Cestování se společností ETA ve Spojeném království pro Wells: Kompletní průvodce

Wells, starobylé náboženské místo, je dnes jedním z nejmenších měst Spojeného království. Díky svým starým malebným budovám se stalo oblíbeným místem pro natáčení filmů a televizních seriálů a stále okouzluje a těší návštěvníky. V tomto průvodci se dozvíte, jak může nový systém ETA ovlivnit vaši cestu do Wellsu, a zjistíte, co nejzajímavějšího můžete ve městě dělat a kam se podívat.

Rané studny

Své jméno získala podle tří svatých studní, které se nacházejí na jejím území. Ty byly zasvěceny svatému apoštolu Ondřejovi. V jejich okolí vyrostla římská osada, ale skutečný rozkvět zažila Wells až v anglosaském období. V roce 704 nechal král Ine z Wessexu postavit ve Wellsu kostel. O dvě stě let později dostal Wells vlastního biskupa. V následujících staletích mezi Wellsem a nedalekým Bathem, rovněž náboženskou osadou, panovalo soupeření. Obě města usilovala o to, aby se stala hlavním sídlem diecéze Bath and Wells. Nakonec byl ve 13. století ve Wellsu postaven biskupský palác, který předstihl Bath a stal se hlavním sídlem diecéze.

Růst studní

Nedaleký přístav v Bleadney pomohl Wellsu vyrůst v prosperující obchodní destinaci. Město se stalo známým díky svému soukenickému průmyslu a sýrařům. V následujících staletích jeho osudy střídavě stoupaly a klesaly. V roce 1613 v něm pobývala Anna Dánská, manželka krále Jakuba I. Celé město se sešlo, aby předvedlo hostující královně slavnostní představení a oslavilo místní řemeslníky a řemeslníky s ukázkami kovářů, soukeníků a dobytkářů. V roce 1682 zde pobýval další slavný návštěvník – William Penn. Na své cestě do Ameriky objevil stát Pensylvánie. Ve Wellsu byl zatčen za rušení nočního klidu při kázání pro velký dav. Díky osobní intervenci biskupa z Bathu a Wellsu byl však rychle propuštěn.

Studny v obležení

Během anglické občanské války obléhali město Wells parlamentáři téměř ze všech stran. Roajalisté z města uprchli a to připadlo útočníkům, kteří katedrálu proměnili ve stáj. Později se Wells stal terčem útoku také během monmouthského povstání v roce 1685. Povstalci znovu zaútočili na katedrálu a povstali proti establishmentu a církvi. Rozbili okna, rozbili varhany a ze střechy sundali olověný materiál na výrobu nábojů. Povstalci byli později souzeni ve Wellsu. Po rychlém soudním procesu, který trval pouhý jeden den, bylo odsouzeno více než 500 povstalců. Někteří byli popraveni, jiní byli odvezeni na práci do kolonií v Západní Indii.

Co vidět ve Wellsu

Katedrála ve Wellsu

https://goo.gl/maps/h9DfdNB71U2jgCGF7

Katedrála ve Wellsu, starobylé poutní místo, je známá svou úžasnou gotickou architekturou, z velké části dokončenou v raně anglickém stylu. Byl vysvěcen v roce 1239. Kostel zde však stojí mnohem déle. V katedrále si návštěvníci mohou prohlédnout křtitelnici z anglosaských dob, jejíž vznik se odhaduje na rok 705 n. l. Na západní frontě, poničené během Monmouthské vzpoury, jsou stále patrné známky poškození. Zejména některé postavy zdobně vyřezávané na stěně byly sťaty. V areálu katedrály se nachází jedna ze tří starobylých svatých studní ve Wellsu.

Biskupský palác

https://g.page/Bishopspalace?share

Biskupský palác pochází ze 13. století, i když některé budovy byly ke komplexu přistavěny později. Sídlem biskupa z Bathu a Wellsu je již přibližně 800 let, s výjimkou krátkého období po zrušení klášterů. Tehdy nechvalně proslulý biskup Barlow odstranil ze střechy olovo a prodal palác vévodovi ze Somersetu jako soukromé sídlo. O několik let později byla nalezena zpět. Palác má obranný příkop a padací most, který byl postaven na ochranu biskupa před povstáním měšťanů. V rozlehlých zahradách se nachází pramen svatého Ondřeje, jedna ze starobylých svatých studní ve Wellsu.

Wookey Hole

https://goo.gl/maps/7f8ha1eduKj7DEmSA

Kousek za městem se nachází zajímavá přírodní atrakce – jeskyně Wookey Hole. Tyto prastaré díry, které lidé využívali po 45 000 let, vznikly při průchodu řeky Axe. Jeskyně jsou přístupné návštěvníkům. Uvnitř lze prozkoumat rozsáhlý systém komnat a chodeb. Probíhá zde potápění v jeskyních a někteří lidé se v jeskynním komplexu dokonce rozhodli uzavřít sňatek.

ETA ve Spojeném království pro Wells

V roce 2024 Spojené království zavede nový systém ETA (Electronic Travel Authorisation), který nahradí současný program bezvízového styku. Systém ETA je inspirován systémy, které v současnosti fungují v zemích, jako je Kanada a Spojené státy, a jeho cílem je digitalizovat hranice a poskytnout britské vládě větší kontrolu a dohled nad vstupujícími a vystupujícími osobami.

Podle současného systému mohou občané 90 zemí vstoupit do Spojeného království bez žádosti o vízum. Až program ETA vstoupí v platnost, budou muset tito cestující před cestou požádat o nový ETA. Stále nebudou potřebovat vízum a proces žádosti o ETA je mnohem jednodušší než proces žádosti o vízum.

Britský ETA pro Wells umožňuje cestujícím strávit v zemi až šest měsíců. Vydává se cestujícím, kteří přijíždějí za různými účely, jako jsou volný čas a dovolená, služební cesty, krátkodobé studium nebo návštěva přátel a rodiny. Cestovatelé však nebudou moci v zemi strávit více než šest měsíců a během pobytu ve Spojeném království nebudou moci pracovat. Pokud chtějí některou z těchto činností vykonávat, musí požádat o samostatné vízum.

Jak požádat o ETA ve Spojeném království

Návštěvníci, kteří chtějí navštívit Spojené království, by měli požádat o povolení k pobytu s předstihem. Očekává se, že dopravci budou považovat schválený ETA za podmínku přepravy. Cestujícím, kteří se dostaví na své letiště, přístav nebo stanici bez schváleného ETA, může být odepřen nástup na palubu. Proces podávání žádostí je zcela digitální a je k dispozici pouze online.

Před podáním žádosti by se cestující měli seznámit se zveřejněným seznamem požadavků pro ETA. Musí mít platný biometrický pas. Kromě toho by měli být připraveni zadat své osobní údaje: datum narození, zaměstnání, kontaktní údaje a další údaje budou součástí žádosti.

Kromě osobních údajů budou muset žadatelé sdělit podrobnosti o své plánované cestě do Spojeného království. Může obsahovat adresu, na které se budou zdržovat, a krátký itinerář s jejich plány. Rovněž budou muset zveřejnit informace o případných prohřešcích z minulosti. Žadatelé, kteří mají záznam v trestním rejstříku, v minulosti se dopustili imigračního deliktu a v minulosti nebo v současnosti jsou členy zakázaných organizací, budou muset tyto skutečnosti vysvětlit.

Při vyplňování žádosti o britský ETA for Wells musí žadatelé zaplatit poplatek. Tato částka je nevratná a musí být uhrazena v plné výši před zpracováním žádosti. Vyřízení žádosti může trvat až 72 hodin, proto by si cestující měli před cestou ponechat dostatek času.

Cestování s britským ETA pro Wells

Návštěvník se schváleným britským povolením ETA pro Wells může volně cestovat po Spojeném království. Mezi Anglií, Skotskem, Walesem a Severním Irskem neexistují žádné hraniční kontroly, takže cestující mohou mezi těmito čtyřmi státy přecházet bez nutnosti vyplňovat další formuláře.

ETA je platná pouze na území Spojeného království. Návštěvníci, kteří chtějí vycestovat do Irské republiky nebo jiných evropských zemí, by si měli před cestou ověřit vstupní podmínky.

Výlet do Wellsu s britskou společností ETA

Wells je město, které každoročně okouzluje své návštěvníky, od strašidelných starobylých jeskyní až po velkolepou katedrálu. Díky svým dlážděným uličkám a starým budovám není divu, že je tak oblíbeným místem pro natáčení filmů. Při návštěvě se cítíte, jako byste se přenesli zpět v čase. Využijte Wells jako základnu pro objevování kouzel západní země se spletitými jeskynními sítěmi, svěžími zelenými poli a tajemnými starými kameny. Nezapomeňte si včas zažádat o ETA, abyste mohli cestovat bez starostí a objevovat kouzlo Wellsu a okolní krajiny.