Účinnost rozšířených programů mobility mládeže Spojeného království se šesti zeměmi

| 8 února, 2024
Účinnost rozšířených programů mobility mládeže Spojeného království se šesti zeměmi

S tím, jak mladí Britové získávají více příležitostí učit se a poznávat život v jiných zemích, získávají je i mladí lidé z partnerských zemí.

Od 31. ledna 2024 vstupuje v platnost vládou Spojeného království (UK) plánované rozšíření úspěšných stávajících programů mobility mládeže (YMS).

Vzájemné dohody s Austrálií, Kanadou, Japonskem a Jižní Koreou zvýšily roční kvóty účastníků pro rozšířený program YMS.

To zahrnuje také rozšíření věkové kategorie, aby se více mladých lidí mohlo kvalifikovat a získat důležité životní zkušenosti v zahraničí.

V platnost vstoupily také nové reciproční programy mobility mládeže s Andorrou a Uruguayí pro osoby ve věku 18 až 30 let.

„Jsme vždy hrdí na to, že můžeme přivítat mladé lidi, kteří si chtějí vyzkoušet život ve Spojeném království a posílit úzké vazby mezi zúčastněnými partnerskými zeměmi,“ uvedl v prohlášení Tom Pursglove, ministr pro legální migraci a hranice.

Dodal, že tisíce mladých Britů se díky těmto programům „každoročně vydávají na cestu, která jim změní život“.

Rozšíření britského programu mobility mládeže

Britská vláda zahájila programy rozšířené mobility mládeže s jinými zeměmi, jak je uvedeno v jejím podzimním prohlášení pro rok 2023.

Vláda oznámila, že v roce 2023 se počet recipročních dohod YMS pro mladé občany Austrálie a Kanady zvýší o 7 000.

Rozšířila také způsobilost a délku pobytu pro účastníky z obou zemí a Nového Zélandu.

Účastníci z Austrálie, Kanady a Nového Zélandu si nyní mohou po uplynutí dvouletého období prodloužit víza YMS o jeden rok.

Počet víz YMS se zvýší o 9 100 díky lepším dohodám s Japonskem a Jižní Koreou.

Z 1 500 míst mohou nyní Japonsko a Spojené království vydat až 6 000 víz pro pracovní dovolenou ročně.

Na druhou stranu se kvóta YMS pro Spojené království a Jižní Koreu každoročně zvýší z 1 000 na 5 000 účastníků.

Na rozdíl od dřívějška již mladí občané Japonska a Jižní Koreje nebudou muset před podáním žádosti o vízum YMS hlasovat.

Nové vzájemné dohody Spojeného království s Andorrou a Uruguayí přidávají dalších 600 míst ročně v rámci rozšířeného programu YMS.

Nabízí 100 míst pro andorrskou mládež a 500 míst pro uruguayskou mládež, která může přijet do Spojeného království na maximální dobu 2 let.

Co je britský program mobility mládeže?

Vízum YMS umožňuje mladým lidem žít a pracovat ve Spojeném království po dobu až dvou let bez sponzorství zaměstnavatele.

Ekvivalentem britského programu mobility mládeže je vízum pro pracovní dovolenou v partnerských zemích.

Cílem obou programů je posílit vztahy mezi partnerskými zeměmi tím, že mladým lidem umožní poznat různé kultury a společnosti.

„Cestování, práce a život v zahraničí mohou být úžasnou a nesmírně cennou zkušeností,“ řekl Pursglove.

Ujednání jsou založena na kvótách a jsou reciproční, takže neovlivňují čistý počet migrantů ani nezvyšují tlak na veřejné služby.

Účastníci obou programů sice mohou během pobytu pracovat, aby si pokryli náklady, ale víza YMS a Working Holiday nejsou určena těm, kteří primárně hledají zaměstnání.

Nemohou si také přivést rodinu nebo závislé osoby na základě víza YMS nebo víza pro pracovní dovolenou.

Přesto se mohou k účastníkům YMS ve Spojeném království připojit pouze v případě, že požádají o samostatné vízum a získají ho.

Víza YMS a víza na pracovní dovolenou nejsou cestou k usazení ve Spojeném království nebo v partnerských zemích.

Budoucí program mobility mládeže s EU

Londýnský starosta Sadiq Khan nedávno vyjádřil přání, aby Spojené království uzavřelo s Evropskou unií (EU) dohodu o programu mobility mládeže.

Dodal, že mladí britští občané by měli mít po odchodu Spojeného království z EU volný pohyb.

Brexit také znamenal, že Spojené království muselo odstoupit od své účasti v programu EU Erasmus+ na podporu vzdělávání, odborné přípravy, mládeže a sportu.

Stejně jako YMS nabízí tento program mladým lidem možnost vycestovat a získat pracovní zkušenosti, studovat nebo se vzdělávat v jiné zemi.

Mladí lidé se mohou programu účastnit po dobu dvou dnů až jednoho roku v závislosti na typu projektu, který si zvolí.

Starosta Khan uvedl, že program mobility mládeže by byl přínosem pro Londýn i pro Spojené království, a to z hospodářského, kulturního i sociálního hlediska.

Myšlenka programu mobility mládeže s EU po brexitu byla předložena v červenci 2023.

Ministerstvo vnitra Spojeného království uvedlo, že s členskými státy EU zkoumá možnost zavedení programu mobility mládeže.