Zlaté vízum pro Spojené království

| 8 února, 2023
Vízum do Spojeného království

V roce 2008 byla zavedena forma zlatého víza známá jako Tier 1 Investor Visa, která má do Spojeného království přinést investice, obchod a bohatství. V rámci tohoto programu mohou bohatí cizinci, kteří ve Spojeném království investovali 2 000 000 liber nebo více, urychleně požádat o trvalý pobyt ve Spojeném království již po pěti letech.

Čekací doba na podání žádosti o pobyt se může ještě zkrátit, protože investice vyšší než 5 000 000 liber umožní držitelům investorského víza Tier 1 podat žádost již po třech letech, zatímco investice vyšší než 10 000 000 liber zkrátí lhůtu na pouhé dva roky. Úspěšná žádost o občanství znamenala, že žadatel získal nejen právo trvale žít ve Spojeném království, ale toto právo se vztahovalo i na všechny jeho nejbližší rodinné příslušníky.

Otevřeno zneužití

Vzhledem k rostoucím obavám, kdo a jakým způsobem žádá o občanství, zavedly úřady přísnější prověrky všech zahraničních žadatelů. Hlavní obavou bylo, že systém využívají (a zneužívají) nežádoucí cizinci, kteří si mohou snadno dovolit malou investici a získat tak britské občanství.

Mezi tyto nežádoucí osoby patřili známí zločinci a zkorumpovaní vládní úředníci, a co je nejznepokojivější, ruští oligarchové s pochybnými vazbami na zločinecké gangy působící v Rusku i v zahraničí.

Ruský problém

Od roku 2008, kdy bylo toto vízum zavedeno, schválilo britské ministerstvo vnitra Rusům téměř 2 600 investorských víz Tier 1. V souvislosti s tím se rychle objevily obavy, z čeho tito držitelé víz pocházejí. V roce 2020 bylo po rozsáhlých šetřeních a kontrolách finanční minulosti rozhodnuto, že ruským občanům s poněkud pochybnou minulostí je udělováno příliš mnoho investorských víz a že je zapotřebí tvrdší přístup.

Ruská invaze na Ukrajinu situaci ještě zhoršila a panoval silný pocit, že mnozí ruští oligarchové, zločinci a (možná) váleční zločinci mohou využívat Spojené království k praní špinavých peněz a ukrývání svého majetku na bezpečném místě.

Praní špinavých peněz a korupce

Koncem roku 2018 britská vláda pozastavila udělování investorských víz Tier 1 s odkazem na „vážné obavy“, že tento systém je využíván zahraničními kriminálními živly a případně teroristickými organizacemi jako nástroj pro praní špinavých peněz. Podle stávajících právních předpisů musel cizinec pouze složit požadovanou částku u britské finanční instituce a být „bezúhonný“, což byl přinejmenším poněkud vágní pojem. Namísto přilákání nových investic, které by byly využity k rozvoji obchodu ve Spojeném království, takzvaní „investoři“ pouze skládali finanční prostředky potřebné k získání občanství a nechávali je ležet v bance.

Pozastavení systému mělo trvat po neomezenou dobu, během níž měly být vypracovány nové pokyny pro kvalifikaci a zpřísněn zásah proti možné finanční kriminalitě. Nová kvalifikační kritéria zahrnovala:
nezávislý audit finančních záznamů a obchodních zájmů žadatele.
Důkaz, že žadatel má finanční prostředky pod kontrolou nejméně dva roky.

Prokazatelné využití finančních prostředků na podporu a rozvoj malých a středních podniků se sídlem ve Spojeném království.

Navzdory novým pokynům však byl tento systém po svém znovuzavedení nadále otevřen zneužívání, neboť bohatým (podezřelým) zločincům byla udělována zlatá víza. Objevilo se také podezření na korupci při prověřování a udělování.

„Zlaté vízum“ zrušeno

V únoru 2022 britská ministryně vnitra Prini Patelová oficiálně oznámila zrušení takzvaného „zlatého víza“. Po letech sporů o to, kdo a jak tato víza získal, ministr vnitra prohlásil, že žádná další investorská víza Tier 1 nebudou vydávána, protože existují silné důkazy o korupci, podvodech, praní špinavých peněz a trestné činnosti spojené s mnoha úspěšnými i neúspěšnými žádostmi.

Podle protikorupčních orgánů bylo více než 6300 zlatých víz předmětem kontroly a vyšetřování možných rizik pro národní bezpečnost. To představovalo téměř polovinu všech víz, která byla v průběhu programu vydána, a nepředpokládalo se, že by se tato čísla zlepšila.

Za sedm let od roku 2008 do roku 2015 bylo vydáno téměř 3 000 zlatých víz, z toho asi 700 ruským milionářům. U mnoha z těchto držitelů ruských víz se od té doby prokázalo pochybné napojení na organizovaný zločin a další jsou stále vyšetřováni.

Inovační vízum

Přestože se nejedná o náhradu za investorské vízum Tier 1, cizinci mohou získat britské občanství prostřednictvím investic, které jsou určeny zejména podnikatelům a živnostníkům. Inovační vízum má pomoci britské ekonomice tím, že přiláká nové podniky, na nichž se držitel víza aktivně podílí.

Ještě před podáním žádosti o vízum musí být podnikatelský záměr posouzen a schválen schváleným orgánem. Po schválení musí žadatel splnit i další specifická kritéria:

  • Být starší 18 let
  • Mít přiměřenou znalost angličtiny
  • mít dostatek finančních prostředků na počáteční pobyt ve Spojeném království.
  • Žadatelé, kteří chtějí ve Spojeném království založit nový podnik, musí mít k dispozici finanční prostředky ve výši minimálně 50 000 liber.

Požadovaná dokumentace pro Innovator Visa

Spolu s potvrzujícím dopisem o schválení podnikatelského záměru musí žadatelé o inovační vízum předložit také následující dokumenty:

  • Aktuální platný cestovní pas (nebo jiný přijatelný doklad totožnosti).
  • Poslední výpis z bankovního účtu, který ukazuje minimální zůstatek 1 270 liber za předchozích 28 dní.
  • Doklad o znalosti anglického jazyka
  • Doklad o minimální požadované výši finančních prostředků
  • Pas by měl mít alespoň jednu prázdnou stránku (pro vložení víza).

V závislosti na typu podniku, státní příslušnosti a příslušných dovednostech, zkušenostech nebo kvalifikaci žadatele mohou být vyžadovány další dokumenty.