V nadcházejících letech bude nutné, aby cizinci, kteří chtějí navštívit Spojené království, měli elektronické cestovní povolení neboli ETA. Stejně jako jiné systémy předběžné kontroly, které fungují po celém světě, lze na britský ETA nahlížet jako na digitální vízum, které držiteli umožňuje vstup do Spojeného království.
Je třeba si uvědomit, že Spojené království není jedinou zemí, ale svazkem čtyř zemí. Těmito čtyřmi zeměmi jsou:
- Anglie
- Skotsko
- Wales
- Severní Irsko
Po plném zprovoznění bude britský ETA povinný pro všechny cizince, kteří vstupují do kterékoli ze čtyř zemí, s jedinou výjimkou:
- Občané Irské republiky
- Držitelé britských nebo irských pasů
- Osoby se stávajícím povolením ke studiu, práci nebo pobytu ve Spojeném království.
- Držitelé víz Spojeného království
Návštěvníci, kteří hodlají přijet do Spojeného království a nesplňují žádnou z těchto podmínek, budou potřebovat povolení ETA pro Spojené království, přičemž tento systém bude postupně zaváděn v následujících měsících a letech.
Základy ETA
Spojené království opustilo Evropskou unii teprve nedávno. Jako člen EU měli držitelé britských pasů bezvízový styk se všemi ostatními zeměmi EU a pro snadný vstup do Evropy v podstatě stačil platný cestovní pas.
Tato výhoda bezvízového styku se stále vztahuje na držitele britských pasů. Tyto dny se však rychle blíží ke konci, protože dohoda o brexitu se blíží ke konci a EU začíná zavádět Evropský systém pro cestovní informace a povolení (ETIAS).
Systém ETIAS je aktualizovanou formou víza a plní stejnou základní funkci. V rámci žádosti je třeba vyplnit podrobný dotazník a poskytnout osobní údaje a informace o zdravotním stavu a trestní minulosti žadatele.
Informace uvedené ve formuláři žádosti ETIAS jsou před udělením ETIAS kontrolovány v mnoha trestněprávních a jiných databázích. Jinými slovy: Povolení k cestování. Po schválení není ETIAS papírovým dokumentem, ale digitální formou schválení, která je elektronicky propojena s pasem úspěšného žadatele.
Nový systém ETA ve Spojeném království je totožný, pokud jde o jeho uplatňování, schvalování a vydávání. Cizí státní příslušník, který chce krátkodobě vstoupit na území Spojeného království (návštěva, dovolená), musí vyplnit podrobný online formulář žádosti a poskytnuté informace jsou následně zkontrolovány v anglických, evropských a světových databázích, zda se na ně nevztahují žádné varovné signály.
Po udělení je ETA spojena s příslušným pasem. Držitel pak může až na šest měsíců volně cestovat do kterékoli země Spojeného království za osobními, prázdninovými, návštěvními nebo studijními účely.
Proces podávání žádostí o ETA
Formulář žádosti o povolení ETA ve Spojeném království musí být vyplněn online, protože (zatím) neexistuje jiná možnost. Je tedy zřejmé, že každý žadatel bude potřebovat přístup k počítači (nebo k telefonní aplikaci ETA) a platnou e-mailovou adresu pro případnou korespondenci a pro obdržení schválení nebo zamítnutí žádosti ETA.
Na internetovém portálu pro podání žádosti o ETA se uvádí, že proces je „rychlý a snadný“ a jeho dokončení by nemělo trvat déle než 15 minut, ale je otázkou, zda je toto tvrzení pravdivé nebo přesné.
Formulář žádosti se řídí obvyklým schématem, kdy jsou požadovány základní informace, a teprve poté je možné se hlouběji seznámit s minulostí žadatele.
První oddíl vyžaduje, aby žadatel předložil:
- Celé jméno
- Adresa
- Datum narození
- Státní příslušnost
- Podrobnosti o plánované návštěvě Spojeného království
Ke všem žádostem musí být přiložen platný, aktuální biometrický pas vydaný uznanou zemí.
Vzhledem k tomu, že proces podání žádosti probíhá zcela online, musí mít žadatelé k dispozici platnou e-mailovou adresu pro zaslání odpovědi a přijatelnou kreditní nebo debetní kartu pro zaplacení poplatku za zpracování v plné výši.
Druhá a nejnáročnější část online žádosti se týká minulosti žadatele, zejména pokud jde o trestnou nebo teroristickou činnost. Uchazeči by měli na všechny otázky odpovědět co nejpoctivěji a nejúplněji, protože všechny poskytnuté informace budou porovnány s mnoha britskými a mezinárodními databázemi.
Účelem britského systému ETA je chránit Spojené království před nežádoucími zločinci nebo podezřelými teroristy, kteří se pokoušejí vstoupit na jeho území. Předchozí odsouzení za závažnou trestnou činnost nebo činnost související s terorismem pouze snižuje šance na úspěšné vyřízení žádosti, ale uvedení neúplných nebo nepravdivých informací téměř jistě povede k zamítnutí žádosti.
Provádění ETA
Britská vláda očekává, že systém elektronického cestovního povolení bude plně funkční v roce 2025, ale toto datum není zdaleka konečné. Tento systém se zavádí postupně a jako první se nová povinnost vztahuje na občany Kataru. Od listopadu 2023 musí držitelé katarských pasů před návštěvou Spojeného království požádat o ETA a obdržet ho.
Po Kataru budou počátkem roku 2024 následovat další země Blízkého východu, včetně:
- Kuvajt
- Jordan
- Bahrajn
- Omán
- Spojené arabské emiráty
- Saúdská Arábie
Tyto termíny a země byly zatím potvrzeny, ale očekává se, že se jejich seznam v nadcházejících měsících výrazně rozšíří. Vzhledem k tomu, že zavedení systému ETIAS v příštích několika měsících ovlivní všechny cestující, nebylo by překvapením, kdyby několik (ne-li všechny) členských států EU dostalo od britských úřadů podobný požadavek na okopírování britské verze dříve než později.
Platnost ETA
Na internetových stránkách britské vlády se uvádí, že žádost by měla být schválena nebo zamítnuta do tří pracovních dnů a žadatel by měl být vyrozuměn na uvedenou e-mailovou adresu. Uvádí však také, že schválení může trvat déle, pokud je vyžadováno podrobnější prověření.
Po udělení je ETA ve Spojeném království platná dva roky, během nichž může její držitel opakovaně vstupovat na území Spojeného království a vystupovat z něj. Je třeba poznamenat, že pokud platnost pasu vyprší během této doby, vyprší také platnost ETA. Proto je vhodné zajistit, aby datum platnosti pasu přesahovalo datum platnosti ETA.
Odmítnutí ETA
V případě neúspěchu žádosti o ETA (zatím) není stanoven žádný postup. Toto opomenutí by mělo být v blízké budoucnosti vyřešeno, ale za současného stavu NE znamená NE!
Pokud je žádost o ETA zamítnuta, má cizinec, který chce navštívit Spojené království, poměrně omezené možnosti. V závislosti na důvodu návštěvy Spojeného království jsou k dispozici tyto alternativy:
- Standardní návštěvnické vízum Spojeného království
- Dočasné pracovní vízum
Obě možnosti jsou nevyhovující a zahrnují více papírování a byrokracie. Doufejme, že bude brzy zaveden odvolací proces.
Závěrem je třeba uvést, že vlastnictví britského ETA neopravňuje držitele automaticky ke vstupu do Spojeného království. Konečné rozhodnutí je jako vždy na pohraničních a bezpečnostních úřednících v místě vstupu.