ETA ve Spojeném království pro Hereford a cestovní průvodce

Hereford je katedrální město ležící na řece Wye s výhledem na Černé hory, 26 km od hranic s Walesem. Hereford je tržním městem pro okolní oblast, která je převážně zemědělská a venkovská, a představuje zajímavou kombinaci středověké historie a moderního nakupování. Katedrála má velký význam jako sídlo Mappa Mundi a hudebních spolků a nachází se zde řada zajímavých muzeí. Každý, kdo chce navštívit Hereford, bude potřebovat britský ETA, a proto vám přinášíme stručného průvodce po hlavních atrakcích města a podrobnosti o novém britském systému ETA.

Od anglosaského hlavního města k modernímu městu

Archeologie poukazuje na lidské osídlení v oblasti Herefordu kolem roku 2000 př. n. l. (jak dokládá stuha z Rotherwas). Lidé zde působili již v době bronzové a železné, Římané oblast obývali 300 let, ale historie uvádí, že za své založení vděčí Hereford Sasům, kteří do oblasti přišli v 7. století. Od té doby až do počátku 12. století se díky blízkosti Walesu pravidelně účastnilo potyček a mocenských bojů.

V Herefordu stával obrovský hrad, jeden z nejstarších v Anglii, který byl však v 18. století zničen (datum není známo) a poté rozebrán. Hrad byl významnou pevností, která sloužila jako základna pro boj s nájezdníky z řad Dánů (Vikingů). Byl ovládnut Normany a až do svého zničení hrál mnoho rolí v anglické a velšské historii, včetně osudů anglických králů.

Hereford se rozrostl jako okresní město a fungoval jako hlavní obchodní stanice pro zemědělské zboží produkované v širokém okolí, především chmel, jablečný mošt, ovoce a vlnu. V 50. letech 19. století zde žilo jen něco málo přes 12 000 obyvatel, ale do roku 1901 se jejich počet zvýšil na více než 21 000. Dnes má více než 60 000 obyvatel.

Prohlídka památek v Herefordu

Jedná se o některé z nejzajímavějších a nejatraktivnějších památek a míst ve městě.

Herefordská katedrála

https://www.google.com/maps/@52.0543046,-2.7180546,17z

Tato památkově chráněná budova z roku 1079 má mnoho fascinujících příběhů spojených s významnými osobnostmi britské historie, ale nejvíce je známá díky Mappa Mundi, knihovně s řetězy a spojení s Edwardem Elgarem a festivalem Three Choirs. V herefordské katedrále, Cathedral Close a Chapter House lze snadno strávit celý den.

Muzeum Černobílý dům

https://www.google.com/maps/@52.056509,-2.7170503,17z

Hrázděný dům postavený v roce 1612 je bývalým kupeckým krámem a v ulici plné moderních obchodů působí svérázně. V obnoveném muzeu Black and White House je k vidění expozice života v době jakobínské.

Hereford Cider Museum

https://www.google.com/maps/@52.056192,-2.7285846,17z

Muzeum jablečného vína sídlí ve starém domě z roku 1888 a má rozsáhlou sbírku všeho, co souvisí s výrobou tohoto nápoje, který se v oblasti vyrábí od nepaměti.

Muzeum vodárenství

https://www.google.com/maps/@52.0499323,-2.7374947,17z

Krátkou procházkou podél řeky Wye se dostanete k Muzeu vodních děl. Nachází se ve viktoriánské vodní čerpací stanici z roku 1856 a obsahuje řadu funkčních čerpacích strojů z období průmyslové revoluce až po současnost. Nachází se zde nejstarší funkční parní stroj s trojitým výtlakem ve Velké Británii a také výstava o historii pitné vody.

Weir Garden

https://www.google.com/maps/@52.071675,-2.8240064,17z

Utečte na chvíli z města do nádherné bukolické krajiny hrabství Herefordshire a navštivte zahradu Weir Garden. Zahrady v údolí Wye, které jsou majetkem National Trust, se rozkládají podél řeky a jsou nedotčenou oblastí krásy, klidu a pohody.

Abyste mohli navštívit a ocenit tyto zajímavé atrakce ve Spojeném království, potřebujete ETA pro Hereford. Tady je to, co byste měli vědět.

Vláda Spojeného království oznámila, že všichni zahraniční návštěvníci budou mít ve Spojeném království ETA

Do konce roku 2024 bude v rámci hraničních a imigračních kontrol každý návštěvník Spojeného království povinně získávat povolení ETA, aby mohl vstoupit do země. Zde jsou informace, které potřebujete vědět o požadavcích nové britské ETA pro Hereford.

Jaký je nový ETA ve Spojeném království?

Britské povolení ETA je digitální povolení připojené k národnímu pasu. Po spuštění programu budou hranice plně digitalizovány a ETA umožní návštěvníkům vstup do Spojeného království – Anglie, Skotska, Walesu a Severního Irska. Potvrzení o příjezdu je vyžadováno bez ohledu na to, zda je důvodem návštěvy volný čas, služební cesta, studium nebo lékařské ošetření.

Kdo potřebuje ETA?

Všichni zahraniční návštěvníci, včetně občanů Evropy, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu, kteří nemají vízum, musí mít ETA pro Spojené království. Neexistují žádné věkové výjimky – každý cestující jakéhokoli věku musí mít schválený ETA. V současné době je na seznamu způsobilých zemí ETA 90 zemí.

Výjimky z britského systému ETA pro Hereford

Každý držitel britského pasu je osvobozen od požadavků ETA, stejně jako britští státní příslušníci, kteří nemají bydliště ve Spojeném království. Následující místa nevyžadují ETA pro návštěvu:

  • Britští občané s trvalým pobytem v zámořských územích
  • Britští zámořští státní příslušníci
  • Britští občané žijící v zámoří
  • Osoby se statusem chráněné osoby ve Velké Británii
  • Britští poddaní bez práva pobytu ve Spojeném království

Požadavky britského systému ETA se nevztahují ani na držitele cestovních pasů Irské republiky.

Jak požádat o povolení ETA ve Spojeném království?

Žádost o ETA se podává online. Nepředkládají se žádné dokumenty a nevydávají se žádné doklady. Podání žádosti o ETA pro Spojené království v Herefordu trvá několik minut a je vyřízeno za 48 až 72 hodin.

Potřebujete platný národní biometrický pas, platnou e-mailovou adresu a kreditní nebo debetní kartu. Aplikace si od vás vyžádá různé informace. Jedná se o osobní údaje (jméno, datum narození, pohlaví), kontaktní údaje (bydliště a e-mailová adresa), údaje o cestovním pasu (země vydání, číslo a datum platnosti) a údaje o zaměstnavateli (jméno a kontaktní údaje).

Budete také požádáni o sdělení dalších informací, například o občanství jiné země než té, která vám vydala cestovní pas, a o případné dvojí státní příslušnosti. Jsou zde otázky týkající se imigrační historie, trestní minulosti, drogové minulosti, spojení s terorismem a zdravotních dotazů. Při podání žádosti se rovněž zjistí platební údaje. Abyste měli dostatek času na vyřízení, je nejlepší požádat o ETA pro Spojené království do Herefordu v dostatečném předstihu před datem cesty.

Neexistuje žádná záruka, že bude každé žádosti o ETA vyhověno. V případě zamítnutí žádosti můžete mít nárok na vízum, o které lze požádat obvyklým postupem. Pokud máte obavy, že vám bude ETA zamítnuta, je nejlepší podat žádost s dostatečným předstihem a rezervovat si letenky až po vydání ETA.

Každá žádost o ETA je posuzována individuálně. Informace, které jste poskytli, kontrolují britské pohraniční síly v mezinárodních imigračních a bezpečnostních databázích a po udělení ETA jsou sdíleny se systémy předběžných informací o cestujících (API). Cestovní společnosti a dopravci budou i nadále kontrolovat, zda jejich cestující mají platné doklady pro vstup do Spojeného království, včetně ETA.

Upozorňujeme, že platný ETA nezaručuje vstup do Spojeného království. Pohraniční služba může i nadále odmítnout vstup, pokud se domnívá, že cestující je podle britských zákonů nepřípustný. Na informace uvedené v žádosti o ETA se vztahují zveřejněné podmínky a zásady ochrany osobních údajů.

Jak dlouho je ETA platná?

ETA je platný 180 dní od data vydání nebo od data vypršení platnosti cestovního pasu, podle toho, co nastane dříve. ETA umožňuje držiteli volný pohyb v rámci Spojeného království v období šesti měsíců.

Pokud má platnost ETA vypršet během vašeho pobytu ve Spojeném království, budete potřebovat nové ETA, abyste mohli pokračovat v návštěvě. Návštěvníci, kteří chtějí ve Spojeném království strávit více než šest měsíců nebo mají v úmyslu pracovat, musí požádat o vízum.

Jakou dokumentaci ETA cestující obdrží?

ETA je elektronicky propojena s cestovním pasem žadatele a nevyžaduje žádné papírování. ETA se automaticky ověří po naskenování imigračním úředníkem v přístavu vstupu.

Jaké jsou výhody systému ETA pro cestující?

Proces podávání žádostí o víza se zjednoduší a zrychlí. Již nebude nutné podávat žádosti v papírové podobě ani osobně na britském konzulátu nebo velvyslanectví. Další informace naleznete v často kladených dotazech ETA.

Hereford je jedno z nejnevýraznějších měst Spojeného království, ale jeho katedrála má obrovský význam pro britské dědictví a kulturu. Okolní příroda je nádherná a město je skvělým výchozím bodem pro návštěvu západní země a Walesu. Požádejte o povolení k pobytu ve Velké Británii pro Hereford a prozkoumejte malebný kout Anglie.