Southend-on-Sea se nachází na východním pobřeží Essexu, pouhých 40 mil od hlavního města, a je tak nejbližším přímořským letoviskem Londýna. Je to jedno z nejnovějších měst ve Velké Británii, které získalo tento status teprve v říjnu 2021. Je to také jedno z nejmenších měst, má 183 000 obyvatel. Nachází se zde světoznámé molo a je obsluhováno londýnským letištěm Southend.
Poznávání města Southend-on-Sea
V oblasti Southendu, který leží v ústí Temže, je poměrně neobvyklé, že se zde nachází jen málo archeologických dokladů o starověkém osídlení. (V blízkosti vodních zdrojů se nacházelo mnoho lidských sídel).
Je však známo, že Southend vznikl jako „jižní konec“ saské vesnice Prittlewell, kterou v 6. a 7. století tvořilo několik malých farem a rybářských domků. Kostel sv. Marie byl zapsán v Domesday Book v roce 1076, ale kostel se hodně změnil a většina jeho staveb pochází z 12. až 15. století.
Ve středověku se Prittlewell rozrostl v prosperující tržní město a důležité komunitní centrum pro místní obyvatele. Po 16. století se město rozrůstalo v souladu s celostátním trendem a ještě více se zavedením železnice. Teprve v roce 1889 byl jižní konec spojen s Prittlewellem v souvislou osadu. Její zaměření, zejména v oblasti maloobchodu, se přesunulo na Southend High Street. Postupně se jižní část města rozšířila a město se začalo nazývat Southend-on-Sea a ne Prittlewell.
Příběh přímořského letoviska Southend-on-Sea
Navzdory blízkosti Londýna nebylo dopravní spojení vybudováno dostatečně rychle. Brighton navíc daleko předstihl Southend jako oblíbená destinace pro výletníky a rekreanty georgiánského a viktoriánského Londýna.
Přišla železnice a poté se Southendu dostalo královského schválení, když město navštívila Karolína Brunšvická (manželka krále Jiřího IV.). V roce 1829 bylo postaveno molo, které pomohlo přilákat mnoho návštěvníků na sedm mil pláží se zlatavým pískem.
Popularita letoviska poklesla v 60. letech 20. století s příchodem zahraničních pobytových zájezdů, ale v moderní době se mu podařilo obnovit svou popularitu – díky 6,4 milionu turistů, kteří každoročně přijíždějí na tradiční britskou dovolenou u moře.
Co vidět a dělat v Southend-on-Sea
Většina atrakcí Southendu je určena pro turisty, ale najdou se zde zajímavá místa pro všechny druhy cestovatelů.
Molo Southend Pier
https://www.google.com/maps/@51.5317867,0.7139071,17z
Molo Southend Pier, otevřené v roce 1813, je se svou délkou 2,16 km nejdelším zábavním molem na světě. Po celé délce mola vede železnice, která nabízí 10 minut jízdy od jednoho konce ke druhému. Návštěvníci si mohou zahrát crazy golf, vyzkoušet rybaření na molu, prohlédnout si Muzeum mola a pozorovat divokou přírodu v přírodní rezervaci Foreshore.
Ostrov dobrodružství
https://www.google.com/maps/@51.532913,0.7144479,17z
Zábavní park Adventure Island, který nabízí 40 vzrušujících atrakcí pro všechny věkové kategorie, se rozkládá u vchodu do přístaviště.
Sealife Adventure
https://www.google.com/maps/@51.5316653,0.7239203,17z
Sealife Adventure, nádherná kombinace zoologické zahrady a akvária, se označuje jako „zookvárium“. Návštěvníci mohou očekávat, že uvidí mnoho divů hlubin a fascinující suchozemská zvířata, včetně opic a surikat.
Den na pláži
https://www.google.com/maps/@51.5298368,0.7909582,15z
V Southendu nad mořem je spousta zlatavých písečných pláží, takže za teplých dnů vždy najdete příjemné místo, kde si můžete odpočinout na písku a vykoupat se. Mnoho návštěvníků se rozhodlo, že nejlepší je Shoebury East, relativně klidná pláž oblíbená rodinami a surfaři.
Centrální muzeum
https://www.google.com/maps/@51.5422328,0.7085494,17z
Southend’s Central Museum sídlí v památkově chráněné budově druhé třídy a je etnografickým muzeem, které představuje sbírky místního a přírodního života. Podobnými atrakcemi provozovanými městem jsou Southchurch Hall, Beecroft Art Gallery, Southend Pier Museum a Prittlewell Priory.
Pokud do města přijíždíte ze zahraničí, abyste si užili jeho půvab a atrakce, potřebujete pro Southend-on-Sea ETA pro Spojené království.
Jaký je předpokládaný čas příjezdu?
Vláda Spojeného království oznámila zásadní změnu systému vstupu do Spojeného království, která se dotkne všech zahraničních návštěvníků. Od konce roku 2024 bude každý, kdo bude chtít navštívit Spojené království, potřebovat ETA.
V rámci britského programu ETA budou všechny hranice země plně digitalizovány a návštěvníci budou ke vstupu potřebovat „digitální povolení“.
Toto povolení se nazývá ETA a je digitálně propojeno s platným biometrickým národním pasem. Systém je navržen tak, aby byl rychlejší jak pro úředníky hraniční kontroly, tak pro cestující.
Kdo potřebuje ETA?
Všichni zahraniční návštěvníci, včetně těch, kteří nemají vízum, a těch, kteří mají jiný zvláštní imigrační status, potřebují pro cestu do Southendu nad mořem povolení ETA Spojeného království. To znamená, že návštěvníci z evropských zemí, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu budou muset požádat o povolení ETA. Neexistují žádná věková omezení ani výjimky – ETA potřebuje každý cestující jakéhokoli věku.
Nový program ETA ve Spojeném království platí bez ohledu na to, zda je účelem návštěvy volný čas, podnikání, studium nebo lékařské ošetření.
Jak se ETA týká britských státních příslušníků?
Všichni britští občané a všichni britští státní příslušníci jsou od požadavků ETA osvobozeni. To zahrnuje všechny následující položky:
– Občané britských zámořských území
– Britští státní příslušníci s bydlištěm v zámoří
– Britští občané s trvalým pobytem v zámoří
– Osoby se statusem chráněného Brita
– Britští poddaní bez práva pobytu ve Spojeném království
Vezměte prosím na vědomí, že všichni držitelé pasů vydaných Irskou republikou jsou rovněž osvobozeni od povinnosti mít ETA.
Kdo má nárok na ETA?
Seznam způsobilých osob pro ETA vydaný vládou Spojeného království obsahuje 90 zemí (může se měnit).
Jak požádat o ETA?
Žádost o ETA se podává online. K podání žádosti potřebujete platný cestovní pas, e-mailovou adresu a kreditní nebo debetní kartu. Budete požádáni o vyplnění online formuláře, ve kterém uvedete různé informace, včetně osobních identifikačních údajů, kontaktních údajů, údajů o zaměstnání a informací o vašem cestovním pasu.
Budete také požádáni o prohlášení týkající se jiných občanství a/nebo dvojího státního občanství, jakož i předchozích imigračních, drogových nebo trestních záležitostí a vazeb na terorismus. Platba je požadována při podání žádosti.
Jak se uděluje ETA ve Spojeném království?
Očekává se, že žádosti budou vyřízeny do 48 až 72 hodin, ale doporučuje se podat žádost o ETA pro Spojené království pro Southend-on-Sea v dostatečném předstihu před plánovaným datem cesty.
Poskytnuté informace budou prověřeny v domácích a mezinárodních imigračních a bezpečnostních databázích, aby bylo možné identifikovat případné hrozby pro Spojené království. Po udělení ETA je elektronicky propojeno s vaším cestovním pasem, který je následně ověřen při skenování v kterémkoli přístavu při vstupu do Spojeného království. Pokud vám bylo zamítnuto povolení ETA, můžete mít stále nárok na vízum do Spojeného království a měli byste o něj požádat obvyklou cestou.
ETA budou zadávány do systémů předběžných informací pro cestující (API) a dopravci budou i nadále zodpovědní za kontrolu, zda všichni cestující, kteří nastupují do jejich dopravních prostředků, mají platné doklady pro cestu do Spojeného království. ETA nezaručuje vstup do Spojeného království. Hraniční úředníci vám přesto mohou odepřít vstup, pokud se domnívají, že jste podle britských zákonů nepřípustní nebo že ohrožujete národní bezpečnost.
Jak dlouho je ETA platná?
Britské povolení ETA pro Southend-on-Sea je platné 180 dní od data vydání a poskytuje držiteli během tohoto období volný pohyb po Spojeném království.
Pokud platnost vašeho pasu vyprší během 180 dnů, váš ETA se stane neplatným. Pokud vám navíc během pobytu vyprší platnost britského povolení ETA pro Southend-on-Sea, budete muset požádat o nové povolení ETA, abyste mohli pokračovat v návštěvě. Pokud chcete/potřebujete ve Spojeném království strávit více než 6 měsíců nebo chcete pracovat, musíte požádat o vízum. Další informace naleznete na stránce Často kladené dotazy k ETA.