody nového systému ETA?
Systém ETA je užitečným systémem, který vláda Spojeného království používá ke kontrole všech příchozích. Dřívější pravidla znamenala, že cestující bez víza nebyli evidováni. Díky systému ETA získá hraniční kontrola více informací o bezpečnosti osob, které navštíví zemi, a také další zdroj příjmů. Tím se označí i záznamy v trestním rejstříku nebo porušení imigračního zákona.
Pro návštěvníky funguje systém ETA podobně jako vízum, aby se ujistili, že přijíždějí do Spojeného království legálně. Proces je zjednodušen online a nevyžaduje, aby žadatel navštívil velvyslanectví nebo konzulát.
Jaké dokumenty jsou nutné k žádosti o povolení ETA ve Spojeném království?
Při podání žádosti je třeba uvést základní informace. Žadatelé o ETA by měli uvést své celé jméno, datum narození, zemi narození a údaje o cestě. K vyplnění žádosti musí žadatelé předložit platný biometrický pas, kontaktní e-mailovou adresu a způsob platby na pokrytí nákladů.
Jaký je proces podávání žádostí o ETA?
Celý proces probíhá online. Návštěvníci by měli podat žádost ve dnech předcházejících cestě. Vzhledem k tomu, že se očekává, že podání žádosti potrvá až 72 hodin, měli byste ji vyplnit včas. Po dokončení obdržíte e-mailové ověření, které si můžete zobrazit na cestách pomocí chytrého telefonu nebo v tištěné podobě.
Jak dlouho obvykle ETA platí?
Ačkoli ETA ještě není zcela dokončena, očekává se, že bude platit až 6 měsíců, stejně jako současný systém elektronického bezvízového styku (EVW) ve Spojeném království. Nezapomeňte, že ETA nenahrazuje vízum. Například všichni návštěvníci, kteří potřebují vízum k pobytu delšímu než 6 měsíců, musí stále žádat o vízum. Navíc ETA nezaručuje vždy vstup do Spojeného království; hraniční úředníci mohou odmítnout vstup i těm, kteří jsou podle britských zákonů nepřípustní.
Kdy bude systém ETA zaveden?
Systém ETA ve Spojeném království je stále ve zkušební fázi a začne se zavádět v lednu 2023. Úplná implementace se očekává do roku 2024.
Kdo je osvobozen a kdo potřebuje ETA?
ETA je povinná pro všechny státní příslušníky, kteří nemají vízum a navštěvují Spojené království. Návštěvníci, kteří v minulosti nepotřebovali k návštěvě Spojeného království vízum, mohou nyní potřebovat ETA. Návštěvníci, kteří potřebují k cestě vízum, nemusí předkládat ETA, protože to se vyplňuje již při standardní žádosti o vízum. Další výjimky se vztahují na držitele povolení k pobytu ve Spojeném království a držitele pasu Irské republiky.
Je pro cestu do Manchesteru vyžadován ETA?
Každý občan, který nemá vízum a hodlá navštívit Manchester, musí před cestou požádat o ETA online. Další informace naleznete v často kladených dotazech ETA.
Manchester je historické město ležící nedaleko anglických Penninských vrchů. Město bylo průmyslovým srdcem Británie 19. století, a proto nabízí spoustu muzeí a památek, které toto dědictví odrážejí. Pro fanoušky fotbalu se ve městě nachází slavný fotbalový stadion Old Trafford a Národní muzeum fotbalu. Po spuštění systému bude pro návštěvníky tohoto města povinná ETA. Před cestou do tohoto severního města Spojeného království je nutné naplánovat a připravit se na přílet do Manchesteru.