Hlavní města Severní Irsko
Ačkoli se Severní Irsko nachází v severní části irského ostrova, je samostatnou zemí a spolu se Skotskem, Walesem a Anglií je součástí Spojeného království. Severní Irsko se často označuje jako provincie Irska (což je i zeměpisně) a mnoho obyvatel jižního Irska mu říká „šest hrabství“, protože země zahrnuje šest z dvaatřiceti hrabství, která tvoří ostrov Irsko.
Během irské války za nezávislost se britská vojska stáhla na sever, protože britská nadvláda v Irsku skončila. Podle anglo-irské smlouvy z roku 1921 bylo Irsko rozděleno na dvě části. Jižních 26 hrabství se stalo Irským svobodným státem a šest nejsevernějších hrabství zůstalo pod britskou kontrolou jako Severní Irsko.
Po desetiletích občanských konfliktů v 60., 70. a 80. letech (období často označované jako „Troubles“) je dnes Severní Irsko klidnou, příjemnou a malebnou zemí a počet turistů se rok od roku neustále zvyšuje.
V malé zemi s necelými 2 miliony obyvatel není mnoho velkých měst, ale je zde několik měst s odlišnou historií a půvabem, která stojí za návštěvu.
Belfast
V hlavním a zdaleka největším městě Severního Irska, Belfastu, žije přibližně 350 000 obyvatel. Belfast se rozkládá na březích řeky Lagan, která se vlévá do Belfast Lough, a je významným přístavem a kdysi důležitým střediskem stavby lodí. Belfast je domovem slavné loděnice Harland and Wolff (stavitelé RMS Titanic) a může se pochlubit také prosperujícím leteckým průmyslem.
Dnešní místo bylo poprvé osídleno v době bronzové a dodnes je zde k vidění mnoho pozůstatků z tohoto období, stejně jako z doby železné a středověku.
Belfast je velkým lákadlem pro turisty a zvědavým návštěvníkům má co nabídnout:
- Titanic Belfast
- Ulster Museum
- Věznice Crumlin Road Gaol
- Belfastská radnice
- Trh svatého Jiří
- Belfast Castle a Cave Hill
- Náměstí C. S. Lewise
- Vědecké centrum W5
- Katedrála svaté Anny
V Belfastu je příjemným zpestřením několikahodinový výlet na Giant’s Causeway. Celosvětově proslulá Obrova stezka (Giant’s Causeway) se skládá z více než 40 000 čedičových skal ve tvaru mnohoúhelníku, které podle odhadů odborníků vznikly při sopečných erupcích před přibližně 60 miliony let.
Derry
Druhé největší město Severního Irska má něco málo přes 85 000 obyvatel. Rozkládá se na řece Foyle nedaleko hranic s hrabstvím Donegal, které je součástí Irské republiky. Oficiální název města je Londonderry, ale nejčastěji se mu říká Derry, což pochází z irského slova „daire“ nebo „doire“, které znamená dubový háj.
Derry, kterému se přezdívá „opevněné město“, je jediným městem na irském ostrově, jehož obranné zdi zůstaly neporušené. Hradby, postavené v letech 1613 až 1619, se táhnou v délce asi jedné míle (1,6 km) a jejich výška a šířka se pohybuje od 12 do 25 stop (3,7 až 10,7 m) a tvoří chodník kolem vnitřního jádra města.
Hradby, které nebyly nikdy prolomeny a několikrát odolaly obléhání, jsou jednou z hlavních turistických atrakcí města, ale jen jednou z mnoha. Patří mezi ně:
- Guildhall
- Nástěnné malby v bažinách
- Katedrála svatého Kolumba
- Muzeum ve věži
- Most míru
- Muzeum Derry zdarma
- Free Derry Corner
- Muzeum obléhání
- Katedrála svatého Evžena
Řemeslná vesnička připomíná staré časy a nabízí zrekonstruované domy z 18. a 19. století. V mnoha řemeslných obchůdcích se prodává vše irské, včetně kostýmů pro irské tance, pletených výrobků a ručně vyráběných svíček.
Lisburn
Název Lisburn, původně Lisnagarvy, se zřejmě objevil kolem roku 1662 z dosud nejasných důvodů. Zdá se, že jde o směs slov „lios“, což je irský výraz pro „ringfort“, a přípona „burn“ může odkazovat na vypálení města během irského povstání v roce 1641.
Lisburn leží na řece Lagan pouhých 13 km jihozápadně od Belfastu a má téměř 50 000 obyvatel. Město Lisburn, které v 17. století vybudovali angličtí a velšští osadníci, bylo významným centrem světového plátenictví a toto postavení si udrželo po celá staletí.
Dnešní Lisburn se z velké části odklonil od výroby a nyní je centrem přesného strojírenství a významným poskytovatelem služeb. Lisburn, kterému byl v roce 2008 udělen status města, se vyznačuje velkým počtem kostelů ve městě a jeho okolí, které přitahují velké množství návštěvníků.
Mezi nejvýznamnější atrakce patří:
- Hrad a zahrady Hillsborough
- Lisburn Cathedral
- Muzeum Lisburn
- Muzeum Ulster Aviation Society
- Pivovarská společnost Hilden
Dalším zajímavým způsobem, jak strávit několik hodin, je návštěva Irského lnářského centra, kde jsou k vidění živé ukázky a interaktivní exponáty, které poskytují fascinující vhled do výroby vysoce kvalitního irského lnu.
Bangor
Na jižním břehu jezera Belfast Lough, pouhých 21 km od centra Belfastu, leží přímořské město Bangor. Bangor získal status města teprve v roce 2022 a žije v něm 63 000 obyvatel.
Původ názvu města je nejasný, ale předpokládá se, že pochází z irského slova „beannchar“, které se zhruba překládá jako „rohatá křivka“, což může být odkaz na zakřivené pobřeží Bangorského zálivu. Město bylo domovem mnoha skotských osadníků, kteří sem přišli během plantáže Ulsteru v 17. století.
Historické artefakty nalezené v okolí vedou vědce k domněnce, že na místě dnešního Bangoru existovalo osídlení již v době bronzové. Slavný klášter v Bangoru byl založen buď v roce 555, nebo 558, podle toho, které zprávě věříme. Klášter byl významným sídlem vzdělanosti, ale v 8. a 9. století byl vážně poškozen nájezdy Vikingů a poté byl nahrazen opatstvím Bangor.
Na počátku 20. století byl Bangor útočištěm viktoriánských rekreantů, kteří sem cestovali z Belfastu. Turistický ruch je stále hlavním zdrojem příjmů města, kam nyní přijíždějí návštěvníci ze všech koutů světa.
Bangor je malý a kompaktní, snadno se po něm pohybuje a nabízí několik zajímavých atrakcí včetně:
- Bangor Marina a severní molo
- Pobřežní stezka North Down
- Zámecký park a hrad Bangor
- North Down Museum
- Hrad Espie
- Věž Scrabo
- Zábavní park Pickie
- Bangor Main Street
Nadšeným zahrádkářům nebo těm, kteří hledají klid, se vyplatí navštívit zahradu vedle zámeckého parku. Plně zrekonstruovaná a funkční viktoriánská zahrada Walled Garden je sezónní atrakcí a návštěvníkům je přístupná pouze na jaře a v létě,