ETA pro Cardiff ve Spojeném království: Co je třeba vědět před cestou

Cardiff je osídlen více než 6 000 let a je jedním z nejstarších sídel ve Velké Británii. Dnes je hlavním městem Walesu, které je známé svými doky, historickým hradem a hrdou sportovní tradicí. V tomto průvodci pro cestovatele se dozvíte, co můžete v tomto britském městě vidět a dělat, a zjistíte, jaký vliv na vaši cestu může mít nový britský ETA pro Cardiff.

Raná historie Cardiffu

Neolitické pohřební komory naznačují, že Cardiff byl osídlen nejméně 6000 let. Poprvé se však dostala do povědomí během římské invaze. Silurové, raný velšský kmen, zpočátku Římanům odolávali a v polovině 1. století založili osadu v Cardiffu. Jejich vítězství nemělo dlouhého trvání a Římané si Cardiff podmanili během 20 let. Jeho poloha byla považována za důležitou, protože se zde stýkají dvě řeky s mořem, a proto zde byla postavena velká pevnost.

Středověký Cardiff

Strategická poloha Cardiffu byla někdy nevýhodou. Tak tomu bylo i v post-římském Cardiffu, kdy byl přístav opakovaně pleněn vikingskými nájezdníky. Ve 12. století byl na místě staré římské pevnosti nakonec postaven hrad. Tento hrad drželi Anglo-Normané a domorodí Velšané se proti nim několikrát vzbouřili. V roce 1404 zaútočil Owain ap Gruffydd – poslední velšský princ narozený ve Walesu. Obsadil hrad Cardiff a vypálil velkou část města, které bylo tehdy z velké části dřevěné. Jeho povstání zmařili Angličané a město bylo v následujících letech obnoveno.

Růst doků

Cardiff se v následujících staletích neustále rozrůstal, ale nepatřil k největším městům ve Walesu. Skutečný rozmach nastal po vybudování cardiffských doků na počátku 19. století. V roce 1815 byla zavedena pravidelná lodní doprava mezi Cardiffem a Bristolem a město se rychle rozrůstalo. Wales, bohatý na uhlí, během průmyslové revoluce vzkvétal a Cardiff se stal jeho hlavním přístavem. Do města přicházeli dělníci z Anglie, Irska a dalších zemí, aby v Cardiffu našli své štěstí. V roce 1881 se Cardiff stal největším městem Walesu. Hlavním městem Walesu mělo být jmenováno až v roce 1955, což bylo považováno za kontroverzní rozhodnutí vzhledem k velkému počtu nevelšského obyvatelstva. Předtím Wales neměl oficiální hlavní město.

Nejlepší místa k návštěvě v Cardiff

Hrad Cardiff

https://goo.gl/maps/MwCXMSR4Z8saR4SQ6

Současný hrad Cardiff byl postaven ve 12. století na místě římské pevnosti ze 3. století. Jeho strategická poloha na vyvýšeném místě přímo v centru města hrála klíčovou roli v konfliktech mezi Anglo-Normany a Velšany. Později se stal soukromou šlechtickou rezidencí. Dnes je na hradě muzeum. Návštěvníci se zde mohou seznámit s historií Cardiffu a samotného hradu, stejně jako s velšskými vojáky v průběhu staletí.

Cardiff Bay

https://goo.gl/maps/YvV6FRzWtsJBCp8i8

Cardiff vděčí za svůj růst své poloze, neboť leží v ústí řek Taff a Ely. Cardiffský záliv je i nadále důležitou součástí města. Při procházce kolem zálivu můžete obdivovat historickou budovu Pierhead a budovu Senedd, kde zasedá velšský parlament. Je tu také Millennium Centre, kde vystupuje Velšská národní opera. V zálivu není nouze o restaurace, obchody a pravidelné speciální akce. V zátoce je k vidění obnovený norský kostel, který Roald Dahl navštěvoval jako dítě.

Katedrála v Llandaffu

https://goo.gl/maps/aSQJKrn5MoL59JAa8

Katedrála v Llandaffu byla založena ve 12. století a stojí na místě dřívějšího menšího kostela. V průběhu staletí byl několikrát poškozen: utrpěl během velšských povstání, anglické občanské války, velké bouře v roce 1703 a bleskové války za druhé světové války. Katedrála byla několikrát restaurována a renovována. Nejvýznamnější rekonstrukce proběhly v desetiletích po druhé světové válce. Při těchto přestavbách se snažili zachovat původní středověkou a gotickou architekturu, ale při stavbě použili více místních velšských materiálů. Uvnitř jsou pohřbeni starověcí světci a první velšští králové. Katedrála je známá svou chorální tradicí, která trvá dodnes. Pravidelně se zde konají sborová vystoupení.

Stadion Millennium

https://goo.gl/maps/svvvB3vXns2SwJue9

Kultovní stadion v Cardiffu byl otevřen v roce 1999. Je spojován zejména s ragby, nejpopulárnějším sportem ve Walesu, a je domovem velšského mezinárodního týmu. Wales má dlouhou a hrdou historii ragby. Tradice zpívání hymny před zápasem začala v roce 1905 v Cardiffu, když se velšský tým utkal s novozélandskými All Blacks. Novozélandský tým předvedl svou tradiční haku, aby zastrašil hostitele, a Velšané odpověděli spontánním zpěvem své národní hymny. Konají se zde také fotbalové zápasy, včetně finále Ligy mistrů 2017. Na stadionu Millennium se kromě sportovních utkání pravidelně konají koncerty a speciální akce a stadion se stal významnou dominantou Cardiffu.

ETA ve Spojeném království pro Cardiff

Spojené království zavádí nový systém ETA(elektronické cestovní povolení). Tento program, který vstoupí v platnost v roce 2024, vychází ze stávajících systémů ve Spojených státech a Kanadě. Jeho cílem je digitalizovat procesy hraničních kontrol ve Spojeném království a poskytnout vládě větší dohled nad vstupy a výstupy do země.

Způsobilost k ETA ve Spojeném království

Nový program ETA se bude týkat občanů 92 zemí, kteří v současné době nepotřebují ke vstupu do Spojeného království vízum. Systém bezvízového styku se ruší a tito cestující budou nyní muset před vstupem do země požádat o ETA.

Cestující, kteří plánují strávit ve Spojeném království méně než šest měsíců, budou muset požádat o nový britský ETA pro Cardiff. Patří sem ti, kteří cestují na dovolenou, navštěvují přátele nebo rodinu, krátkodobě studují nebo přijíždějí na služební cesty. Návštěvníci, kteří chtějí ve Spojeném království pobývat déle než šest měsíců nebo plánují v zemi pracovat, budou muset požádat o vízum.

Systém podávání žádostí o ETA ve Spojeném království

Vzhledem k tomu, že se jedná o digitální systém, mohou cestující žádat o ETA pouze online. Je nezbytné, aby žádost podali s předstihem před cestou. Cestující by se měli připravit na to, že se před zahájením cesty prokáží dopravci na letišti, v přístavu nebo na nádraží. Dopravci mohou odepřít nástup na palubu cestujícím, kteří nemají schválený britský ETA pro Cardiff.

Při podání žádosti o ETA musí cestující zadat osobní údaje včetně kontaktních údajů, data narození, pracovního statusu atd. Musí mít také platný biometrický pas. Seznam zveřejněných požadavků ETA naleznete zde a cestujícím se doporučuje, aby si tyto požadavky před podáním žádosti zkontrolovali.

Cestující budou muset rovněž poskytnout informace o svých plánech během pobytu ve Spojeném království. Mohou být například požádáni o stručný itinerář své cesty nebo o sdělení adresy, na které budou v zemi pobývat. Budou také muset sdělit informace o své minulosti, jako je záznam v trestním rejstříku, imigrační přestupky nebo členství v zakázané skupině či organizaci.

Vyřízení žádosti o ETA může trvat až 72 hodin, proto by si cestující měli před zahájením cesty ponechat dostatek času. V rámci procesu podávání žádosti musí také zaplatit nevratný poplatek. Dokud nebude tento poplatek uhrazen, nebude žádost zpracována.

Cestování se společností ETA ve Spojeném království do Cardiffu

Cestující s britským ETA do Cardiffu se budou moci volně pohybovat po Spojeném království. Mezi Walesem, Anglií, Skotskem a Severním Irskem neexistují žádné vnitřní hraniční kontroly, takže není třeba vyřizovat žádné další dokumenty. Návštěvníci, kteří chtějí cestovat do zahraničí, by se však měli informovat o podmínkách vstupu do dalších zemí, které plánují navštívit. To se týká i Irské republiky.

Cesta do Cardiffu s britskou společností ETA

Cardiff je město, ve kterém se snoubí starobylá historie s moderností. Mnoho návštěvníků přijíždí kvůli historické katedrále a hradu, jiní se do města sjíždějí na zápasy rugby nebo koncerty. Ať už cestujete z jakéhokoli důvodu, nová ETA UK vám umožní svobodně prozkoumat celý Cardiff. Navštivte historické památky, projděte se kolem zálivu nebo objevte skryté poklady po celém městě. Využijte Cardiff jako výchozí bod pro poznávání Walesu nebo si odpočiňte od rušného městského života.