Výbor EU vyzývá k volnému pohybu mladých občanů Spojeného království a EU a naléhá na Spojené království, aby se znovu připojilo k programu Erasmus

| 9 dubna, 2024
Výbor EU vyzývá k volnému pohybu mladých občanů Spojeného království a EU a naléhá na Spojené království, aby se znovu připojilo k programu Erasmus

Evropský hospodářský a sociální výbor (EHSV) schválil návrh, který vyzývá Evropskou unii (EU), aby zrušila cestovní omezení pro mladé občany.

Výslovně také vyzvala EU, aby jednala se Spojeným královstvím (UK) o opětovném zapojení do programu Erasmus.

Evropský hospodářský a sociální výbor je oficiálním poradním orgánem Komise EU.

Erasmus je program EU, který nabízí mladým lidem možnost vycestovat a získat pracovní zkušenosti, studovat nebo se vzdělávat v jiné zemi.

Deník Independent informoval, že na schůzi EHSV 3. dubna bylo podepsáno usnesení, které vyzývá EU, aby znovu vyjednala reciproční partnerství v oblasti mobility mládeže se Spojeným královstvím.

Návrh byl schválen prakticky jednomyslně, 77 hlasy pro, 0 proti a 1 se zdržel hlasování.

V rezoluci se uvádí, že ji „oficiálně a důrazně podporuje Evropské fórum mládeže i Britská rada mládeže“.

Maurizio Cuttin, velvyslanec Britské rady mládeže při Evropském fóru mládeže, řekl, že Spojené království „dluží svým mladým lidem, aby jim poskytlo příležitosti“ pro lepší budoucnost.

„Přijetí programu Erasmus+ je nepochybně cestou vpřed. Studenti, učni a mladí dobrovolníci si nic jiného nezaslouží,“ řekl.

Předsedkyně Evropského fóra mládeže María Rodríguez Alcázar doufá, že rozhodovací orgány na obou stranách kanálu La Manche projednají „všechna doporučení obsažená ve stanovisku EHSV“.

„Mnoho organizací mládeže ve Spojeném království a EU“ návrh rovněž podporuje a považuje jej za významný krok k opětovnému zapojení Spojeného království do programu Erasmus.

Dává také naději britským občanům mladším 30 let, kteří kvůli brexitu přišli o možnost pracovat a studovat v EU.

Podpora recipročního programu mobility mládeže mezi Spojeným královstvím a EU.

Londýnský starosta Sadiq Khan rovněž vyzval k volnému pohybu mladých lidí mezi EU a Spojeným královstvím.

Trval na tom, aby vláda Spojeného království v lednu 2024 uzavřela s EU reciproční dohodu o mobilitě mládeže.

To umožní mladým lidem studovat, cestovat a obsadit volná pracovní místa v kritických hospodářských odvětvích.

Zdůraznil: „Je mi jasné, že bych podpořil program mobility mládeže, který by nám přinesl ekonomický, kulturní a sociální prospěch.“

Khan je rovněž otevřený zrušení vízových pravidel omezujících cestování a práci v jiných evropských zemích po brexitu.

Podobnou myšlenku podpořil i bývalý ministr vlády za Konzervativní a unionistickou stranu a přední zastánce brexitu George Eustice.

V červenci 2023 Eustice vyzval vládu Spojeného království, aby jednala s členskými státy EU o dohodě pro mladé lidi.

Občané EU, kteří chtějí pracovat ve Spojeném království, i britští občané v EU by měli mít právo na dvouleté pracovní vízum.

Průzkum provedený skupinou Best for Britain v rámci kampaně 2023 ukázal, že 68 % z 10 000 voličů podporuje reciproční systém mobility mládeže s EU.

Průzkum také ukázal, že 61 procent respondentů podporuje opětovné zapojení Spojeného království do programu Erasmus.

Naomi Smithová, výkonná ředitelka organizace Best for Britain, uvedla, že „reciproční program mobility mládeže s EU je výhodný pro obě strany“.

„Vzhledem k tomu, že EU nyní plán podporuje, je načase, aby se vláda Spojeného království připojila k recipročnímu programu mobility mládeže mezi EU a Spojeným královstvím a umožnila britským studentům opět se zapojit do programu Erasmus,“ dodala.

Jan Hendrik Dopheide, vysoký úředník EU odpovědný za vztahy se Spojeným královstvím, EHSV sdělil, že Komise s členskými státy diskutuje o možnostech mobility mladých lidí.

Spojené království a program Erasmus

Když Spojené království opustilo EU a program Erasmus, přibližně 200 000 mladých občanů Spojeného království již nemohlo studovat zdarma na nejlepších univerzitách v Evropě.

Pravidla pro cestování po brexitu také výrazně ztížila volný pohyb mezi EU a Spojeným královstvím za účelem cestování, práce a studia.

Navzdory odchodu z bloku nabídla EU Londýnu setrvání v programu Erasmus. Vláda Spojeného království ji však odmítla.

Nick Leake, zkušený vysoký diplomat na britské misi, na schůzi EHSV uvedl, že Spojené království se programu Erasmus vzdalo z finančních důvodů.

Jak uvedl server Politico, řekl výboru: „Zájmy britských daňových poplatníků jsou důvodem, proč jsme se rozhodli neúčastnit se programu Erasmus+.“

Leake uvedl, že podmínky další účasti v programu „by vyžadovaly, aby Spojené království zaplatilo 2 miliardy eur“.

Tato částka je „vyšší než částka, kterou bychom obdrželi v průběhu sedmiletého programu“, což je přibližně „300 milionů ročně“.

Leake také hovořil o nerovnováze mezi schopností britských občanů využívat cizí jazyky a možnostmi vnější mobility a lidmi, kteří chtějí přijet do Spojeného království.

Po opuštění programu Erasmus zavedla Velká Británie vlastní program pro studium v zahraničí s názvem Turing.

Analýza zadaná vládou Spojeného království však ukázala, že program nesplnil své cíle.

Turingův program měl v akademickém roce 2021/22 jen něco málo přes 20 000 studentů, čímž nedosáhl cílové hodnoty 35 000.

Téměř 80 % zúčastněných univerzit a vysokých škol uvedlo, že mají s novým postupem podávání žádostí potíže.