Nový systém elektronického cestovního povolení (ETA) ve Spojeném království by mohl zatížit imigrační služby.
ETA vyžaduje, aby návštěvníci, kteří jsou osvobozeni od vízové povinnosti, před cestou požádali o povolení k cestě a zaplatili za něj.
Nový systém slibuje zlepšení bezpečnosti hranic a zjednodušení vstupních procesů.
Právní experti však varují, že by to mohlo značně zatížit již tak náročné imigrační služby Spojeného království.
Upozornění na přetížení systému ETA
Britská advokátní kancelář Kingsley Napley vyjádřila obavy, že systém ETA by mohl zahltit britské ministerstvo vnitra a imigrační služby.
Podle Nicolase Rollasona z advokátní kanceláře očekává ministerstvo vnitra přibližně 30 milionů žádostí o ETA ročně.
„Pokud bude třeba zpracovat byť jen jedno procento z nich, bude to 300 000 případů navíc,“ varoval podle listu The Guardian.
To poukazuje na možná úzká místa v aplikaci ETA mimo automatizovaný proces.
Systém ETA automaticky porovnává údaje z online formuláře žádosti s několika bezpečnostními databázemi ve Spojeném království i v zahraničí.
Mohou však nastat případy, kdy je žádost o ETA přezkoumána.
V takových případech bude ministerstvo vnitra potřebovat další dokumenty, aby určilo, zda žadatel splňuje podmínky ETA.
To také znamená, že zpracování žádosti by vyžadovalo, aby ji posoudil člověk s rozhodovací pravomocí.
Pravidla ETA rovněž stanoví, že osoby s trestem odnětí svobody v délce 12 měsíců nebo více musí místo toho požádat o vízum do Spojeného království.
Může se jednat o dlouholetá odsouzení za méně závažné přestupky, například za krádeže v obchodech nebo řízení pod vlivem alkoholu před desítkami let.
Rollasonovo varování přichází v době, kdy se ministerstvo vnitra potýká se stávajícími nevyřízenými žádostmi a nedostatkem personálu.
To vyvolalo pochybnosti o tom, zda imigrační úřady zvládnou zvýšené pracovní zatížení bez zpoždění.
Jak nový systém ETA ve Spojeném království ovlivňuje cestující
ETA je nová povinnost pro cestující ze zemí, které mají se Spojeným královstvím bezvízový styk.
Patří sem Spojené státy, Kanada, Austrálie a země Evropské unie (EU) s výjimkou Irska.
Do dubna 2025 budou muset návštěvníci, kteří do Spojeného království přicestují za účelem turistiky, povolených obchodních aktivit, krátkodobého studia a tranzitu, požádat o povolení ETA.
Žádost o povolení před cestou se podává online na webových stránkách vlády Spojeného království nebo v aplikaci ETA UK.
ETA ve Spojeném království stojí 10 liber za jednu žádost. Pokud je uděleno, platí dva roky a umožňuje několik krátkodobých pobytů v délce až šesti měsíců.
Nový systém digitálních povolení má zlepšit bezpečnost tím, že cestující předem prověří a identifikuje potenciální hrozby ještě před jejich příjezdem.
Když v říjnu 2023 a únoru 2024 začali systém ETA používat návštěvníci z Bahrajnu, Kuvajtu, Ománu, Kataru, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů (SAE), nebyly zaznamenány žádné problémy.
Od té doby ministerstvo vnitra vydalo občanům těchto šesti zemí přibližně 600 000 povolení ETA.
Její širší zavedení však vyvolává obavy ohledně připravenosti Spojeného království zpracovávat tak velký objem žádostí.
Potenciální technické a provozní problémy
Rozšířené zavedení systému ETA pro občany 88 zemí vyvolává obavy, zda je Spojené království schopno zvládnout technické a provozní problémy.
V květnu 2024 selhaly elektronické brány (eGates) na hlavních britských letištích, což způsobilo obrovská zpoždění a zdůraznilo zranitelnost pohraniční infrastruktury země.
Lord Foster z Bathu, předseda Výboru pro spravedlnost a vnitřní věci, zdůraznil význam spolehlivých systémů.
„Vláda musí zajistit spolehlivost a odolnost technologie ETA, aby se neopakovaly poruchy z minulosti,“ řekl při slyšení ve výboru pro rok 2024.
Důvěře ve spolehlivost nového systému ETA nepomáhají ani problémy, které byly zaznamenány v souvislosti s britským systémem pro vydávání pouze digitálních imigračních statusů.
Kromě technologických problémů závisí úspěch systému ETA na britských pohraničních silách, které prosazují imigrační pravidla na vstupních místech.
David Neal, bývalý nezávislý hlavní inspektor pro hranice a přistěhovalectví, upozornil, že samotná technologie nestačí.
„Pokud nebudou zavedena zmírňující opatření, bude hranice vždy zranitelná,“ prohlásil.
Neal také upozornil na možnou mezeru v systému ETA, která spočívá v otevřené pozemní hranici mezi Irskem a Severním Irskem.
Vedoucí představitelé ministerstva vnitra z předchozí konzervativní vlády připustili, že prosazování ETA v Severním Irsku bude náročné.
I nadále však pevně usilují o dosažení cíle ETA, kterým je posílení bezpečnosti hranic Spojeného království.
Poučení z jiných zemí
Britský systém ETA je podobný americkému elektronickému systému cestovních povolení (ESTA) a systémům používaným v Kanadě a Austrálii.
Přesto odborníci varují před rozdíly v rozsahu a provádění.
Například americký program ESTA ročně odbaví méně cestujících než 30 milionů, které se očekávají v systému Spojeného království.
Postupně byl také spuštěn australský systém elektronických cestovních povolení, přičemž spuštění systému digitálních víz bylo odsunuto do pozadí.
Současně s širším zavedením systému ETA však Spojené království v roce 2025 přejde na vlastní systém eVisa.
Zkušenosti z těchto programů by mohly být podkladem pro přístup Spojeného království, zejména pokud jde o uživatelské zkušenosti a technickou odolnost.
Podobný systém, Evropský systém pro cestovní informace a povolení (ETIAS), se chystá v letošním roce spustit také EU.
Původně byla plánována na rok 2023, ale nyní byla odložena na rok 2025.
Rady pro cestující
Cestující, kteří plánují navštívit Spojené království, by se měli připravit na podání žádosti o ETA v dostatečném předstihu před datem své cesty.
Zpracování žádosti o ETA trvá obvykle tři pracovní dny. Mnohá schválení jsou odeslána během několika minut nebo ještě týž den po podání žádosti.
Přesto by si žadatelé měli během rušných cestovních sezón vyhradit více času, aby se vyhnuli případným zpožděním.
ETA je elektronicky propojena s cestovním pasem. Je však rozumné uschovat si potvrzovací e-mail pro případ, že by na hranicích vznikly nějaké problémy.
Je také důležité si uvědomit, že ETA nezaručuje vstup do Spojeného království.
Příslušníci pohraniční stráže budou cestující při příjezdu nadále posuzovat, zda splňují všechny požadavky pro vstup.
Nový britský systém ETA nabízí lepší bezpečnost a zjednodušení cestování, ale stále existuje riziko přetížení a narušení provozu.
Pro zajištění úspěchu programu je třeba pečlivě řešit problémy, jako je technická spolehlivost a odpovídající personální zajištění.
V souvislosti s přijetím této nové strategie ve Spojeném království je nezbytná účinná komunikace a silná infrastruktura, aby se zabránilo přetížení imigračních služeb a zajistil se hladký průběh cestování.