Bezpečnost při návštěvě Spojeného království

| 4 července, 2024
Bezpečné cestování do Spojeného království

Cestovatelé musí při cestách do zahraničí dbát na větší bezpečnost než kdykoli předtím. Teroristické útoky jsou stále aktuálním rizikem, přičemž letiště a lety jsou obzvláště problematickou oblastí. Pro Velkou Británii platí aktuální cestovní doporučení ministerstva zahraničí USA na úrovni 2, což znamená, že cestující by měli být obzvláště ostražití, ale jinak je situace normální. Návštěvníci, kteří se chystají do Spojeného království (nebo kamkoli jinam na světě), by si však měli vždy před cestou zkontrolovat informace o cestovních doporučeních, protože ta se mohou měnit ze dne na den, nebo dokonce z hodiny na hodinu.

Návštěva Anglie

Přestože je Anglie zdaleka nejoblíbenější turistickou destinací Spojeného království, i další tři země Spojeného království – Skotsko, Wales a Severní Irsko – přitahují velké množství zahraničních návštěvníků. Je třeba říci, že není možné zaručit bezpečnost každého návštěvníka ve Spojeném království, ale riziko osobního napadení, zranění nebo okradení je ve srovnání s mnoha jinými oblastmi světa poměrně nízké.

Stejně jako na celém světě se turisté často stávají terčem zločinců, kapsářů a podvodníků, kteří se rychle chytí nepozorného cizince. Velká města samozřejmě přitahují větší počet turistů, a proto je zde riziko, že se stanete obětí trestné činnosti, vyšší než v malých městech nebo na venkově. Zdravý rozum je často nejlepším způsobem, jak se vyhnout potenciálně rizikovým situacím, a vždy se vyplatí dbát místních rad a pokynů, pokud jde o bezpečnost a zabezpečení sebe a svého majetku.

Nebezpečí a rizika

V širším měřítku lze ve Spojeném království snížit riziko přírodních katastrof, jako jsou zemětřesení, výbuchy sopek a hurikány, protože se jedná o relativně stabilní část světa. Vydatné sněžení (zejména v severní Anglii a Skotsku) v zimě spolu s občasnými regionálními povodněmi je to nejhorší, co může být.

Největší obavy o bezpečnost turistů ve Velké Británii jsou pravděpodobně stejné jako v jiných částech světa: krádeže, přepadení, kapesní krádeže, podvody a náhodné násilné činy.

Krádež

Krádeže osob nejsou ve Spojeném království rozšířeným problémem, ale může k nim docházet (a dochází) a mnoho nešťastných obětí jsou neopatrní turisté. Návštěvníci cizího města by měli být obzvláště ostražití na vlakových a autobusových nádražích, v rušných obchodech a na přeplněných ulicích.

Vyhnout se problémům je mnohem lepší než řešit následky loupeže nebo krádeže a mezi užitečné tipy, jak se problémům vyhnout, patří:

  • Dávejte pozor na rizikové oblasti, kterým je lepší se vyhnout. Požádejte o radu na hotelové recepci nebo někoho, kdo oblast dobře zná.
  • Kapesní krádeže a krádeže tašek patří k nejčastějším trestným činům páchaným na cizincích. Mějte u sebe jen nejnutnější hotovost a další peníze bezpečně uložte v hotelovém trezoru.
  • Kreditní karty a důležité doklady uchovávejte v bezpečné přihrádce na zip v bundě nebo kabátu.
  • Buďte obzvláště ostražití v davu lidí, na přeplněných místech a při používání bankomatu.
  • Na veřejných místech, včetně obchodů, barů a restaurací, se neohánějte velkými částkami peněz.

Turisté jsou obvykle snadno odhalitelní pro zločince. Výrazné oblečení, drahé fotoaparáty a turistický průvodce nebo mapa jsou prozrazujícími znaky. Návštěvníci by se měli snažit co nejvíce splynout s okolím a nepůsobit jako turisté. Dávejte si pozor také na laskavé cizí lidi, kteří vám nabízejí pomoc a vedení. Ve většině případů se jedná o cizí lidi s dobrými úmysly, ale je lepší být vždy opatrný.

Přepadení

Přepadení, která se obvykle odehrávají až po setmění a jsou častější ve velkých městech, jako je Londýn, Birmingham a Manchester, jsou důvodem k obavám místních obyvatel i cizinců. Lupiči se příliš nestarají o to, kdo je jejich obětí, ale turisté jsou snadným cílem, protože se obvykle předpokládá, že mají u sebe hotovost, kreditní karty, fotoaparáty a mobilní telefony.

Zábava venku je nedílnou součástí zážitků většiny návštěvníků Spojeného království a je třeba k ní přistupovat s důvěrou, i když je vždy nutná ostražitost.

Bezpečná hra zahrnuje:

  • Vyhýbejte se tmavým, odlehlým cestám, uličkám a pruhům. Nedoporučuje se zkracovat si cestu domů. Lepší je zvolit delší a bezpečnější cestu.
  • Pokud jste ve skupině, vždy zůstaňte pohromadě a nikdy nenechávejte jednotlivce samotného v neznámém prostředí.
  • Pokud je to možné, naplánujte si trasu do vybraného baru, restaurace nebo místa konání a zpět.
  • Ženy, zejména pokud jsou samy, by nikdy neměly nechávat pití bez dozoru nebo přijímat nabídky na pití od cizích lidí.
  • Dávejte si pozor, abyste cizím lidem neposkytli příliš mnoho informací o plánovaných cestách nebo současném ubytování.

Londýn je obrovské, rozlehlé město a je zde mnoho nelegálních taxíků, které jezdí bez licence a pojištění. Snažte se vždy používat některý z dobře známých londýnských černých taxíků a vyhněte se taxíkům čekajícím před bary nebo vybízejícím lidi na chodníku.

Kapesní krádeže

Kapesní krádeže jsou pro návštěvníky Spojeného království velkým rizikem a každoročně se obětí lehkých zlodějů stanou tisíce lidí. Kapsáři jsou obvykle nejaktivnější v davu lidí nebo na přeplněných místech a jejich metody, jak připravit oběti o jejich cennosti, jsou rozmanité.

Kapsáři používají tři běžné metody:

  1. Úzké hrdlo – V rušných metrech nebo přeplněných nákupních centrech vytvoří jeden člen týmu skrumáž lidí tím, že zablokuje průchod, vchod nebo východ, a ostatní členové se pak snaží zvednout, co se dá, ze zmatené masy lidí. Tato trestná činnost je rozšířená zejména v londýnském metru, kde jsou známými místy výskytu této trestné činnosti King’s Cross, Oxford Circus a Victoria Street.
  2. Odvedení pozornosti – Obvykle provádí tým dvou kapsářů. Jeden udrží pozornost oběti jednoduchým rozptýlením, když se zeptá na cestu, vyfotí se nebo rozlije pití. Během odvádění pozornosti se druhá osoba přiblíží a vezme si vše, co je snadno dostupné, například peněženku nebo telefon.
  3. Kapesní krádež na mopedu – není to úplně stará škola kapesních krádeží, ale výsledek je stejný. Neopatrní turisté se často stávají oběťmi přepadení na mopedu, při kterém pachatelé vytrhnou chodci z ruky telefon, peněženku nebo peníze a pak se rozjedou do provozu. Přepadení na mopedu je poměrně nový fenomén a počet případů v posledních deseti letech v Anglii a Walesu neustále roste. Chodci se mohou riziku přepadení mopedem do značné míry vyhnout, pokud budou chodit po chodníku na té straně silnice, která je v protisměru. Návštěvníci čekající ve frontě na autobus nebo taxi by měli stát dostatečně daleko od silnice a peníze a jiné cennosti by měli mít mimo dohled a dosah.

Běžné podvody

Důvěřiví podvodníci a podvody nejsou ve Spojeném království ojedinělé a na nic netušících návštěvnících se často odehrávají mnohé z nejběžnějších podvodů na světě. Nejlepší způsob, jak se vyhnout podvodu, je vědět, na co si dát pozor.

  1. Falešný dárek – když vám cizí osoba nabídne květinu nebo jiný dárek, který je údajně zdarma, obvykle následuje požadavek na zaplacení. Oběť často vydá peníze z důvodu zahanbení, ale může být použito i vyhrožování fyzickým násilím.
  2. Falešné nabídky – Pamatujte na staré přísloví „pokud se zdá, že je to příliš dobré, než aby to byla pravda, pravděpodobně to pravda je“. Totéž platí pro neuvěřitelně výhodné nabídky v malých obchodech a na trzích. Dobrým příkladem je parfém, jehož nabízený vzorek voní stejně jako originál. Po návratu domů však oběť brzy zjistí, že drahý parfém, který si právě koupila za hubičku, je levnou kopií pravého parfému.
  3. Falešné aukce – podobně jako u falešných nabídek se jedná o podvodné falešné aukce. Kolemjdoucí láká pohled na prodavače, který prodává různé zboží za neuvěřitelně nízké ceny. Podvod je obvykle prováděn ze zadní části dodávky nebo nákladního vozu a obrovské slevy jsou nadšeně přebírány konfidenty prodejce. Obvykle se nabízí elektrospotřebiče a fotoaparáty, ale zboží, které je skutečně předáno novému kupujícímu, je vždy vadné a nepoužitelné.
  4. Falešná policie – Oslovení policistou může být pro většinu lidí znepokojivé, a to zejména v případě, že se ukáže, že jde o falešného policistu. V Londýně byly zaznamenány případy, kdy falešní policisté zastavovali turisty a požadovali po nich doklady totožnosti. Po kontrole je peněženka vrácena majiteli, ale všechny peníze v peněžence záhadně zmizely spolu s policisty.
    Dávejte si pozor na policisty, kteří nejsou v uniformě a chtějí předložit průkaz totožnosti nebo zkontrolovat osobní věci. V případě jakýchkoli pochybností si vyžádejte oficiální policejní průkaz, jméno a hodnost policisty a buďte připraveni v případě potřeby zatelefonovat na jeho přidělenou stanici pro ověření.

Náhodné násilí

Vraždy, znásilnění a únosy jsou ve Spojeném království vzácné, přesto k nim dochází. Stát se obětí závažného trestného činu je velmi nepravděpodobné, ale vyhýbat se známým problémovým místům značně snižuje rizikový faktor. Teroristické činy nelze předvídat, ale vždy je rozumné vyhýbat se politickým shromážděním nebo masovým demonstracím, kde hrozí nebezpečí násilí ze strany davu.

Bezpečnost na prvním místě, ať už navštívíte kteroukoli zemi

Může se zdát, že Spojené království je oblast zamořená kriminalitou a turisté se jí raději vyhýbají. To zdaleka není pravda, protože Spojené království je mnohem bezpečnější než mnoho jiných zemí a míra závažné trestné činnosti je obecně považována za nízkou. Pokud víte, na co si dát pozor, jste obezřetní a vyhýbáte se známým problémovým místům, můžete si návštěvu Spojeného království užít bez kriminality.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *