Všichni cizinci, kteří navštíví Singapur, budou v roce 2024 používat nové automatizované imigrační pruhy

| 1 března, 2024
Všichni cizinci, kteří navštíví Singapur, budou v roce 2024 používat nové automatizované imigrační pruhy
Obrázek z facebookové stránky letiště Changi

Singapur bude první zemí na světě, která umožní všem zahraničním návštěvníkům využívat automatické imigrační pruhy na všech kontrolních stanovištích na letišti Changi.

V únoru 2024 singapurský Úřad pro imigraci a kontrolní stanoviště (ICA) oznámil, že umožní všem příchozím používat nový automatizovaný systém hraniční kontroly (ABCS).

Do druhé poloviny roku budou moci všichni cizinci, kteří navštíví Singapur, skenovat své pasy v nových automatizovaných imigračních pásmech.

Kromě toho budou moci zahraniční cestující využívat nové automatické jízdní pruhy, aniž by se museli předem registrovat.

Při odjezdu ze Singapuru se cestující musí podrobit biometrickému vyšetření, ale nemusí znovu předkládat cestovní pas.

V současné době mohou automatické turnikety využívat ke vstupu do země pouze obyvatelé Singapuru a zahraniční návštěvníci ze 60 zemí.

To je výrazný nárůst oproti roku 2022, kdy byla poprvé zavedena. Tehdy je mohli využívat cestující pouze ze 16 území.

Bezproblémové imigrační kontroly pro rostoucí počet cestujících

Systém ABCS je součástí nové koncepce ICA pro odbavení. Jeho cílem je zajistit rychlejší, bezproblémovější a bezpečnější odbavení všech cestujících.

Nové automatizované imigrační pruhy využívají multimodální biometrické odbavovací systémy k efektivnější identifikaci cestujících.

Kromě skenování oční duhovky a obličeje používají nové automatické turnikety k ověření totožnosti cestujících také snímání otisků prstů.

Cestující na invalidním vozíku a rodinné skupiny do čtyř osob mohou na vybraných kontrolních stanovištích využívat automatické imigrační pruhy.

Systém ABCS pomalu nahradí stávající pruhy a přepážky s obsluhou na všech kontrolních stanovištích, aby vyhověl rostoucímu počtu cestujících.

V roce 2023 nainstalovala společnost ICA více než 160 dalších automatizovaných jízdních pruhů. Letos přidá dalších 230 automatizovaných jízdních pruhů.

Podle ICA Singapur v roce 2023 navštíví 193 milionů návštěvníků. To představuje 84% nárůst oproti předchozímu roku.

Údaj z roku 2022 je stále o něco nižší než v roce 2019, kdy do Lvího města před pandemií koronaviru přijelo 217 milionů cestujících.

Bezkontaktní cestování a zvýšená bezpečnost

Stále více letišť po celém světě zavádí automatické imigrační pruhy využívající biometrickou technologii, které umožňují rychlejší a efektivnější cestování.

Biometrická technologie se nyní používá na letišti ve Frankfurtu v Německu, na letišti v Dubaji ve Spojených arabských emirátech (SAE) a na velkých letištích v Austrálii.

Také Spojené království (UK) plánuje zavést technologii rozpoznávání obličeje pro rychlejší a bezproblémovější imigraci.

Během konference Airlines 2023 prozradil generální ředitel britských pohraničních sil Phil Douglas, že agentura usiluje o pořízení elektronické pasové brány nové generace neboli eGates.

Současná britská elektronická brána pouze naskenuje fotografii a informační stránku pasu a poté pořídí novou fotografii jeho držitele, aby zkontrolovala, zda se shodují.

Zpočátku byly eGates určeny pouze pro občany Velké Británie a Evropské unie (EU). Nyní je mohou využívat cestující z Kanady, Islandu, Japonska, Nového Zélandu, Spojených států, Austrálie a dalších zemí.

Díky nové generaci elektronických bran s technologií rozpoznávání obličeje již cestující nebudou muset k imigračnímu odbavení předkládat cestovní pas.

Britská pohraniční služba hodlá ještě v tomto roce provést zkoušky nových elektronických bran na britských letištích.

Pokud budou zkoušky úspěšné, bude třeba vyměnit více než 270 elektronických bran na 15 britských letištích a železničních stanicích.

ETA podporuje bezproblémové cestování

Douglas očekává, že díky automatizovaným imigračním pásům, které využívají technologii rozpoznávání obličejů, se papírové cestovní doklady, jako jsou víza a pasy, stanou zastaralými.

Bez fyzických cestovních dokladů budou dlouhé fronty a přepážky s pasy také minulostí, zejména díky novému britskému systému elektronického cestovního povolení (ETA).

„ETA je velmi důležitá,“ řekl Douglas a dodal, že operace kontroly přistěhovalectví ve Spojeném království se výrazně změní.

Nový britský systém digitálních cestovních povolení, který je povinný pro cestující, kteří k návštěvě Spojeného království nepotřebují vízum, jim pomůže rozhodnout se o povolení ke vstupu předem.

Douglas vysvětlil: „Budeme je moci přesněji identifikovat a zacílit, protože o nich budeme mít více informací.“

Díky ETA budou úředníci vědět, zda cestující již byli ve Spojeném království, zda dodržovali imigrační zákony a zda mají nějaký záznam v systému bezpečnostní databáze.

ETA rovněž zjednoduší imigrační kontroly předem prověřených osob s nízkou mírou rizika a dobrou imigrační historií.

Digitalizace hranic Spojeného království

Spolu s novým britským systémem ETA pracuje britská vláda také na „standardně digitální“ hranici, aby zlepšila bezpečnost.

Ministerstvo vnitra Spojeného království již převádí všechny fyzické imigrační statusy na digitální záznam neboli eVisa. Od 1. ledna 2025 bude vydávat pouze eVisy.

Kromě toho se v žádostech o pas a víza Spojeného království již shromažďují biometrické údaje.

Všechny shromážděné údaje umožní vládě lepší kontrolu a dohled nad osobami vstupujícími do země.