Generální ředitel letiště Heathrow opět kritizoval vládu Spojeného království (UK) za to, že přijímá opatření, která brání úspěchu letiště.
Největší britské letiště oznámilo, že na základě dubnových výsledků je Heathrow na cestě k nejvytíženějšímu roku v historii.
Počet cestujících na letišti Heathrow se minulý měsíc zvýšil o 4,8 procenta a přivítal 6,7 milionu cestujících, uvedl The Telegraph.
Letiště také zažilo nejrušnější den od října 2019 – 19. dubna 2024 na něm vzlétlo nebo přistálo 1 337 letadel.
Thomas Woldbye, výkonný ředitel letiště Heathrow, však varoval, že jeho úspěch je ohrožen.
„Abychom plně využili náš potenciál a přispěli k růstu ekonomiky země, potřebujeme, aby vláda zavedla politiku, která podpoří schopnost britského letectví konkurovat na světovém trhu,“ řekl.
Woldbye kritizoval nový systém digitálního cestovního povolení (ETA ), který zavedla vláda Spojeného království.
ETA stojí 10 liber za jednu žádost. Bude povinná pro všechny občany, kteří cestují do Spojeného království na krátké cesty bez vízové povinnosti.
Vyžaduje se také pro tranzitní cestující bez ohledu na to, zda procházejí hraniční kontrolou.
Šéf letiště Heathrow také uvedl, že zrušení bezcelních nákupů pro zahraniční návštěvníky nepomáhá povzbudit turisty, aby zůstali a utráceli.
„Iniciativy, jako je zavedení zbytečných víz pro tranzitující cestující, neexistence nezdaněných nákupů a nedávno navržené zvýšení obchodních sazeb, zdůrazňují potřebu, aby ministři zaujali k tvorbě politik mezivládní přístup,“ dodal.
Tato opatření „omezují globální propojení Spojeného království“, uvedl Woldbye.
Předpokládaný příjezdový čas pro tranzitní cestující
V současné době potřebují povolení ETA k návštěvě Spojeného království pouze cestující z Bahrajnu, Kataru, Kuvajtu, Jordánska, Ománu, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů (SAE).
Vláda Spojeného království však plánuje zavést ETA pro všechny občany, kteří nemají vízum, včetně občanů Evropy, Spojených států a dalších zemí.
Cílem ETA je zvýšit bezpečnost hranic. Podle Woldbyeho ze společnosti Healthrow a dalších odborníků z leteckého průmyslu to však britská letiště velmi znevýhodňuje.
Argumentoval tím, že požadavek na ETA pro cestující s přestupem je může přimět k tranzitu na jiných velkých evropských letištích, která jej umožňují zdarma.
Možná se to již projevuje, protože letiště Heathrow zaznamenalo nejnižší měsíční podíl transferové dopravy za více než deset let.
Čtvrté nejrušnější letiště na světě přijalo od zavedení ETA v listopadu 2023 o 19 000 cestujících z Kataru do Spojeného království méně.
Letiště Heathrow ročně odbaví přibližně 25 milionů navazujících letů pro přibližně 18 milionů tranzitujících cestujících.
S britskými leteckými společnostmi, jako jsou British Airways a Virgin Atlantic, může také létat méně lidí.
Tranzitní cestující a přestupní lety přispívají k postavení letiště Heathrow jako centrálního světového uzlu.
To má zásadní význam pro cestovní ruch, obchod a mezinárodní spojení Spojeného království, protože umožňuje cestujícím z Londýna snadný přístup do dalších světových destinací.
Vláda je přesto přesvědčena, že všichni cestující bez víza, včetně tranzitních cestujících, musí splňovat požadavek ETA.
To má zásadní význam pro účinné a úspěšné posílení bezpečnosti hranic Spojeného království.
Zdanění turistů prostřednictvím nakupování
Woldbye rovněž uvedl, že zdanění zboží, které ve Spojeném království od roku 2020 nakupují zahraniční turisté, poškozuje ekonomiku.
Britské ministerstvo financí tvrdí, že zrušení nezdaněných nákupů pro návštěvníky Spojeného království by zemi stálo přibližně 2 miliardy liber.
Někteří však tvrdí, že nová politika stojí státní pokladnu přibližně 11 miliard liber ročně, protože odrazuje turisty od návštěvy Spojeného království.
Podle studie Centra pro ekonomický a obchodní výzkum z roku 2023 odradila od návštěvy dva miliony turistů.
Ředitel ALVA Bernard Donoghue uvedl, že zrušení nezdaněných nákupů vedlo k „výraznému poklesu“ výdajů zahraničních turistů.
Dodal, že Spojené království „přichází o drahé zboží, které nakupují návštěvníci z celého světa“.
Bez politiky osvobození od daní by návštěvníci zkrátili svou dovolenou ve Spojeném království a jezdili by nakupovat do jiných evropských zemí.