Velká Británie slibuje přísnější prosazování pravidel pro pracovní víza, aby snížila čistou migraci a závislost na zahraničních pracovnících

| 4 října, 2024
Velká Británie slibuje přísnější prosazování pravidel pro pracovní víza, aby snížila čistou migraci a závislost na zahraničních pracovnících
Obrázek s laskavým svolením Freepik

Vláda Spojeného království představila nová opatření, která mají snížit čistou migraci a závislost země na zahraničních pracovnících.

Cílem jednoho z nových opatření je zpřísnit pravidla pro udělování pracovních víz a postihovat podniky, které je porušují.

Druhý krok zahrnuje rozšíření úlohy Poradního výboru pro migraci (MAC) s cílem identifikovat odvětví s výrazným nedostatkem kvalifikovaných pracovníků.

Tato dvě nová opatření jsou v souladu s plány na propojení migrační politiky s dovednostmi a odbornou přípravou místní pracovní síly.

Tyto změny spolu se změnami imigračních pravidel, které provedla předchozí vláda, mohou snížit čistou migraci Spojeného království.

Přísnější vymáhání pravidel pro pracovní víza a přísnější tresty pro jejich porušovatele.

Jedním z významných oznámených opatření je plán na přísnější zásahy proti podnikům, které porušují předpisy o pracovních vízech.

Podnikům, u nichž se zjistí, že porušují zahraniční zákony o zaměstnanosti, budou hrozit přísnější tresty. Ty zahrnují ztrátu licence na sponzorování nebo práva zaměstnávat zahraniční pracovníky.

Přísnější zásahy proti porušovatelům pravidel pro udělování pracovních víz jsou namířeny proti podnikům, které vyplácejí mzdy pod požadovanou hranicí nebo vykořisťují pracovníky.

Bude se vztahovat i na osoby, které se dopustily opakovaného přestupku, a na ty, které nesplňují požadované podmínky pro udělení víza.

Nové opatření je součástí širšího boje proti zneužívání imigračního systému ze strany podniků.

Ministerstvo vnitra zvýšilo počet kontrol. Zaměstnavatelům, kteří vykořisťují migrující pracovníky nebo zneužívají vízová pravidla, může také pozastavit nebo odebrat licenci na sponzorství.

Vláda nebude tolerovat, aby podniky využívaly systém na úkor britských pracovníků.

Velká Británie slibuje přísnější prosazování pravidel pro pracovní víza, aby snížila čistou migraci a závislost na zahraničních pracovnících
Obrázek s laskavým svolením Freepik

Další klíčovou součástí vládního plánu je rozšíření role MAC, která vládě radí v otázkách potřeb trhu práce.

Nové opatření ukládá výboru úkol identifikovat odvětví, která jsou z důvodu nedostatku místních pracovníků ve velké míře závislá na zahraniční pracovní síle.

Cílem je snížit závislost na zahraničních pracovnících tím, že tato odvětví budou více investovat do vzdělávání místních talentů.

MAC bude každoročně předkládat zprávy, v nichž bude zdůrazňovat, která odvětví se musí zaměřit na vzdělávání a zaměstnávání místních pracovníků.

Ministerstvo vnitra požádalo MAC o prošetření odvětví informačních technologií (IT), zdravotnictví a strojírenství.

Tato odvětví tradičně využívají k obsazování volných pracovních míst mezinárodní nábor.

Výroční zprávy by měly podněcovat podniky k řešení nedostatku pracovních sil a ke zlepšení odborné přípravy.

Pomůže to snížit potřebu zahraničních pracovníků a zajistit, aby britští pracovníci mohli obsadit pozice v kritických průmyslových odvětvích.

Propojení snižování čisté migrace s rozvojem místních dovedností

Tato nová opatření jsou v souladu s plány vlády Spojeného království úzce propojit migrační politiku s dovednostmi a širšími strategiemi trhu práce.

Tento přístup zajišťuje, že odvětví, která mají problémy s hledáním pracovníků, mohou investovat do místních talentů a nespoléhat se na zahraniční pracovní sílu.

V rámci tohoto úsilí stanovilo ministerstvo vnitra několik vládních resortů, které mají spolupracovat.

To zahrnuje novou úlohu MAC a její spolupráci s ministerstvem práce a důchodů, průmyslovou radou a nově vytvořenou organizací Skills England.

Jejich cílem je zajistit, aby migrace nebyla využívána jako rychlé řešení nedostatku kvalifikovaných pracovníků a aby se místo toho zaměřila na vzdělávání pracovníků ve Spojeném království.

Poskytnutím většího počtu příležitostí k odbornému vzdělávání a kariérnímu růstu se britští pracovníci mohou stát konkurenceschopnějšími na trhu práce.

Ministryně vnitra Spojeného království Yvette Cooperová ve svém dopise adresovaném MAC ocenila přínos migrujících pracovníků ve Spojeném království.

Zdůraznila však, že migrační systém země „musí být řízen a kontrolován“.

„Současná vysoká úroveň náboru do zahraničí odráží slabiny na trhu práce, včetně přetrvávajícího nedostatku kvalifikovaných pracovníků ve Spojeném království,“ napsal Cooper.

Zajištění spravedlivého prosazování nových pravidel pro pracovní víza.

Velká Británie slibuje přísnější prosazování pravidel pro pracovní víza, aby snížila čistou migraci a závislost na zahraničních pracovnících
Obrázek s laskavým svolením Lifestylememory přes Freepik

Britský premiér Sir Keir Starmer se k tomu připojil a slíbil, že sníží čistou migraci a závislost země na ní.

„Nikdy jsem si nemyslel, že bychom měli být uvolnění, pokud jde o dovoz pracovní síly do některých odvětví,“ řekl během svého prvního projevu na stranické konferenci.

Starmer dodal: „Existují miliony mladých lidí, ambiciózních a velmi talentovaných, kteří touží pracovat a přispívat své komunitě.“

Premiér uvedl, že existuje důkaz, že počet učňovských míst klesá, zatímco počet žádostí o víza roste. „Budeme v této věci postupovat tvrdě,“ zdůraznil Starmer.

Přesto ujistil, že agresivní zásah proti porušovatelům pracovních víz nemá za cíl ochromit podniky, které zaměstnávají zahraniční pracovníky.

Nicméně č. 10 očekává, že zaměstnavatelé budou spolupracovat s vládou a investovat do budování strategie dovedností a odborné přípravy.

To zajišťuje, že místní pracovní síla nebo lidé, kteří již ve Spojeném království žijí, mohou stále více obsazovat pracovní místa ve stavebnictví, zdravotnictví, IT a dalších odvětvích.

„Nebudu vám podřezávat nohy tím, že řeknu, že teď nemůžete mít pracovníky, které potřebujete,“ řekl Starmer podle deníku The Times.

Dodal: „Ale nehodlám to tolerovat rok co rok. Takže na tom musíme pracovat společně.“

Poselství britské vlády je jasné: průmyslová odvětví musí investovat do místních talentů a podniky, které nebudou dodržovat předpisy, budou čelit vážným důsledkům.

Tato strategie reaguje na obavy veřejnosti z rostoucího počtu migrantů a vyvažuje potřeby trhu práce se spravedlivou imigrační politikou.

Spojené království se snaží rozvíjet místní pracovní sílu, aby vytvořilo udržitelnější trh práce a omezilo dlouhodobou migraci.