Co je zákon o státní příslušnosti a hranicích Spojeného království z roku 2022?

| 5 srpna, 2022
Zákon o státní příslušnosti a hranicích Spojeného království v roce 2022

Ministryně vnitra Spojeného království Priti Patelová nedávno oznámila plány na zavedení bezpečnějšího systému překračování hranic. Ministerstvo vnitra je připraveno zahájit testování digitálního systému, který by umožnil schváleným cestujícím projít při vstupu do Spojeného království automatickou hraniční kontrolou bez nutnosti kontaktu s příslušníky pohraniční stráže. Cílem nového elektronického systému je urychlit proces překračování hranic pro legitimní cestující a zároveň ztížit cestu těm, kteří jsou považováni za bezpečnostní nebo imigrační hrozbu.

Co plánuje britské ministerstvo vnitra v oblasti hraniční kontroly?

Nejdůležitější součástí procesu transformace bude zavedení komplexního požadavku, aby všichni zahraniční cestující do Spojeného království museli před zahájením své cesty získat povolení k návštěvě.

V současné době může Spojené království krátkodobě navštívit bez víza jen poměrně malý počet cestovatelů. Nevýhodou je, že britské orgány činné v trestním řízení a hraniční kontroly mají k dispozici méně času a informací k posouzení rizikovosti návštěvníka před jeho příjezdem do země.

Prostřednictvím návrhu zákona o státní příslušnosti a hranicích nyní vláda plánuje odstranit mezeru, která v současné době existuje v oblasti předběžných povolení, a to zavedením systému ETA (elektronické cestovní povolení). Obecně řečeno, tento systém bude určen cestujícím, kteří jsou na návštěvě země nebo jí projíždějí a kteří podle současného systému nepotřebují vízum nebo kteří ještě nemají imigrační status před zahájením cesty.

Navrhovaný systém ETA umožní pohraniční kontrole lepší kontrolu hranic země a umožní jí identifikovat a blokovat vstup vysoce rizikových návštěvníků do Spojeného království a zároveň poskytne dopravcům a jednotlivcům větší jistotu, že jim bude vstup do Spojeného království povolen již v dřívější fázi. Podobné systémy již používají USA, Austrálie, Kanada a Nový Zéland.

Jak plánuje vláda Spojeného království zavést nový systém ETA?

Základní kroky pro vytvoření a zavedení systému ETA budou provedeny prostřednictvím zákona o státním občanství a hranicích. To umožní státnímu tajemníkovi vypracovat imigrační pravidla pro správu systému ETA. Tato pravidla mohou mimo jiné zahrnovat následující:

  • Stanovení toho, kdo je povinen takovou žádost předložit.
  • Informace požadované v žádosti
  • Doba platnosti a další aspekty ETA
  • Z jakých důvodů může být žádost o ETA zamítnuta nebo stávající ETA zrušena.

Kromě těchto pravidel bude v návrhu zákona o státní příslušnosti a hranicích také trestné používání podvodu jako prostředku k získání ETA.

Pokud takovou žádost obdrží, návrh zákona rovněž zmocňuje státního tajemníka ke správě systému ETA jménem korunní závislé země. Mohl by také vydat nařízení o uznání ETA, které taková korunní závislost vydala.

Aby byla zajištěna maximální účinnost plánovaného systému ETA, bude muset dopravce zkontrolovat a potvrdit povolení budoucího návštěvníka k cestě do Spojeného království před zahájením jeho cesty do země. Z tohoto důvodu vláda plánuje změnit článek 40 zákona o přistěhovalectví a azylu z roku 1999 tak, aby dopravci předem zkontrolovali, zda má cestující ETA nebo jiný druh povolení ke vstupu do Spojeného království (například imigrační status v elektronické podobě nebo vízum). Pokud tak neučiníte, hrozí vám občanskoprávní sankce.

Kdo musí před návštěvou Spojeného království požádat o ETA?

Systém elektronického cestovního povolení je určen pro občany cizích zemí, kteří mohou v současné době vstoupit na území Spojeného království bez víza, a také pro občany, kteří vízum nemají. Seznam zemí musí být ještě upřesněn, ale očekává se, že o povolení budou muset požádat návštěvníci z následujících zemí:

Státy EU, které vyžadují ETA pro Spojené království

Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko.

Ostatní evropské země vyžadující ETA pro Spojené království

Andorra, Island, Lichtenštejnsko, Monako, Norsko, Švýcarsko, Vatikán.

Další země bez vízové povinnosti, které vyžadují ETA

Austrálie, Brazílie, Jižní Korea, Hongkong, Izrael, Japonsko, Katar, Kanada, Kostarika, Mexiko, Nový Zéland, Saúdská Arábie, Singapur, Spojené státy americké, Tchaj-wan, Chile.

Často kladené otázky společnosti ETA

Q. Jaké budou náklady na ETA?

A. Přesné podrobnosti systému ETA, včetně nákladů spojených s podáním žádosti, oznámí vláda později.

Q. Budou muset občané EHP žádat o ETA?

A. Určitě. Jedná se o součást vládního plánu, podle něhož by všichni občané EHP měli mít před cestou do Spojeného království schválený ETA.

Q. Kdy vláda plánuje zavést systém ETA?

A. V této fázi je plánováno, že systém by měl být plně funkční do konce roku 2024.

Q. Co se stane, když se objevím na hranicích Spojeného království bez platného ETA?

A. Aby systém fungoval tak, jak má, budou muset dopravci kontrolovat a potvrzovat oprávnění jednotlivce před zahájením jeho cesty. Dopravci se budou muset ujistit, že cestující má správný typ cestovního povolení v digitální nebo listinné podobě, než mu bude umožněno nastoupit na palubu. V opačném případě se dopravce vystavuje sankcím.

Q. Jak budou moci dopravci zkontrolovat, zda má cestující povoleno cestovat do Spojeného království?

A. Vláda plánuje využít systém API (Advance Passenger Information), v němž si dopravci mohou ověřit, zda má potenciální návštěvník povolení k cestě do Spojeného království. Tento systém odpoví elektronickou zprávou, která potvrdí stav cestujícího.

Q. Jak systém ETA zapadá do nového plánu pro přistěhovalectví? Jaký bude nový plán pro migraci a kontrolu hranic?

A. Režim ETA je součástí tohoto plánu. Nový plán pro přistěhovalectví: Nový plán pro migraci a hraniční kontrolu přesně popisuje, jak nový systém elektronické hraniční kontroly pomůže zlepšit bezpečnost, zefektivnit mezinárodní cestování a zajistit, aby Spojené království zůstalo světovým lídrem v oblasti legální migrace.

Q. Budou brány eGates fungovat i nadále?

A. Ano. Zahraniční cestující s elektronickým cestovním povolením (ETA) bude moci při vstupu do země používat eGates. Vláda Spojeného království také nedávno oznámila, že hodlá zavést pilotní plán, během něhož bude minimální věk pro používání elektronických bran snížen z 12 na 10 let. To pomůže zkrátit dobu cestování občanů Spojeného království a jejich rodin.

Q. Proč se vláda Spojeného království rozhodla zavést systém ETA? Jaké jsou výhody?

A. Plánovaný systém ETA umožní většímu počtu mezinárodních cestujících využívat eGates. Protože návštěvníci budou mít digitální zákaznické účty, proces podávání žádostí o víza se urychlí a zjednoduší. Nový systém ETA také znamená, že britské úřady budou vědět více o cestujících, kteří navštíví zemi, ještě předtím, než se vydají na cestu. To pomůže zkrátit fronty na hranicích a zároveň zvýšit bezpečnost.